WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Технологія вирощування картоплі в фермерських та селянських господарствах - Реферат

Технологія вирощування картоплі в фермерських та селянських господарствах - Реферат

Як правило, бульби калібрують на три фракції: дрібну (25-50 г), середню (50-80 г) і велику (понад 80 г). Висаджують бульби за фракціями, при цьому норма висадки та глибина загортання залежить від розміру бульб. На продовольчі і насіннєві цілі слід висаджувати прогріті бульби, які на період садіння повинні мати пророслі вічка з довжиною паростка 2-3 мм. Дляотримання раннього врожаю необхідно проводити пророщування бульб впродовж 30 45 діб на світлі при температурі 14-16 °С. На пророщування закладаються бульби масою понад 60 г.
Садіння картоплі.
До садіння картоплі слід приступати, коли дозріє ґрунт, його температура на глибині 10 см повинна становити плюс 6-8°С. Спочатку для одержання ранньої продукції висаджують пророщені бульби ранніх сортів. Потім садять картоплю на насінних ділянках і товарних площах.
В основних картоплесіючих зонах картоплю висаджують гребеневим способом, що дає змогу здійснювати догляд за посівами до появи сходів, не ущільнюючи ґрунт в гребенях, де розміщені бульби. Гребенева поверхня навесні краще прогрівається, менше ущільнюється опадами, сприяє поліпшенню газообміну в ґрунті, завдяки чому створюються оптимальні умови для рослин ще на початку вегетації. При цьому способі оптимальна висота гребенів 10-12 см, при площі поперечного перерізу 400-450 см3. Основними машинами для садіння картоплі цим способом є чотирирядна саджалка СН-4Б, а також КСМ-4 та КСМ-6.
При гребеневому способі садіння бульби загортаються на 6-8 см від вершини гребеня, а на легких ґрунтах їх висаджують на 2-3 см глибше. За однакових умов дрібні бульби висаджують на 2-3 см мілкіше порівняно з бульбами масою 50-80 г.
Важливою умовою одержання високих урожаїв є забезпечення оптимальної густоти насаджень: на період збирання у зоні Лісостепу на продовольчих посівах вона становить 45-50, на насінницьких - 50-55 тис. кущів на 1га. У зв'язку з неповною схожістю та загибеллю частини рослин при догляді за ними кількість бульб при садінні збільшують на 10-14 %. Схеми садіння варіюють від 70х30 до 70х20 см.
Догляд за посівами.
Своєчасний і якісний догляд за насадженнями картоплі підвищує врожайність не менш ніж на 20%. Залежно від погодних умов і фізичного стану ґрунту перший обробіток проводиться на 7-12-й день після садіння. В період догляду за посівами проводять 2-3 міжрядних обробітки до і 2-3 - після появи сходів. При появі бур'янів на гребенях посадки слід провести їх присипання. Сходи картоплі середньоранніх, середньопізніх та пізньостиглих сортів можна присипати до 6-8 см, ранньостиглі сорти присипають при появі сходів, більш пізні строки присипання знижують величину раннього врожаю. Для проведення цієї операції краще використовувати дискові робочі органи, які краще присипають бур'яни на гребені, ніж лапи-підгортачі.
При наявності фрезерних культиваторі типу КФК-2,8 замість численних до- і післясходових розпушувань до появи сходів проводять один обробіток - формування високооб'ємних гребенів. Приступають до формування гребенів через 15-18 днів після садіння з врахуванням того, щоб закінчити цю роботу до початку появи сходів. Гребені формують висотою 25-28 см за один прохід агрегату. Сформовані гребені обробляють гербіцидом Зенкор 70% з. п. (див. табл. 5.19) з розрахунку 1,0-1,5 кг/га до сходів картоплі, по сходах - висотою рослин до 10 см 0,7-0,8 кг/га препарату. Ефективність дії гербіциду Зенкор значною мірою залежить від типу ґрунту та погодних умов.
Захист картоплі від шкідників та хвороб.
Хвороби і шкідники картоплі спричиняють значний недобір урожаю, зниження якості овоча та втрати під час зберігання. При вирощуванні картоплі особливо великої шкоди завдають фітофтороз і колорадський жук. Боротьба з хворобами і шкідниками - один із основних резервів підвищення урожайності та поліпшення якості картоплі.
Фітофтороз - одна із найбільш поширених і небезпечних хвороб картоплі. При ураженні рослин в результаті передчасного відмирання картоплиння припиняється їх вегетація і нагромадження врожаю. У роки епіфітотії втрати врожаю картоплі від передчасного відмирання бадилля на Поліссі та в Лісостепу досягають 27-40 %.
На посівах картоплі в боротьбі з колорадським жуком в 2003 р. дозволені для використання наступніі препарати: Актара 25 WQ в. ч.; Арріво 25% к. е.; Волатон 50% к. е.; Децис 2,5 к. е.; Децис форте 12,5% к. е.; Дурсбан 480 48% к. е.; Золон к. е.; Конфідор 20% в. р. к.; Моспілан 20% з. н.; Номолт 15% к. е.; Політрин 20% к. е.; Сонет 105 к. е.; Фастак 10% к. е.; Фюрі 10% в. е. Останній строк оброблення препаратами - за 20 днів до збирання врожаю, крім таких препаратів як Дурсбан 480, Золон, Номолт, Сонет (за 30 днів), а Моспілан - за 35 днів. Максимальна кількість обробок - два рази, а для Конфідору та Моспілану - один раз. Норми витрати робочої рідини 300 л/га.
В середині, а у вологі роки - на початку літа можливе ураження посівів фітофторозом. Найбільш ефективними для боротьби з фітофторозом є препарати системно-контактної дії: Авіксіл 70% з. п. - 2,1-2,6 кг/га, Акробат МЦ 69% з. п. - 2,0 кг/га, Ридоміл Голд МЦ 58% з. п. - 2,5 кг/га, Танос в. ч. - 0,6 кг/га, ТАТТУ 55% н.с. - 3 л/га. Першу обробку фунгіцидами системно-контактної дії доцільно проводити у фазі бутонізації-цвітіння, а потім через 10-14 днів. Кількість обробок такими препаратами - не більше трьох .
Наступні обприскування, якщо в цьому є потреба, слід проводити препаратами контактної дії: Антракол в. ч. - 1,5 кг/га, Купроксат 34,5% к. е. - 3,0-5,0 л/га, Хлорокис міді 90% з. п. - 1,5-3,0 кг/га, Фольнан 50% з. н. - 3,0 кг/га. При застосуванні контактних препаратів повторні обробки проводять через кожні 7-8 днів. Закінчувати обробки слід за 20 днів до збирання урожаю. Норми витрат робочої рідини 300-400 л/га. У випадках, коли строки обробки проти колорадського жука і фітофторозу збігаються, можна проводити комбіновані обприскування. Для цього в робочу рідину інсектициду в потрібній кількості додають фунгіцид.
Збирання та зберігання - заключний етап вирощування картоплі. Приступати до нього слід тоді, коли бульби дозріють тобто шкіра на них не перестане лущитися. Для покращення роботи збиральної техніки проводиться скошування бадилля. Краще збирати картоплю, коли температура ґрунту вища 10°С. Зібраний урожай слід 2-3 тижні витримати в тимчасових кагатах, накритих соломою, що дає бульбам змогу пройти лікувальний період в сприятливих умовах. Після цього бульби сортують на фракції, видаляють хворі та ушкоджені і закладають на зберігання. Продовольчу картоплю в залежності від сорту зберігають при температурі плюс 3...5°С, насіннєву - 1...3°С.

 
 

Цікаве