WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Розміщення продуктивних сил України - Курсова робота

Розміщення продуктивних сил України - Курсова робота

нерівномірності розвитку промисловості. Нині серед областей з високих рівнем розвитку промисловості - Дніпропетровська, Донецька, Луганська, Запрізька та інші., з низьким рівнем - Тернопільська, Рівненська,Чернівецька тощо.
В Україні розвинені майже всі відомі галузі промисловості за часткою продукції серед усіх галузей перше місце посідає машинобудування. Потім - харчова і легкова промисловість, чорна металургія, паливна та хімічна і нафтохімічна галузі.
Структура промислового виробництва, тобто співвідношення галузей, в Україні весь час змінюється. Протягом останнього десятиліття поступово зростає частка машинобудування, деревообробної і целюлозно - паперової промисловості і зменшуються - чорної металургії, харчової та хімічної і нафтохімічної промисловості. Досить стабільна частка електроенергетики, промисловості будівельних матеріалів.
Деякі види промисловості, напрклад, паливна і електроенергетична, чорна і кольорова металургія та інші, формують міжгалузеві промислові комплекси. Це системи економічно зв"язаних між собою виробництв, діяльність і розміщення яких технологічно і територіально зумовленні. Найважливішими галузевими промисловими комплексами є: паливно-енергетичний, металургійний машинобудівний, лісовиробничий.
Вугільна промисловість - це найбільш розвинута галузь паливної промисловості нашої держави. Особливостями її розвитку і розміщення є переважна конентрація в Донбасі видобування вугілля здебільшого підземним способом, а також те, що кам"яного вугілля добувається більше ніж бурого.
У структурі видобутку палива за його видами у перерахунку на умовне паливо на вугілля в Україні припадає близько 65,7 % .
Головним районом видобутку в країні є Донбас. Тут зосереджено близько 92% її запаси кам"яного вугілля. У Донбасі переважає енергетичне вугілля 56%. Основні його запаси зосереджені в Луганській області. Коксівне вугілля становить 44% від загальних запасів і залягає переважно в Донецькій області. Доенцьке вугілля використовують як енергетичне паливо на теплових електростанціях переважно в Донбасі та як сировину для виробництва коксу в Донбасі і Придніпров"ї.
Львівсько-Волинський басейн - важлива паливно - енергетична база на заході країни. Площа басейну незначна, близько 10тис. квадратних км. Вугілля використовують переважно як енергетичне паливо, крім того, воно є важливою хімічною сировиною, оскільки придатне для одержання кам"яновугільної смоли, напівкоксу.
У Дніпропетровському буровугільному басейні, де вуглевидобуток ведеться переважно відкритим способом, зосереджено близько 200 родовищ. Буревугілля придатне для брикетування, напівкоксування і газифікації. Крім того з нього можна отримати штучний гірський віск. Основними центрами буровугільної промисловості є Ватутіне на Черкащині та Олександрія в Кіровоградській області.
Нафту і природний газ використовують як високоефективне паливо і цінну сировину для хімічної промисловості. На нафту в структурі видобутку палива у перерахунку на умовне паливо припадає 7,2 %, на природний газ 26,1 %.
Хоча видобуток нафти і газу в наші державі зменшується.
Нафту і природний газ в Україні видобувають у Передкарпатті, на Лівобережжі та в причорноморському нафтогазоносному регіоні.
Найбільші родовища газу зосереджені в Харківстькій області, серед яких особливо відоме Шебелинське. Менше 5 частини видобутку природного газу України зосереджено в Прикарпатті. Доволі значні родовища природного газу на півдні країни і передусім у Криму. В останні роки зростає видобуток газу з дна Чорного моря.
У господаоському комплексі України електроенергетика відіграє дуже важливу роль. Близько половини всього первинного палива (вугілля, нафти, газ, уран), що його має чи одержує з інших держав Україна, а також енергія окремих річок використовиється для виробництва електро- і теплоенергії. Електроенергетика - одна з найдавніших галузей господарства України. Розвиток електроенергетики, будівництво потужних електростанцій сприяють створенню нових пролислових вузлів.
Електроенергію в Україні виробляють теплові (ТЕС), гідравлічні (ГЕС), гідроакумулятивні (ГАЕС) та атомні (АЕС) станції. У перспективі набуде поширення екологічно чистої енергії Сонця і вітру. Потужність електростанцій України - 54,0 млн кВт.
Основні теплові електростанції розміщені в Донбасі. Найпотужніші з них Вуглегірська,Луганська, Миронівська і Старобишівська.
Основу енергетики Придніпров"я складають потіжні теплові електростанції. Працює в Енергодарі також найпотужніша в країні АЕС. На Дніпрі працюють кілька ГЕС сумарною потужністю 2,5 млн кВт.
Новий потужний район формується в західній частині країни з теплових та атомних електростанцій. До перших належить ДРЕС у Добротворі і Бурштині, до других - Рівнинсько і Х мельницька АЕС. Також діє Дніпровська ГЕС.
Металургійний комплекс. В Україні основну частку залізної руди дає Криворізький басейн (близько 90%). Видобуток ведеться переважно відкритим способом, але багаті руди добувають і в шахтах з великої глибини. Залізорудні басейни є і в інших районах - Керченський у Криму, Кременчуцький у Полтавській області, Білозерське родовище в Запорізькій. Відкриті родовища залізної руди в Харківській області та поблизу Маріуполя в Донецькій.
Марганцеворудна база чорної металурії зосереджена в Придніпровському басейні, який складається з Нікопольського, Інгулецько-Дніпровського і Токмачького районів.
У виплавці чорних металів основним технологічним паливом є кокс. Коксівне вугілля видобувають переважно в Донецькій області, а коксохімія зосереджена в Донбасі і Придніпров'ї.
Сировинною базою чорної металургії є і видобуток нерудної сировини - флюсів і вогнетривких глин. Флюсові вапняки і доломіти знаходяться в родовищі Донецької та Дніпроперровської областей. З каоліну, діаспору, доломіту виробляють вогнетривкіматеріали. Каолін і доломіти видобувають у Донбасі, Придніпров'ї та Криму.
Кольорова металургія країни має практично необмежені природні ресурси для розвитку. Титанові руди є в Житомирській. Дніпропетровській, Київській і Хаоківській (Краснокутськ) областях. Ртутні руди розробляються в Донецькій і Закарпатській областях. Нікелеві руди знайдено в Кіровоградській і Дніпропетровській областях. Алюмінієві руди: боксити (Черкаська і Херсонська області), нефелінові сієніти (Приазов'я і Хмельницька область), алуніти (Закарпаття). Мідні руди - Харківська, Волинська, Рівненська області. Магнієві руди є в оз. Сиваш, Запорізькій області і в Калуші (Івано-Франківська область). Хромітові руди виявлено в долині р. Південний Буг. Олов'яні і цинкові руди - на півночі Житомирської області. Поліметалічні руди (Закарпаття, Луганська і Львівська області).
Розміщення в Україні металомістких галезей машинобудування призвело до їх концентрації в иістах тих областей, що є основними виробниками чорних металів. Так, з 2031 підприємств машинобудування і металообробки України найбільша їх кількість концентрується у Донецькій (207), Дніпропетровській (159), Луганській (149) і Запорізькій (126) областях. Багато підприємств розміщено в Київській (74), Харківській (188), Львівській (155), Одеській (108) областях, а також у м. Києві (173), де добре розвинута науково-дослідна база і є достатня чисельність кваліфікованих кадрів.
Важке машинобудування включає виробництва металуршійного,

 
 

Цікаве

Загрузка...