WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Продовольчий комплекс України: функціонально-галузева і територіальна структура - Курсова робота

Продовольчий комплекс України: функціонально-галузева і територіальна структура - Курсова робота

промисловості і як кормова культура.
На базі зернового господарства працюють мукомельно-круп'яна, хлібопекарська, макаронна, кондитерська галузі продовольчого комплексу України.
Мукомельно-круп'яна промисловість забезпечує населення мукою і крупами, а її відходи використовуються для виробництва комбікормів. Мукомельно-круп'яні підприємства розміщуються в районах, що мають сировину, і в центрах споживання - Києві, Харкові, Одесі, Дніпропетровську. Дрібні підприємства є повсюди. Під час масового збору урожаю зерно відправляють на елеватори, де воно зберігається. Елеватори розміщуються в крупних містах, залізничних вузлах, морських портах, а також в районах вирощування зернових. Тут же звичайно знаходяться і великі млини.
Мука є основною сировиною для хлібопекарської і макаронної промисловості, а також використовується в кондитерській промисловості. Головний чинник в розміщенні підприємств хлібопекарської промисловості - обмежені терміни зберігання свіжого хлібу. Чим більше місто, тим більше в ньому випікається хлібобулочних виробів. Крупні державні хлібозаводи не завжди себе виправдовують. Останнім часом збільшується кількість невеликих приватних пекарень, що максимально наближають випічку хліба до споживача.
Макаронна промисловість в своєму розміщенні повністю орієнтується на споживача, оскільки макаронні вироби перевозити на дальні відстані недоцільно. Найбільші підприємства макаронної промисловості знаходяться в Києві, Харкові, Одесі, Дніпропетровську.
Кондитерська промисловість в своєму розміщенні також орієнтується на споживача. Багато видів її продукції малотранспортабельні і мають дуже обмежені терміни реалізації і зберігання. Найбільші підприємства кондитерської промисловості знаходяться у великих містах - Києві, Львові, Харкові, Одесі, Луганську. Деякі з них мають певну спеціалізацію, наприклад виробництво печива, бісквіта, шоколаду тощо.
Технічні культури. Провідні технічні культури України - цукровий буряк і соняшник. Вирощують також льон-довгунець, коноплю, льон-кучерявець.
Україна є основною бурякосійною зоною світу і займає перше місце серед країн світу по валовому збору цукрового буряка. Значні площі цукрового буряка знаходяться в Лісостепі (Тернопільська, Вінницька, Черкаська, Хмельницька області). Тут зосереджено 75 % всіх посівів цукрового буряка. Її вирощують також на півдні Полісся і півночі степової зони.
Цукрова промисловість - одна із старих і провідних галузей України. У районах збору цукрового буряка зосереджені численні цукрові заводи. Проте потужностей цукрових заводів в період прибирання цукрового буряка не вистачає. Не завжди правильно організовані сировинні зони заводів, є проблеми з сезонною зайнятістю робітників. За вартістю продукції в харчовій промисловості цукрова галузь поступається тільки м'ясній.
В Україні близько 200 цукрових підприємств в 19 областях. Найбільші з них - Лохвіцький цукровий комбінат (Полтавська область), Долінський цукровий завод (Кіровоградська область), Засельський цукровий завод (Миколаївська область), Купянський цукровий комбінат (Харківська область), Орельський цукровий завод (Полтавська область), Кременецький цукровий завод (Тернопільська область).
Найбільша кількість цукрових заводів зосереджена: на Правобережжі - в лісостеповій зоні, особливо в Тернопільській, Хмельницькій, Вінницькій, Черкаській областях; на Лівобережжі - в Полтавській, Сумській, Харківській областях.
Виробництво цукру-рафінаду тяжіє до таких центрів виробництва цукрового піску, як Бердичів (Житомирська область), Шепетівка (Хмельницька область), Ходорів (Львівська область), Черкаси, Торби, Дружба (Сумська область). Єдине підприємство, розташоване за межами зони бурякосіяння,- цукрорафінадний завод в Одесі.
Цукрова промисловість - важлива комплексоутворююча галузь. Навколо цукрових заводів виникає безліч суміжних підприємств, які працюють на відходах (дефектний цукор, патока) і виробляють спирт, дріжджі, вітаміни. Інші відходи, наприклад жом, використовують відгодівельні господарства.
Соняшник - основна олійна культура нашої країни. По об'ємах його вирощування Україна займає перше місце в світі. Велика частина посівів соняшнику знаходиться в степових районах - в Донецькій, Дніпропетровській, Луганській, Запорізькій областях. Вирощують соняшник і в Лісостепі.
З інших олійних культур в Україні вирощують кунжут, рицину, мак, рапс.
Ефіромаслічні культури вирощують переважно на півдні: коріандр - в Степу; м'яту, фенхель, кмин - в Лісостепі; троянду і лаванду - в Криму.
Маслобойно-жирова промисловість України в своєму розміщенні орієнтується на сировині, тому її основні підприємства знаходяться в тих областях, де зосереджене вирощування олійних культур. Це пов'язано із значними сировинними витратами. Так, на виробництво 1 т рослинного масла необхідно витратити від 3 до 8 т насіння олійних культур.
Близько 90% всього рослинного масла в країні виробляється з насіння соняшнику. Основні промислові райони виробництва соняшникової олії - Донбас і Придніпров'я; основні центри - Дніпропетровськ, Запоріжжя, Запони (Запорізька область), Мелітополь. По об'ємах виробництва рослинного масла на першому місці в причорномор'ї - Одеська область, а в Лісостепі - Вінницька область. Маслобойно-жирова промисловість має широкі територіально-виробничі зв'язки з іншими галузями господарства. Відходи виробництва, в першу чергу макухи, використовуються в тваринництві. Рослинне масло - це і цінний харчовий продукт, і найважливіша сировина для виготовлення маргарину, консервів, мила, і допоміжний матеріал в металургійній, лакофарбній, шкіряній і інших галузях промисловості.
Вирощують в Україні також такі технічні культури, як хміль, тютюн, арахіс, лікарські рослини.
Картопля і овочі, баштанні культури, фрукти і ягоди використовуються не тільки як цінні харчові продукти, але і як сировина для харчової промисловості.
Картопля займає найбільші площі в Поліссі і Прикарпатті - у Волинській, Рівненській, Житомирській, Чернігівській, Київській, Львівській, Закарпатській і Іівано-Франківській областях. Вирощують картоплю на землях, розташованих навколо крупних міст і курортних районів.
Огірки, помідори, баклажани, перець, капусту, лук, моркву, столовий буряк вирощують по всій території України, найбільш - навколо крупних міст.
Баштанні культури - кавуни, дині - вирощують в південних районах країни.
Садівництво, ягідництво і виноградарство мають важливе значення для держави. Різні райони України спеціалізуються на вирощуванні різних плодів. Так, основні масивинасаджень яблунь і груш знаходяться в Лісостепі і Поліссі; вишень, слив, абрикос, черешен, персиків, горіхів - в Степу.
У центральних і південних районах країни черешні, горіхи, абрикоси і інші плодові дерева ростуть в лісосмугах, уздовж автомагістралей, в лісах. Кількість плодових насаджень останнім часом зросла на дачних ділянках навколо міст.
Деякі види продукції овочівництва і садівництва України мають світове і міждержавне значення, наприклад, ніжинські огірки, мелітопольська черешня, херсонські кавуни.
Важливою галуззю сільського господарства країни є

 
 

Цікаве

Загрузка...