WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Причорноморський соціально-економічний район - Реферат

Причорноморський соціально-економічний район - Реферат

дрібних.
Сьогодні Одеса займає площу 194 км2, з них під забудову зайнято близько 150 км2. місто є багатогалузевим промисловим центром, великим транспортним вузлом.
В структурі господарства міста провідна роль належить промисловості (28% загальної чисельності зайнятих), транспорту та зв'язку (10,2%), будівництву (9%) рекреації (7,2%). На цій базі сформувався Одеський промисловий вузол. Провідне місце посідає машинобудування і металообробка (з-д "Одесагрунтомаш" з виробництва плугів та борон), "Одесахолодмаш", "Продмаш", з-д важкого кранобудування ім. Січневого повстання, науково-виробниче об'єднання "Кисеньмаш", з-ди "Епсилон", "Нептун", судноремонтний та ін.).
Значну частку в промисловому комплексі міста становить харчова промисловість, яка представлена підприємствам консервної, борошномельної, цукрової, олійно-жирової, м'ясної, молочної, рибної, кондитерської, виноробної галузей.
Серед найбільших заводів - консервний, завод дитячого харчування, цукрово-рафінадний, завод шампанських вин, рибопереробний, винно-горілчаний, завод харчових концентратів, чаєрозфасовочний.
Провідні галузі легкої промисловості: швейна, текстильна, взуттєва, трикотажна, конопледжгутова.
В місті базується рибальський морський порт (Чорноморське об'єднання "Антарктида").
Місто є важливим рекреаційним та науково-технічним центром. Тут розміщені десятки санаторно-курортних та лікувально профілактичних закладів; існує 19 вищих навчальних закладів, 21 - середніх спеціальних та відомчих науково-дослідних установ, центрів науково-технічної інформації.
Одеса виконує також важливі адміністративно-управлінські функції на загальнодержавному (департамент морського і річкового транспорту, Чорноморське пароплавство, управління Одеської залізниці, Одеський військовий округ та ін.), регіонального та обласного рівнів.
Одеса - найбільший морський порт України. В його комплекс входять порти Іллічівськ та Южний. Одеський порт має глибину 10-11 м. За міжнародною класифікацією він відноситься до великих (понад 10 млн. т. вантажів на рік), полі функціональним портом з високою часткою наливних (нафта і нафтопродукти) вантажів. У 1997р. вантажообіг порту складав 19 млн. т. Характерно, що 7% вантажів припадає на імпортні вантажі, 19% - експортні і 74% - транзитні. В порту налічується 37 причалів.
Миколаїв (514 тис. мешканців) крім функцій обласного центру є багатофункціональним промисловим центром. В місті переважає машинобудування; тут розташовані "Чорноморський суднобудівний завод", заводи "Океан" і Миколаївський суднобудівний, "Гідрореммаш", "Дормашина", "Млинмашина", "Поліграфмашина", дослідний завод технологічної оснастки, дослідний завод мастильних систем. Легка промисловість представлена трикотажною та швейною промисловістю, шкіряним заводом, взуттєвою та швейно-галантерейною фабриками. Харчова промисловість представлена соковим, м'ясним, лікеро-горілчаним заводами, кондитерською та макаронною фабриками, пивкомбанатом "Янтар". Тут працюють відомий парфюмерно-косметичний комбінат "Червоні вітрила", підприємства будіндустрії.
Херсон (328 тис. мешканців) - значний промисловий центр. Його спеціалізацію визначають суднобудування і судноремонт, сільськогосподарське машинобудування, текстильна і консервна промисловості. Суднобудування і судноремонт представлені суднобудівним виробничим об'єднанням з випуску танкерів, контейнеровозів, залізобетонних доків, ліхтеровозів; суднобудівельно-судноремонтний завод представлений виробництвом пасажирських теплоходів, катерів, барж та буксирів. Основне підприємство сільськогосподарського машинобудування ВАТ "Херсонські комбайни" з випуску самохідних кукурудзозбиральних комбайнів, дощувальних установок та ін. сільськогосподарського устаткування.
Легка промисловість представлена бавовняною фабрикою, а також взуттєвою, швейною та фабрикою спортивного інвентарю.
Значного розвитку набула в міст харчова промисловість (консервний комбінат, консервний, хлібний, молочний, виноробний, завод безалкогольних напоїв, м'ясний, рибний комбінати.
Працюють потужні нафтопереробний завод і завод скловиробів.
Проблеми та перспективи розвитку району
Розрахунки показують, що комплексне освоєння рекреаційних ресурсів району може забезпечити значні фінансові надходження, у тому числі і валютні. Причорноморський соціально-економічний район має всі умови для розвитку курортно-рекреаційного господарства. Але, незважаючи на процвітання окремих курортів і туристичних центрів, у цілому галузь перебуває у занепаді. Розвиткові перешкоджає невирішеність низки проблем. Серед негативних факторів слід назвати низький життєвий рівень населення України, величезні масштаби реального безробіття, високі ціни на санаторно-курортні послуги, багаторазове збільшення транспортних тарифів тощо.
Сучасне курортно-рекреаційне господарство Причорномор'я за своїми масштабами та структурою далеко не відповідає вимогам оптимального функціонування. Це зумовлене, з поміж багатьох причин, також слабкою матеріально-технічною базою курортно-рекреаційних комплексу, територіальною і часовою нерівномірністю діяльності його закладів.
Причорноморський соціально-економічний район має велике значення у вирішенні постачання нафти в Україну. Опрацьовується кілька варіантів транспортування нафти. Одним з найоптимальніших визнається доставка нафти в порти Одеси танкерами з країн Близького Сходу і південного Середземномор'я, перевантаження їх в Одесі й перекачування нафтопроводами на нафтопереробні заводи Херсона, Кременчука, Лисичанська. Частково нафта може перероблятися на Одеськомунафтопереробному заводі, за умови його реконструкції. Ця схема транспортування нафти забезпечуватиме економічну незалежність України завдяки можливості закупки нафти в багатих державах і транспортування її безпосередньо в Україну без транзиту через інші країни.
Для забезпечення стійкої роботи річкового транспорту треба реконструювати судноремонтно-суднобудівного завод, збудувавши сучасну ремонтно-експлуатаційну базу флоту на Дунаї.
Поряд з певними зрушеннями в економіці питання щодо основних засад екологічної політики в Причорноморському соціально-економічному районі вирішуються незадовільно.
Література:
1. Андрейцев Ю.І. Екологічна експертиза, право та практика. - К.: 1998, 230 с.
2. Бахмачук Ю.А. Доповідь про забезпечення народогосподарського комплексу водою і стан водних ресурсів. - Львів: 2000, 58 с.
3. Білявський Г.О. Основи загальної екології. - К.: 1999, 154 с.
4. Водний кодекс України.
5. Ворнов А. К. Навколишнє середовище та розвиток. - Харків: 1998, 243 с.
6. Друзь В.Л. Методичні засади еколого-географічних досліджень річкових систем. - Рівне: 2000, 139 с.
7. Махортов Ю.А. Эколого-экономические проблемы использования земельных угодий. - Луганск: 1999, 140 с.
8. Музика О.Л. Проблеми використання водних ресурсів України. - К.: 2000, 352 с.
9. Постанова Верховної Ради України Про основні напрями державної політики України у галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.
10. Пропозиції Держводгоспу до проекту програми діяльності Кабінету Міністрів України.
11. Семенченко П.М. Практика экономического регулирования и охраны окружающей среды /Приаз. гос. техн. ун-т. - Донецк: 1997, 143 с.
12. Старченко В.Я. Проблеми і перспективи розвитку водних ресурсів К.: 1998, 108 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...