WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Причорноморський соціально-економічний район - Реферат

Причорноморський соціально-економічний район - Реферат

малотоннажне хімвиробництво (побутова хімія, парфумерно-косметична промисловість, хіміко-фармацевтична промисловість), лакофарбове виробництво, переробку полімерних матеріалів.
Лісопромисловий комплекс району розвивається на довізній сировині і тільки частково задовольняє власні потреби. Тут розташовано два підприємства целюлозно-паперової промисловості: Цюрупинський целюлозно-паперовий та Ізмаїльський целюлозно-картонний заводи, що використовують у своєму виробництві очерет плавнів Дніпра та Дунаю.
Будівельний комплексу району включає промисловість будівельних матеріалів і власне будівництво. В системі першої провідними є виробництво збірних залізобетонних і бетонних конструкцій і деталей та цегли і черепиці. Видобувають і переробляють нерудні будівельні матеріали: облицювальний мармуровий вапняк і будівельний камінь, вапняк-черепашник з Криму і Одеської області, граніти з Миколаївської області.
Слабким місцем господарського потенціалу району виступає ПЕК. На місцевих гідроресурсах працює Каховська ГЕС (351 тис. кВт) на Дніпрі та малопотужні Первомайська, Констянтинівська і Вознесенська на Південному Бузі. Експлуатуються природні горючі гази Криму; перспективним район є по видобутку нафти, що залягає на шельфі Чорно моря. Решта енергоносіїв в район довозять: вугілля - з Донбасу, нафту - з Поволжя, газ - з Шибилинки, електроенергію з Донецького та Придніпровського районів. Основна частка електроенергії виробляється на ТЕС і ТЕЦ (Сімферопольська, Камиш-Бурунська, Севастопольська, Одеська, Миколаївська, Херсонська). Працює Південноукраїнська АЕС.
Сільське господарство. Район є житницею України. Степи перетворені в зерновий пояс озимої пшениці і кукурудзи. У структурі сільськогосподарських угідь 81% припадає на ріллю, понад 13% - це пасовища і 1% - сіножаті. Овочівництво активно розвивається навколо міста-мільйонера Одеси, великих центрів консервної промисловості Херсона і Ізюм і на південному-заході Криму (Сімферополь, Севастополь, Ялта, Алушта, Алупка). Баштанні продовольчі культури культивують повсюдно в межах району. Славиться район садами та виноградниками. Садівництво поширене по всій території району, але особливо в АР Крим. У насадженнях домінують абрикоси, персики, черешня, вишня, слива, яблуня, груша, грецький горіх в мигдаль. Район посідає перше місце в Україні за насиченістю виноградниками, основна їх концентрація припадає на Крим та Одещину.
За останні роки в структурі посівних площ району сталися помітні зміни, які виражені в підвищення частки кормових і зменшення частки зернових культур, дещо зросли посіви технічних культур. Так, під зерновими культурами в районі зайнято 333 тис. га сільськогосподарських угідь, технічними - 88,5 тис. га (2002р.). Район реалізує 20,5% олійних культур України, 39,5% овочів, 37,7% плодів та ягід. В межах районує простежуються деякі територіальні відмінності.
Основні галузі тваринництва - скотарство, молочно-м'ясного і м'ясо-молочного напрямку, свинарство, вівчарство, птахівництво, бджільництво і шовківництво. Район є найважливішим в Україні по виробництву тонкорунної вовни. Тут виробляється 14,1% м'яса, 12,4% молока, 16,4% яєць від загальних показників в Україні.
На потужній сільськогосподарській ресурсній базі активно розвивається харчова промисловість. На неї припадає 42% валової продукції промисловості району. Особливе значення мають виноробна, рибна, плодоовочеконсервна, м'ясна, молочна і олійно-жирова промисловість, на які припадає до 70% валової продукції харчової промисловості району.
Транспортний комплекс охоплює всі види транспорту. Винятково важливу міждержавну роль відіграє морський транспорт. Найбільшими портами є Іллічівськ, Південний, Одеса, Херсон, Миколаїв. Для раціоналізації перевезень збудована паромна переправа Іллічівськ - Варна, яка щоправда, сьогодні працює не на повну потужність. Діє також залізничний паром через Керченську протоку. Добре розвинений річковий транспорт на Дніпрі, Дунаї та Південному Бузі. Головні порти - Херсон, Нова Каховка.
Серед сухопутних видів транспорту виділяється залізничний. Довжина залізничної колії в районі перевищує 3 тис. км (14% загальноукраїнської). Основні залізничні магістралі - Одеса - Київ, Миколаїв - Знам'янка - Харків, Херсон - Дніпропетровськ, Севастополь - Сімферополь - Харків, Одеса - Львів, Одеса - Миколаїв - Херсон - Джанкой - Керч. Окремі магістралі (Одеса - Київ - Москва, Одеса - Жмеринка - Мінськ) мають вихід на найважливіші господарські центри СНД.
Загальна довжина автомобільних шляхів перевищує 25 тис. км. Серед основних автомобільних шляхів загальнодержавного та міждержавних шляхів слід назвати: Миколаїв - Одеса - Кишинів; Миколаїв - Херсон - Сімферополь; Одеса - Ізмаїл; Одеса - Київ - Москва.
Важливу роль відводиться морському та річковому транспорту, який має тут всі перспективи для розвитку. Потужними портами є Одеса, Ізмаїл, Іллічівськ, Херсон, Миколаїв, Севастополь, Ялта, Феодосія, Керч, Кілія, Рені. Вищезгадані порти об'єднуються в Чорноморське, Азовське та Українсько-Дунайське пароплавства.
За винятком газопроводів Глібівка - Сімферополь - Севастополь та Джанкой - Сімферополь, усі інші трубопроводи розпочинаються за його межами і мають міжрайонне або міждержавне значення: газопровід Шибилинка -Дніпропетровськ - Одеса -Кишинів, нафтопроводи Гнідинці - Прилуки - Кременчуг - Херсон, Самара - Лисичанськ, Кременчук - Херсон, аміакопровід Тольяті - Горлівка - Одеса. Всі види транспорту становлять єдину систему, взаємодіючи і доповнюючи один одного. Важлива роль відводиться також новозбудованому нафтопроводу Одеса - Броди, що покликаний стати транспортною магістраллю азіатської нафти в Європу (його доповненням є нафтотермінал в Одесі, що в свою чергу є напрямком для розвитку танкерного транспорту).
Функціонально-територіальна структура
У функціонально-територіальній структурі Причорноморського соціально-економічного району слід погодитись з думкою О.І. Шаблія, про виділення тут трьох відмінностей: Одеської, Дніпровсько-Бузької та Кримської.
Найбільшим промисловим вузломвиступає Одеський. Крім власне Одеси, до складу вузла можна віднести Ізмаїл, Білгород-Дністровський, Іллічівськ, Котовськ.
Одеса - найбільше місто Причорноморського соціально-економічного району (1 029 тис. осіб на 1.01.2002р.), виникла на початку XV ст. поблизу збудованої литовським князем Вітовтом фортеці Хаджибей. Як морський порт під сьогоднішньою назвою місто почало споруджуватись за участю М. Дерібаса в 1794р. після того, як суміжна територія після російсько-турецьких війн відійшла від Туреччинино Росії у 1791р. У 1795р. місто одержало право самоврядування (магдебурзьке право), в період 1797 - 1802рр. Одеса входить до складу Новоросійської губернії, а з 1805р. стає центром Новоросійського краю.
У другій половині ХІХ ст. Місто перетворюється у великий та важливий центр зовнішньої торгівлі з розвинутою промисловістю. Спорудження першої в південній та східній частині України залізниці Одеса - Балта (1869) сприяло зміцненню транспортних зв'язків міста з прилеглими сільськогосподарськими районами. Це, в свою чергу, посилювало їх спеціалізацію на вирощуванні зернових культур, перетворенні Причорномор'я в один з найважливіших районів виробництва зерна та експорту його за кордон. У середині ХІХ ст.. місто займало перше місце Європі за торгівлею хлібом.
Напередодні Першої світової війни в Одесі працювало 420 промислових підприємств, переважно

 
 

Цікаве

Загрузка...