WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Подільський соціально-економічний район - Реферат

Подільський соціально-економічний район - Реферат

молокозавод) промисловості та промисловість будівельних матеріалів (асфальтобетонний завод та завод залізобетонних конструкцій). Поряд з обласним центром важливу роль відіграють міста Шепетівка та Кам'янець-Подільський. Шепетівка (51 тис. мешканців) - промисловий вузол на півночі області, спеціалізується на металообробці, деревообробці, промисловості будівельних матеріалів, харчовій та легкій промисловості. Значним промисловим вузлом на півдні області є Кам'янець-Подільський - центр машино- і приладобудування, верстатобудування, харчової, швейної промисловості та будівельної індустрії.
Тернопільська область - також характеризується традиційною для даного соціально-економічного району спеціалізацією - харчова, легка, машинобудівна промисловість та промисловість будівельних матеріалів. Найбільш розвинутою є харчова промисловість, що представлена цукровою, м'ясо-молочною, хлібобулочною, макаронною, пивоварною, комбікормовою, спиртовою, концентратно-дріжджевою, кондитерською галузями. Визначальну роль в області відіграє м. Тернопіль (235 тис. мешканців). Тут розташовані ВАТ "Тернопільський комбайновий завод", ВАТ "Ватра", радіозаводи "Оріон" і "Сатурн", авторемонтний завод. Легка промисловість представлена в/о "Текстерно", швейно-галантерейною фабрикою; харчова промисловість - цукровим, двома хлібзаводами. двома пивоварними заводами, молокозаводом, м'ясокомбінатом. З підприємств будівельної індустрії виділяється завод залізобетонних конструкцій, цегельний, асфальтобетонний та фарфоровий заводи. Також є підприємства деревообробної (меблева фабрика) та хімічної промисловості(фармацевтична фабрика).
Проблеми і перспективи розвитку району
Перспективні напрямки розвитку району пов'язані з ефективним та раціональним використанням наявних в районі ресурсів. В першу чергу це пов'язано з більш високопродуктивним використанням земельних ресурсів. Подільський соціально-економічний район відноситься до районів з найвищим рівнем розораності території, Нерівності рельєфу і висока частка просапних культур у посівних площах зумовлюють активні процеси деградації грунтів і розвиток ерозійних процесів. Тому важливим є розширення використання ґрунтозахисних технологій, насадження лісів, гіпсування та вапнування закислих ґрунтів.
Поряд з цим, важливу роль має зменшення скидів забруднення стічних вод. У 1999 р. сума таких скидів перевищувала 81 млн. м3. Водночас, впродовж 1985 " 2000 рр. йде скорочення кількості оборотної та повторновикористаної води - 1321 млн. м3, що на 184 ?млн. м3 менше, ніж в 1995р. вкрай необхідно будівництво нових очисних споруд та поліпшення діючих.
Хоча в районі і немає значних підприємств, що викидають в повітря шкідливі речовини, але є 316 підприємств, що негативно впливають на атмосферне повітря. Щороку в повітря викидається до 220 тис. т шкідливих речовин. Найбільшими забруднювачами повітря є промислові об'єкти і транспорт. Запобіжними екологічними заходами тут можуть бути використання екологічно чистих промислових і сільськогосподарських технологій.
Проблема аграрної реформи не може вважатись завершеною у зв'язку з недосконалістю механізму та протікання реформи. Хоч є і позитиви. Так, в Тернопільській області в основному вдалось уникнути подрібнення великих сільськогосподарських підприємств, які за багатьма технологічними та економічними ознаками переважають малі і середні ПАПи (приватні агропідприємства). Якщо в області в 1999р. було ляше 4% прибуткових підприємств, то в 2000р. їх кількість перевищила 39%.
Не правомірною є практика виплати селянам до 1% доходів від вартості землі, що не збагачує їх як справжніх власників. Так, ЗАТ "Тернопільський агропромисловий комплекс", що охоплює 7 цукрозаводів області орендуватиме у дрібних землевласників до 17 тис. га землі, виплачуючи їм мізерні дивіденти. Але президентський Указ захищає 1%-но відсоткову виплату дивідентів для пайовиків.
Проблематичною видається в сучасному світлі доля енергетики району і особливо атомної. Так, не віришеною залишається питання з ХАЕС в плані добудови другого енергоблоку, адже станція не будувалась як однореакторна. Проблемою є і взагалі подальша доля ХАЕС, ресурс роботи якої розрахований років на 40, а місто-супутник Нетішин (37 тис. мешканців) є однопрофільним і терміново потребує розвить) його галузевої структури.
Актуальною є проблема безробіття. Механізм залучення та використання незайнятого населення можна оптимізувати, застосувавши економічні і організаційні стимули участі його в сезонних роботах, впроваджуючи сучасні принципи взаємостосунків між керівниками сільськогосподарських підприємств та се іонними працівниками.
За певних умов район може експортувати робочу силу, однак при цьому треба створити умови для збереження трудового потенціалу з урахуванням того, що експорт робочої сили в сучасних умовах ефективніший, за експорт товарів, оскільки певною мірою розв'язує проблему зайнятості.
Література:
1. Андрейцев Ю.І. Екологічна експертиза, право та практика. - К.: 1998, 230 с.
2. Бахмачук Ю.А. Доповідь про забезпечення народогосподарського комплексу водою і стан водних ресурсів. - Львів: 2000, 58 с.
3. Білявський Г.О. Основи загальної екології. - К.: 1999, 154 с.
4. Водний кодекс України.
5. Ворнов А. К. Навколишнє середовище та розвиток. - Харків: 1998, 243 с.
6. Друзь В.Л. Методичні засади еколого-географічних досліджень річкових систем. - Рівне: 2000, 139 с.
7. Махортов Ю.А. Эколого-экономические проблемы использования земельных угодий. - Луганск: 1999, 140 с.
8. Музика О.Л. Проблеми використання водних ресурсів України. - К.: 2000, 352 с.
9. Постанова Верховної Ради України Про основні напрями державної політики України у галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.
10. Пропозиції Держводгоспу до проекту програми діяльності Кабінету Міністрів України.
11. Семенченко П.М. Практика экономического регулирования и охраны окружающей среды /Приаз. гос. техн. ун-т. - Донецк: 1997, 143 с.
12. Старченко В.Я. Проблеми і перспективи розвитку водних ресурсів К.: 1998, 108 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...