WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Розміщення зернового господарства України - Курсова робота

Розміщення зернового господарства України - Курсова робота

пшеницю.
Передгірські і гірські райони Криму займають південну частину півострова.
Зернове господарство розміщене у відповідності з особливостями природно-економічних зон України. В Поліссі зернові займають 2,1 - 2,3 млн. га, або 40-45% посівної площі цієї зони. Тут більше всього вирощують жита (60 -65% його валового збору в Україні) та зернобобових культур; виробляється 6% товарного зерна, 1/6 валового збору гречки та ячменю, 10% пшениці.
В лісостепу зернові вирощується на площі близько 5 млн. га, що становить 40 - 50% всієї посівної площі. Особлива зернова культура лісостепу - озима пшениця, площа якої становить більш як 2 млн. га; вирощують також кукурудзу на зерно, ячмінь та зернобобові. Лісостепова зона виробляє близько 40% пшениці, 35% кукурудзи, 40% ячменю, 40% проса, 64% гречки, 27% жита.
В степовій зоні площа під зерновими дорівнює 6,5 - 7 млн. га, що становить 55% всієї посівної площі зони. Основні зернові культури степу - озима пшениця і кукурудза на зерно, ячмінь, просо, рис. В степу вирощують 50 - 48% всього зерна України, 50% пшениці, 60% кукурудзи, 43% ячменю, 53% проса, 100% рису.
1.2 Види зернових культур та основні зони їх виробництва.
Зернові культури мають найвищу питому вагу в структурі посівних площ і валових зборів сільськогосподарських культур. Це пояснюється їх винятковим значенням та різнобічним використанням. Але зараз ми бачимо як різко скорочуються посівні площі. Для порівняння, в 1985 р. під посівами сільськогосподарських культур було зайнято 32656 тис. га, а в 1995 р. - лише 30963 тис. га. Також скорочуються площі з яких було зібрано урожай зернових в 1985 р. 16064 тис. га, а в 1995 р. - 13963 тис. га.
Зернові культури займали останніми роками 42-47 % посівних площ, а посівні становлять 30,3 млн. га.
Для нашої країни хліб і хлібопродукти є основою харчування. За останні роки споживання хлібопродуктів на душу населення зросло з 138 кг. (у 1985 р.) до 145 кг. (1993 р.) при фізіологічній нормі його споживання - 101 кг.
В цілому, продовольчим зерном ми забезпечуємо свої потреби, але не вистачає якісного зерна, сильної і твердої пшениці, круп'яних культур. В зв'язку з цим у вирішенні зернової проблеми приоритетне значення надається збільшенню виробництва високоякісного зерна твердих і сильних пшениць, посівні площі під якими мають збільшуватися в степових і лісостепових областях України.
Основними зонами виробництва зерна є Степ і Лісостеп, де виробляють відповідно 45 і 40 % його загального обсягу .
В структурі виробництва зерна більше половини припадає на озиму пшеницю. Друге місце за валовим збором посідає ячмінь (1/5 збору), на третьому місці знаходиться кукурудза ( 15%), на четвертому - жито ( 4%). За обсягом валового збору їм значно поступаються овес, просо, гречка, рис, зернобобові.
Основна продовольча зернова культура України - озима пшениця. Її посіви займають до половини зернового клину, що складає 6-7 млн. га. (43 % посівів усіх зернових культур).
Яра пшениця використовується в основному як страхова культура у випадку, коли доводиться пересівати пошкоджені ділянки озимини. Озиму пшеницю висівають восени, вегетує вона до настання холодів, а потім відновлює свій ріст навесні. Вона раніше дозріває і має вищу врожайність, проте не витримує сильних морозів. Вегетаційний період - 220-250 днів. Вибаглива до ґрунтів, дає кращі врожаї на багатих поживними речовинами чорноземах, а також на сірих лісових ґрунтах.
Отже, природнокліматичні умови більшої частини України, меншою мірою - Полісся і Карпат, сприяють вирощуванню озимої пшениці. Її посіви зосереджені в степу де розміщено більше половини її посівної площі в Україні - 3,5 млн. га., 1/3 в Лісостепу - 2,5 млн. га. і найменше в Поліссі - близько 10% і в районах Карпат. Значна концентрація посівів озимої пшениці в Дніпропетровській, Запорізькій, Донецькій, Кіровоградській, Харківській, Полтавській, Вінницькій, Одеській, Миколаївській, Херсонській областях та Автономній Республіці Крим.
Озима пшениця характеризується високою урожайністю - 30-40 ц/га.
Основне виробництво продовольчого зерна озимої пшениці і надалі буде концентруватись у степовій і лісостеповій зонах, де природні умови сприяють вирощуванню зерна високої якості.
Озиме жито - друга важлива продовольча культура, менш вимоглива до грунтово-кліматичних умов, ніж пшениця. Це морозостійка і посухостійка культура, з коротким вегетаційним періодом (80-120 днів), невисокою сумою активних температур (1000 - 1250 градусів). Вона дає хоч і не високі, проте стабільні врожаї і росте непогано на кислих, бідних поживними речовинами дерново-підзолистих ґрунтах. Основні її посіви зосереджені в Поліссі, в Карпатах і в деяких (переважно північних) районах Лісостепу.
Під озимим житом зайнято 0,5 - 0,7 млн. га., при середній врожайності - 20 ц/га. Україна отримує близько 1,3 млн. т. цієї культури.
Основними зернофуражними культурами в нашій країні є ячмінь, овес, кукурудза на зерно та зернобобові.
Ячмінь - основна фуражна і частково продовольча зернова культура. Це скоростигла, посухостійка, невибаглива культура. Має короткий вегетаційний період (60-90 днів) з невеликими сумами активних температур (950 - 1450 градусів). Переносить кислі ґрунти, але найкращі врожаї дає на чорноземах, темних каштанових ґрунтах. Найсприятливішими для неї є грунтово-кліматичні умови західного і північного Степу та Лісостепу. В Україні вирощують озимий та ярий ячмінь. Переважають посіви ярого ячменю, більше в Степу, менше - в Лісостепу і Поліссі, передгір'ях Карпат. Озимий ячмінь дає високі врожаї лише в південних степових районах. За площею (3-4 млн. га). і валовими зборами поступається лише озимій пшениці.
Кукурудза - це продовольча і фуражна культура, посухостійка, тепло - і світлолюбна. Має короткий вегетаційний період (90-150 днів). Вона вибаглива до ґрунтів, добре реагує на внесені добрива. Найкращі грунтово-кліматичні умови для її вирощування в лісостеп овій та степовій зонах. Особливо сприятливі умови для вирощування гібридного насіння склалися в Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській областях; менш сприятливих - в Поліссі і в Карпатах (за винятком Закарпаття),де кукурудза дає високі врожаї на зерно-70ц/га при середній врожайності по Україні -30-35ц/га.
Овес - фуражна продовольча культура. Це холодостійка, вологолюбна і невибаглива до ґрунтів зернова культура. Має короткий вегетаційний період (90-120 днів), потребує 1000 -1600 активних температур. Найбільшу частку у структурі посівних площ овес займає в Волинській, Рівненській, Житомирській, північних районах Київської, Чернігівської, Сумській областях і в районі Карпат. Посівна площа цієї культури 0,5 - 0,6 млн. га.
Зернобобові культури мають велике фуражне і частково продовольче значення. Посіви зернобобових мають і агротехнічне значення, збагачуюче ґрунт азотом. До основних зернобобових культур належать горох, віка, кормовий люпин, а також квасоля, соя, сочевиця та інші.
Основними продовольчими круп'яними культурами, що вирощуються в Україні, є гречка, просо і рис. Гречка - цінна культура. Але посіви її порівняно невеликі (0,3 - 0,4 млн. га), через низьку врожайність (7 - 10 ц/га), складність очищення тощо. Гречка - тепло - і вологолюбна рослина, що має короткий вегетаційний період (76 - 85 днів). Добре витримує кислі, піщані та торфоболотні ґрунти. Отже, найбільш сприятливі умови для її вирощування - північні райони

 
 

Цікаве

Загрузка...