WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Насінництво основних олійних культур - Реферат

Насінництво основних олійних культур - Реферат

При вирощуванні лише безерукових і низькоглюкозино-латних сортів ріпаку просторова ізоляція між ними повина становити 50-100 м.
Апробацію посівівріпаку проводять візуально без відбору снопа після ознайомлення з сортовими документами на висіяне насіння, у фазі повної бутонізації на початку цвітіння. Апробатор, проходячи по діагоналі площу посіву, через рівні проміжки у 25 пунктах оглядає по 10 рослин, враховуючи такі основні ознаки сорту, як типовість, висота рослин, облистяність, форма листків, наявність воскового нальоту на стеблі й листках та антоціанового забарвлення, ступень розгалуження бокових пагонів, ступінь готовності бутонів до цвітіння. Сортова частота насінницьких посівів має бути не менше 99,8% для посівів оригінального, 99,6% - для елітного і 97,2% - для репродукційного насіння. Якщо засміченність насінницьких посівів ріпаку бур'янами, насіння яких важко відокремлюється, становить більше 3%, їх вибриковують із числа насінницьких.
У системі промислового виробництва насіння ріпаку первинне насінництво є визначаючим для підтримки якісних показників сорту. Первинне насінництво до етапу вирощування супереліти повинне здійснюватися оригінатором сорту. В первинному насінництві безерукових, низькоглюкозинолатних сортів можна використовувати схеми як масового, так й індивідуального доборів. Рекомендується три схеми первинного насінництва:
І. Для нових гетерогенних сортів з певним рівнем перехресного запилення -індивідуальним добором. Така схема включає наступні ланки:
" 1-й рік - розсадник відбору: 300-500 елітних рослин (оцінка за ознаками, які визначають якість олії та шроту);
" 2-й рік - розсадник випробувань потомств 1 року. Формування 100-150 родин (оцінка якості);
" 3-й рік - розсадник випробувань потомств 2 року (оцінка якості);
" 4-й рік - розсадник розмноження 1 року (оцінка якості олії та шроту)
ІІ. Для константих сортів з незначним рівнем перехресного запилення - масовим добором:
" 1-й рік - розсадник відбору елітних рослин (1,0 тис. шт.; біохімічний контроль якості олії та шроту). Об'єднання рослин у групи з однаковими біохімічними показниками якості насіння;
" 2-й рік - розсадник випробувань потомств груп рослин (біохімічний контроль якості олії та шроту);
" 3-й рік - розсадник розмноження 1 року (біохімічний контроль якості олії та шроту).
ІІІ. Для гомогенних сортів - масовим добором за скороченою схемою:
" 1-й рік - розсадник відбору елітних рослин (2,0 тис. рослин; біохімічний контроль якості олії та шроту).
" 2-й рік - розсадник розмноження 1 року (біохімічний контроль якості олії та шроту).
Враховуючи характер запилення ріпаку, для сортів типу "ОО" пропонується система щорічного сортопоновлення, при якій виробничі посіви на товарне зерно засіваються насінням першої репродукції.
3. Мак
Для вирощування маку необхідно отримати ліцензію та виконувати всі вимоги щодо вирощування рослин, які містять наркотичні речовини. Найкращими попередниками для насінницьких ділянок маку є чорний або зайнятий пар, а також просапні, які рано збираються, та культури суцільного висіву, що сприяють звільненню поля від бур'янів. Надзвичайно важливо забезпечити оптимальні структуру ґрунту та режим живлення рослин. Посів маку проводять рано навесні. Глибина висіву - 1,5-2 см, норма висіву - 0,8-1 кг/га, ширина міжрядь - 45 або 75 см. Після появи сходів проводять прополювання посівів, яке при необхідності повторюють протягом вегетації рослин. Коли утвориться 4 листочки, проводять проривку, залишаючи в рядку 7-10 рослин на кожен метр. У період цвітіння здійснюють сортопрочистки, видаляючи нетипові для даного сорту та хворі рослини, а також карантинні бур'яни та такі, насіння яких погано відокремлюється (блекота, щириця).
Мак збирають зернозбиральними комбайнами після герметизації та підготовки їх для збирання дрібнонасіннєвих культур. Мотовило піднімають так, щоб рослини зрізалися вище місця розгалуження стебла. Відразу після збирання проводять первинне очищення насіння, а потім на очисних машинах типу "Пектус" здійснюють остаточне прочищення згідно ДГСТу.
Насіннєвий матеріал маку повинен зберігатися в сухих складах, що добре провітрюються, знезаражених від амбарних шкідників. Зберігати насіння треба в цупких мішках з наявністю зовнішніх та внутрішніх етикеток. У період зберігання насіння проводять систематичні спостереження, особливо за температурою, вологістю та появою амбарних шкідників.
При закладенні насінницьких ділянок слід витримувати просторову ізоляцію: не менше 100 м від інших посівів маку та 50 м при наявності природних перешкод (лісосмуг тощо).
Всі насінницькі посіви обов'язково апробують у фазах цвітіння та повної стиглості. Після дозрівання проводять експертне дослідження з метою встановлення вмісту в них алкалоїдів. У разі перевищення допустимого рівня морфіну (понад 0,15%) посіви вилучають з насінницьких і оформляють відповідним комісійним актом. Результати апробації оформляють відповідними документами.
4. Рижій ярий
Насіння рижію містить до 44% олії, в якій переважають полшенасичеш жирні кислоти шнолева (близько 20%) та ліноленова (близько 32%). Ці кислоти відносять до незамінних, що робить олію рижію надзвичайно цінним продуктом у раціоні людини. Окрім цього олія має велике технічне значення.
Основні завдання та принципи насінництва рижію ідентичні до насінництва вищезазначених культур. Насіннєві ділянки краще розмішувати на незабур'янених ґрунтах з достатнім рівнем родючості. Рижій дає добрі врожаї при посіві після пару, озимих та просапних, особливо картоплі, позитивно реагує на внесення мінеральних добрив.
Обробіток ґрунту зводиться до ретельного вирівнювання поля та збереження вологи у верхньому шарі. Для отримання дружних сходів необхідно здійснювати коткування до та після посіву кільчастими котками. Просторова ізоляція становить 100м. Термін посіву - ранній (одночасно з ранніми ярими колосовими). Норма висіву - 4-5 млн. шт. на га схожого насіння на глибину 2-3 см. Спосіб посіву - рядковий з міжряддям 15 см.
Догляд за посівами зводиться до боротьби з бур'янами боронуванням легкими боронами поперек і по діагоналі. Збирають урожай прямим чи роздільним способом. Апробацію проводять тільки після ознайомлення із сортовими документами на висіяне насіння у фазах повної бутонізації та ранньої жовтої стиглості.
Основними апробаційними ознаками рижію є: типовість, форма стручка (куле- або грушевидна, видовжено-грушовидна, з удавленнями на стулках чи без них), величина стручка, розгалуженість, опушення, ступінь розсічення листової пластинки, маса насіння.
Вологість для всіх категорій насіння не повинна перевищувати 13%. Сортову чистоту, засмічення іншими культурами, бур'янами, насіння яких важко відкривається, визначають у відповідності ДГСТу.

 
 

Цікаве

Загрузка...