WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Овочівництво закритого ґрунту - Реферат

Овочівництво закритого ґрунту - Реферат


Реферат на тему:
Овочівництво закритого ґрунту
1. Агротехніка культур у закритому ґрунті
Вирощування розсади.
Для запобігання ураження розсади шкідниками і хворобами потрібно вирощувати її у окремих приміщеннях, які називаються розсадними відділеннями. Вони відрізняються від виробничих приміщень більш потужною системою підгрунтового обігріву, наявністю обладнання для досвічування розсади, та механізації усіх процесів з її вирощування. Розсадні відділення обладнуються установками для автоматичного регулювання температурного режиму. Розташовують ці приміщення у крайній частині теплиці. Під час вирощування розсади для запобігання занесенню інфекції вхід до них роблять з вулиці, обмежуючи прохід усіх сторонніх осіб, перед дверима кладуть дезінфікуючу підстилку, робітники працюють у білих халатах та спецвзутті. До початку експлуатації субстрати, конструкції та інвентар дезінфікують (найчастіше формаліном) та вибілюють. Як правило, розсадне відділення займає приблизно 8-10% площі теплиць. Після висаджування розсади на постійне місце воно використовується як звичайне тепличне приміщення.
Технологія вирощування розсади включає виконання трьох процесів: підготовки та висіву насіння, пікірування у фазі 1-2 справжніх листків та пересаджування на постійне місце.
Нині більшість фірм-виробників реалізує насіння вже підготовлене до сівби, тому потреба в його обробці часто відпадає.
Сівба насіння
.
Розсаду огірків вирощують у торфових горщечках або кубиках, торфоблоках промислового виробництва, іноді - у насипних горщиках з поліетиленових матеріалів, які засипають поживною сумішшю з перегноєм, польовою або дерновою землею, тирсою з додаванням добрив та мікроелементів. Термін сівби огірків для областей IV світлової зони - 20-25 листопада. Розсаду слід вирощувати без пікірування сіянців. Перед сівбою безпосередньо в кубики або горщечки поживну суміш поливають так, щоб вологість була на рівні 80-85% НВ. Насіння в них загортають односантиметровим шаром суміші, після чого горщечки ставлять на нову поліетиленову плівку, розкладену на поверхні ґрунту теплиць і зверху також укривають плівкою. Нижня плівка запобігає ураженню розсади інфекціями, ізолюючи її від ґрунту, а верхня забезпечує стабільність параметрів мікроклімату. Її знімають після появи сходів, розсаду трохи зволожують. Якщо запізнитися з поливом, сім'ядолі проростків будуть погано звільнюватися від насіннєвої оболонки. До появи сходів температуру підтримують на рівні 25-27°С, тоді вони з'являються на 2-3 добу.
Насіння помідорів висівають наприкінці листопада - на початку грудня в касети або розсадні адсорбуючі пігулки, схема розміщення яких - 5?5 см, на глибину 1-1,5 см. Для сівби баклажана, який порівняно із перцем та помідором гірше переносить пересаджування, краще використовувати абсорбуючі розсадні пігулки. Вони містять у своєму складі доломітовий кальцит, що регулює кислотність субстрату (рН 6-7), та мікроелементи для рівномірного росту рослин. Пігулки розкладають на чисту ретельно вирівняну робочу поверхню через кожні 5 см і поливають з розрахунку 50 мл води на одну пігулку. Протягом кількох хвилин вони збільшуються в розмірі. При сівбі в пігулку кладуть одну насінину і загортають на глибині 1-1,5 см. Для створення постійних режимів температури та вологості повітря на висоті 5 см над пігулками натягують поліетиленову плівку, знімаючи її під час поливів-обприскувань.
Післясходовий догляд
Сходи огірків, які з'явилися на 5 день і пізніше, а також з виродливими сім'ядольними листками вибраковують. Для боротьби із ВТМ (вірусом тютюнової мозаїки) доцільно через 5-7 днів після появи сходів провести позакореневе підживлення 0,01% розчином борної кислоти (30-40 л на 1000 м2) або знежиреним молоком. Такі ж результати дає обробка їх послабленим штамом ВТМ, крім гібридів, стійких до нього.
Після появи сходів температуру повітря на 2-3 дні знижують до 17...18°С. Це запобігає витягуванню рослин, вони краще розвивають кореневу систему. Відтоді ж починають досвічування рослин опромінювачами типу ОТ-400 з лампами ДРЛФ-400. Перші три доби лампи не вимикають цілодобово, надалі 10-12 днів досвічують по 16 годин на добу, наступні 10-12 днів - по 14 годин, а потім - по 12. Розміщують їх на різній висоті і за різними схемами залежно від фази розвитку розсади. Спочатку лампи підвішують у два ряди на висоті 90 см від поверхні, де знаходяться сіянці, надалі можна піднімати їх до висоти шпалери. Питома потужність має становити 240 Вт/м2. Нині відомі більш ефективні дзеркальні натрієві лампи Reflux з рефлектором у вигляді вигнутого конусу. Ними забезпечується вищий рівень освітлення за зниження мінімального питомого навантаження. Розсада при досвічуванні цими лампами готова до висаджування на 10-12 днів раніше, порівняно із використанням ламп типу ДРЛФ. За день до висаджування проводять полив і вимикають лампи.
Після змикання листків (на 12-14 день після сходів) рослини починають затінювати одна одну, тому потрібно провести розстановку розсади - зменшення густоти стояння. Для огірків у фазі 2-3 листків її зменшують з 100 до 25-30 рослин на 1м2, а 5-6 листків - 12-14 на 1 м2. Для покращення освітлення розсади на поверхню горщечків насипають субстрат з високою рефлекторною здатністю - вермикуліт (до 5%). Для помідорів, перцю, баклажанів досвічування проводять в такому режимі: з початку проростання - цілодобово, за 2 тижні до висаджування - по 12 годин. При пікіруванні підсім'ядольне коліно намагаються заглибити, залишаючи листки на висоті 1-1,5 см над рівнем субстрату.
Режим мікроклімату при вирощуванні розсади наступний: температура повітря у сонячні дні плюс 21...23°С, у хмарні - 19...20°С, вночі - 18...19°С, температура субстрату - 22...23°С, відносна вологість повітря - 70-75%. Для партенокарпічних сортів - температура на 1...2°С нижча. Не можна допускати різких коливань температури і вологості.
Розсаду помідора у фазі першого справжнього листка пікірують у горщечки розміром 15X10 см об'ємом 1-1,2 л . Режим досвічування - на рівні 6000-7000 люкс спочатку по 14, а за два тижні до висаджування - по 12 годин на добу (1 лампа на 2,5 м2). Оптимальний режим досвічування розсади - переважно короткохвильове синьо-фіолетове випромінювання, а загальне - на рівні 17-23 тис. люкс. При освітленні нижче цієї межі рослини різко знижують врожай, а при менш ніж 5 тис. люкс не цвітуть. При цьому концентрацію вуглекислого газу збільшують до 0,15-0,20%. Розстановку розсади проводять у шаховому порядку в фазі третього справжнього листка з розрахунку 23-24 рослини на 1 м2.
Сіянці баклажана після утворення першого справжнього листка пікірують в горщечки з торфом об'ємом 1-1,2 л . Протягом розсадного періоду температуру повітря підтримують на рівні 24-26°С в сонячні дні, 20-22°С в похмурі, та 18-19°С вночі, субстрату - 23-25°С. В цей період вологість повітря підтримують на рівні 60-65%. Оптимальна вологість розсадної суміші для баклажана - 75%. Не можна допускатиїї підсушування до 62%, тому що рослини почнуть в'янути, однак не слід і перезволожувати вище 80% - коренева система розвивається слабкою. В цей період не допускається навіть полив центральної доріжки. Полив розсади проводять обприскуванням або безпосередньо в горщечках, не допускаючи її перезволоження. В день висаджування на

 
 

Цікаве