WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Розвиток продуктивних сил країн Європи - Курсова робота

Розвиток продуктивних сил країн Європи - Курсова робота

дістали електротехніка та електроніка (Чехія, Угорщина, Польща). Територіальна структура машинобудування в регіоні орієнтована переважно на споживача, тому виробництво концентрується в містах та міських агломераціях.
Легка промисловість належить до найстаріших галузей регіону. Країни Центральної Європи спеціалізуються на текстильному виробництві, де провідною галуззю є бавовняна промисловість та виробництво взуття, виробів із шкіри, скла, кераміки, а також трикотажній та інших галузях промисловості. Райони Судет і Лодзь - один з найважливіших ареалів легкої промисловості в Європі.
В агропромисловому комплексі Центральної Європи розвинуті всі сфери виробництва. На галузевій спеціалізації сільського господарства позначаються особливості природи. Так, розрізняють середньоєвропейський, балканський і середземноморський типи ведення господарства. У районах середньоєвропейського типу переважає інтенсивне тваринництво молочно-м'ясного напряму, а в рослинництві - кормові, картопля. Райони цього типу склалися в Польщі, Чехії, Словаччині, країнах Балтії. Для районів балканського типу характерне переважання рослинництва, в якому провідна роль належить зерновим (пшениця, ячмінь, жито) та технічним (цукрові буряки) культурам. Розвинуті садівництво, овочівництво, виноградарство. На узбережжі Адріатичного моря з середземноморською спеціалізацією вирощують цитрусові, інжир, маслини.
Переробна сфера АПК представлена галузями харчової промисловості, що є в кожній країні, її спеціалізація залежить від типу сільського господарства та національних особливостей народу країни. В північних районах переважають галузі, що переробляють тваринницьку продукцію, в південних - рослинницьку. Галузями регіональної спеціалізації є м'ясна, масложирова - в Угорщині, рибна - в Польщі, Естонії, олійна - в Болгарії, цукрова - в Словаччині, Чехії, Польщі, плодоовочеконсервна - в Угорщині, Болгарії, пивоварна - в Чехії, виноробна - в Угорщині, Болгарії, Румунії, Хорватії, тютюново-ферментаційна - в Болгарії. Розвиваються сучасні технології переробки продукції, зокрема, виробництво свіжоморожених продуктів (Польща, Угорщина, країни колишньої Югославії).
Транспортний комплекс Центральної Європи представлений всіма видами транспорту і має розвинуту транспортну мережу. В країнах, які не мають виходу до моря, переважаючим за розмірами вантажообороту є залізничний транспорт, у решті країн - морський. Постійно зростає роль автомобільного транспорту. Мережа трубопровідного транспорту динамічно розвивалась в останні десятиліття, що дало змогу зменшити навантаження на інші види транспорту.
Для розвитку водного транспорту в регіоні - дуже сприятливі умови. Морський транспорт, що забезпечує значну частину зовнішньоторговельних перевезень, використовує порти Балтійського, Чорного та Адріатичного морів. Морські поромні переправи сприяють пожвавленню міжнародних зв'язків. Це, зокрема, Іллічівськ (Україна) - Варна (Болгарія), переправа між портами Польщі і Скандинавських країн тощо. Внутрішній водний транспорт використовує широку мережу судноплавних річок, де провідне місце належить Дунайській системі, що зв'язує більшість країн регіону. Спорудження гідровузла на Дунаї в районі Залізних Воріт покращило умови судноплавства, а канал Дунай - Чорне море в Румунії скоротив шлях до моря на 400 км. Постійно розвивається повітряний транспорт.
Густа мережа транспортних магістралей перетинає регіон в широтному і в меридіональному напрямах, що разом із водною системою утворюють своєрідні транспортні коридори для внутрішніх і міжнародних економічних зв'язків.
Зовнішньоекономічні зв'язки країн Центральної Європи реформуються і не мають на сучасному етапі сталої орієнтації. Слабка матеріально-сировинна база зумовлює необхідність імпорту палива та окремих видів мінеральної сировини. Експортується продукція машинобудування, окремих галузей кольорової, хімічної, легкої промисловості. Реформуються зовнішньоекономічні зв'язки як регіону в цілому, так й окремих країн. Першим кроком на цьому шляху був майже повний розрив економічних відносин з країнами колишнього Радянського Союзу і пере орієнтація країн регіону на торгівлю з західноєвропейськими країнами. Нині почався процес відновлення та встановлення на новій основі економічних зв'язків з країнами - східними сусідами, зокрема з Україною.
Світове значення має туризм. Для розвитку туризму в регіоні є необхідні природно-рекреаційні та культурно-історичні ресурси, розвинута інфраструктура. Це дає змогу розвивати кожній країні майже всі види і форми туризму. За спеціалізацією можна виділити такі типи рекреаційних територій: 1) приморські узбережжя Адріатичного (Хорватія, Югославія) та Чорного морів (Золоті піски в Болгарії, Мамайя - в Румунії); 2) приозерні (озеро Балатон в Угорщині); 3) гірські (Високі Татри тощо). Широкою міжнародною популярністю користується культурно-історичний потенціал столичних міст, особливо Праги, Будапешта, Варшави.
Природно-ресурсний потенціал, історія розвитку та формування господарства зумовили внутрішні відмінності в природокористуванні, що закріпилися в спеціалізації країн на регіональному та світовому ринку. Країни, розташовані на півночі регіону, мають переважно індустріальну спрямованість господарства, а країни південної частини - індустріально-аграрну.
Розділ 4. Особливості розміщення і територіальна структура провідних галузей господарства країн Європи
Великобританія є однією з найрозвинутіших країн не тільки Західної Європи, але й світу, тому вивчення розміщення продуктивних сил цієї країни є вкрай актуальним і цікавим питанням. Вивчаючи особливості розміщення продуктивних сил розвинутих країн, можна зрозуміти основні принципи вдалого розміщення галузей виробництва тощо.
Великобританія на сьогоднішній день являє собою країну з високо розвинутою, сильною і незалежною економікою. Відновлення економіки після Другої Світової Війни зайняло майже сорок років. Крім внутрішніх ресурсів, процес відновленняпідхльоснуло вступ Великобританії в Європейське Співтовариство в 1973 році, що сприяло підйому конкурентноздатності країни. Тепер Великобританія знаходиться в перших рядах серед розвинутих країн за рівнем приросту виробництва, продуктивності і конкурентноздатності. Частка виробництва і машинобудування за роки після Другої Світової Війни упала з однієї третини до один п'ятої, у той час, як сфера послуг значно розширилася і стала приносити значну частину доходу країни. США і Японія - найбільш значні торгові партнери Великобританії, а японські компанії часто вибирають саме Великобританію як свою базу в Європі. Інші країни Східної Азії, що розвиваються, з експортно-орієнтованою економікою активно беруть участь на відкритому ринку Великобританії. Таким чином, Великобританія активно співробітничає не тільки з країнами - членами Співдружності, але і з Європою, Азією і Північною Америкою.
Трудові ресурси. Працездатне населення складає майже половину всього населення Великобританії. Усередині цієї групи невелика частка людина зайнята власною справою, інші зайняті у військовому секторі й уряді. Більше двох третин найманих робітників зайнято в сфері послуг, причому найбільша їхня кількість працює у фінансовому секторі. Виробництво, хоча і зменшилося за останні піввіку, займає одну п'яту всіх працівників. Менші частки

 
 

Цікаве

Загрузка...