WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Індустріальні технології вирощування цукрових буряків - Реферат

Індустріальні технології вирощування цукрових буряків - Реферат


Реферат на тему:
Індустріальні технології вирощування цукрових буряків
Технологія в рослинництві як система агротехнічних прийомів і матеріально-технічних засобів, спрямованих на виробництво конкурентоспроможної продукції та відновлення родючості ґрунту, історично змінювалася у зв'язку з розвитком продуктивних сил і науково-технічного прогресу. В цілому ж характер технології як способу виробництва визначається рівнем розвитку продуктивних сил, економічними, соціальними та демографічними особливостями країни, регіону, конкретного господарства.
За рівнем ресурсного забезпечення, використання засобів, прийомів виробництва, ручної праці технології у рослинництві умовно можна поділити на екстенсивні, індустріальні інтенсивні та проміжні, або інтегровані. Для екстенсивних технологій характерним є: максимальне обмеження енергетичних, матеріальних і ресурсних вкладень, виключення агрохімічних речовин, максимальне обмеження використання механізмів; широке застосування ручної праці, кінної тяги, екстенсивних сортів низьких репродукцій, а часто й знеособленого насіння, частково органічних добрив.
Характерні ознаки індустріальних інтенсивних технологій: концентрація енергетичних, матеріальних і фінансових вкладень на одиницю площі, використання ефективніших засобів виробництва - нових сортів, гібридів, агрохімічних речовин; машин і механізмів; застосування ефективніших технологічних процесів, передових методів організації праці, новітніх досягнень науки і техніки. Проміжні, або інтегровані, технології поєднують використання як новітніх засобів виробництва, виробничих процесів, технічних засобів, методів регулювання родючості ґрунту, захисту культур від шкодочинних об'єктів, так і біологічних методів, придатних для екстенсивних технологій, включаючи ручну працю.
З урахуванням вищенаведеної методології, на підставі тривалих досліджень, узагальнення історичного досвіду вирощування цукрових буряків в Україні та за її межами у співдружності з вченими Інституту цукрових буряків УААН на Вінницькій державній сільськогосподарській дослідній станції змодельовано й апробовано кілька варіантів технологій вирощування цукрових буряків, яким присвоєно умовні назви.
5.8.1. Українська індустріальна
Українська індустріальна передбачає розміщення цукрових буряків у ланках з багаторічними травами, зайнятими та чистими парами; напівпаровий або поліпшений спосіб основного обробітку ґрунту; внесення 40-50 т/га гною + N90P120K160 восени + N70 в підживлення прикореневим способом; використання інкрустованого чи дражованого насіння гібридів цукрових буряків української або спільної з КВС селекції з показниками лабораторної схожості понад 90%, енергії проростання - 80% і більше, одноростковості й вирівняності - не менше 95%; сівбу при фізичній стиглості ґрунту нормою 1,3 п.о. на 1 га; посходову систему захисту з використанням високоефективних посходових гербіцидних композицій (бетанал прогрес ОФ, пірамін турбо, голтікс, карібу, лонтрел, пантера, центуріон та ін.); розпушування ґрунту в міжряддях після сильних дощів та при підживленні; внесення фунгіцидів для боротьби з хворобами листя (борошниста роса, церкоспороз), механізоване збирання врожаю.
5.8.2. Зарубіжна індустріальна
Те ж саме, але використовують дражоване насіння гібридів цукрових буряків іноземної селекції, підживлення азотними добривами здійснюють урозкид без загортання в ґрунт, ґрунт у міжряддях не розпушується, використовують комплекс машин іноземного виробництва.
5.8.3. Українська інтегрована (проміжна)
Українська інтегрована (проміжна) передбачає розміщення цукрових буряків у ланках з багаторічними травами, зайнятими чистими парами, горохом, кукурудзою; напівпаровий або поліпшений спосіб основного обробітку ґрунту, внесення 30 т/га гною + P60K80 восени + N80 в підживлення прикореневим способом, сівбу при прогріванні ґрунту на глибині 10 см до 6-70С нормою висіву 3 п.о. на 1 га, використання протруєного насіння вітчизняних сортів та гібридів з лабораторною схожістю не нижче 80%, одноростковістю й вирівняністю 85%, комбіновану систему захисту від бур'янів (до сходів - ґрунтові гербіциди, по сходах - вибірково лонтрел, пантера, центуріон, бетанал), систему до - і післясходових боронувань, триразове різноглибинне розпушування ґрунту в міжряддях з одночасним присипанням бур'янів у захисній зоні рядків, застосування ручної праці на коригуванні густоти рослин та прополюванні бур'янів, використання фунгіцидів для боротьби з хворобами, механізоване збирання врожаю.
5.8.4. Екстенсивна
Екстенсивна передбачає використання задовільних попередників, звичайну оранку на глибину 25-30 см, сівбу в дещо пізніші строки (при проростанні бур'янів) нормою висіву 4 п. о. на 1 га протруєного насіння сортів вітчизняної селекції з лабораторною схожістю 80%, одноростковістю і вирівняністю 85%, без застосування добрив, формування густоти рослин уручну, багаторазові ручні прополювання, механізми на догляді й збиранні врожаю не використовують.
Виробничі польові досліди проводили на сірих лісових опідзолених ґрунтах Вінницької ДСГДС, які характеризувалися такими агрохімічними показниками 0-30 сантиметрового шару ґрунту: вміст гумусу - 1,8-2%; азоту, який гідролізується 8-10 мг/100 г ґрунту; рухомого фосфору за Чиріковим - 20-25 мг/100 г ґрунту; Нr - 2,5-3,5 мг.екв/100 г ґрунту; рН сольовий. - 4,5-5,2; попередник - озима пшениця після гороху (у 2000 р. - після ріпаку).
Агрозаходами, передбаченими індустріальними технологіями, вдалося створити оптимальну густоту рослин, забезпечити чистоту посівів від бур'янів, а також відповідний режим живлення. В середньому за три роки досліджень густота рослин при вирощуванні за індустріальними технологіями становила 94-105 тис./га (з коливанням від 100 до 115 тис./га). При вирощуванні буряків за українською інтегрованою та екстенсивною технологіями густота рослин була в середньому 85-87 тис./га з коливанням 78-95 тис./га. Оптимальна конструкція посівів у варіантах індустріальних технологій зумовлена високою якістю насіння, а також відносно кращими умовами для збереження рослин у до - та післясходовий періоди. Дещо менша густота рослин у варіантах української інтегрованої та екстенсивної технологій пояснюється відповідною якістю насіння, а також значною насиченістю догляду механізмами й особливо ручними операціями, які неминуче призводять до зрідження посівів. Польові обліки і спостереження дають підстави стверджувати, що питання зниження забур'яненості посівів можна успішно вирішувати різними методами. При оперативному та якісному застосуванні сучасних посходових програм захисту, передбачених індустріальними технологіями, забур'яненість посівів до кінця вегетації була знижена до допустимих параметрів і становила в середньому 0,7-2,4 шт./м2 дводольних та 0,3-1,25 шт./м2 однорічних злакових бур'янів. За допомогою комплексу до - та післясходових операцій у поєднанні з частковим використанням ручної праці, ґрунтових і частково посходових гербіцидів,передбачених українською інтегрованою технологією, забур'яненість посівів до кінця вегетації знижувалася до 3,5 шт./м2 дводольних і 0,5 шт./м2 однорічних злакових бур'янів.
При багаторазових прополюваннях (навантаження 0,5 га на

 
 

Цікаве