WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Подільський соціально-економічний район - Реферат

Подільський соціально-економічний район - Реферат

трикотажної промисловості є Тернопіль (бавовняний комбінат), Хмельницький, Дунаївці. Переважно підприємства галузі працюють на привізній сировині.
Лісопереробний комплекс представлений головним чином виробництвом меблів (Вінниця, Бар, Бершадь. Гайсин, Тернопіль, Бережани, Хмельницький. Ізяслав, Кам'янець-Подільський, Летичів). З цією галуззю тісно пов'язано виготовлення фанери, картону, целюлозно-паперової продукції.
Індустріально-будівельний комплекс структурно складається з галузей, що виробляють будівельні матеріали і власне галузей будівництва. Він повністю орієнтується на місцеву сировину і переважно на місцевого споживача.
Перша група галузей комплексу включає виробництво будівельного каменю, в'яжучих матеріалів (цементу, вапна, гіпсу), стінових матеріалів (залізобетонних виробів і конструкцій, цегли), облицювальних, ізоляційних і покрівельних матеріалів.
Заводоуправління будівельних матеріалів розташовані у Бережанах, Зборові, Монастириську, Волочиську, Жмеринці.
До промисловості будівельних матеріалів належать фарфорові заводи у Полонному, Тернополі та фарфоровий завод у Славуті.
Другу групу галузей складає будівництво. Найбільшими вузлами і центрами будівництва є обласні і районні центри. Основну роль тут відіграє житлове будівництво, хоча темпи введення нових житлових площ є незначними - 600 тис. м2 або до 10 % від загальнодержавних житлових площ. ,
Хімічна промисловість є однією з важливих складових частин промислового комплексу, хоча вона і представлена великою кількістю підприємств. Насамперед це Вінницький хімічний комбінат, Тернопільський завод штучної шкіри "Вінітекс",Тернопільська фармацевтична фабрика, а також низка дрібних підприємств - Скалатська фабрика побутової хімії, Товстенський завод пластмасових виробів, Могилів-Подільський завод побутової хімії. Вінницький хімічний комбінат випускає гранульований і марганізований суперфосфат, мийні речовини, пестициди. Почаївська фабрика "Пластик" випускає непроникний для ультрафіолету лист для теплиць, трубопроводи і шланги з пластмас, пластмасові бочки і ящики; Підволочиський завод пластмасових виробів - взуттєві підошви з пластмас. Вінницькі підприємства "Хімпром", "Радуга" виробляють полімери, ефіри, альдегіди, монофосфати амонію та калію, оліфу, фарби. Фенолові масла, мило, миючі засоби на основі жирних кислот, чорнило виробляє Славутська фабрика "Лотос".
Територією району також проходять газопроводи Урегной - Помари - Ужгород, а також планується переспективний нафтопровід Одеса - Броди, що також може створити додаткові робочі місця для населення району поряд з його європейською важливістю.
Провідну роль, як вже згадувалось, в господарській структурі району відіграє сільське господарство. В значній мірі це пов'язано з сприятливими природними умовами, хоча з іншого боку це обумовлює однобокість розвитку господарської структури району. Сільське господарство представлено зерново-буряківничим напрямком в рослинництві та м'ясо-молочним напрямком в тваринництві.
У сільськогосподарському виробництві використовується понад 3,5 млн. га або до 59% від загальної земельної площі району. Як видно, понад 72% земель використовуються під ріллю.
Другою важливою галуззю сільськогосподарського виробництва є тваринництво, де переважає молочно-м'ясне скотарство, а також птахівництво. Для їх розвитку в районі є достатня кормова база - посіви кормових культур, продукція комбікормової промисловості, відходи цукрової, спиртової та плодоовочеконсервної промисловості. Найпоширенішими породами ВРХ є симентальська, чорно-ряба, червоно-поіьська; основна порода свиней - велика біла. Район дає 13,6% м'яса, 14,0%, 8,7% яєць України. Місцеве значення відіграє бджільництво і рибальство.
Транспортний комплекс. У Подільському соціально-економічному районі густа мережа залізничних та автомобільних шляхів сполучення. Експлуатаційна протяжність залізниць загального користування становить 2540 км; основні лінії: Київ - Жмеринка - Одеса; Київ - Львів; Вапнярка - Знам'янка; Козятин - Бердичів; Київ - Тернопіль - Чернівці. У 1988р. Закінчено електорофікацію ділянки Тернопіль - Хмельницький. Автошляхів з твердим покриттям в районі 173 тис. км; основін з них: Луцьк - Тернопіль - Чернівці; Львів - Тернопіль - Хмельницький - київ; судноплавство здійснюється по Дністру та Південному Бузі. Через територію району проходять газопроводи "Союз", Уренгой - Помари - Ужгород.
Функціонально-територіальна структура
У функціонально-територіальній структурі району виділяється три адміністративні області, що є основним її компонентами Тернопільська, Хмельницька та Вінницька. Їх схожість спостерігається в приблизно однаковій кількості населення, значній частці сільського населення, спеціалізації на харчовій та легкій промисловості, а також промисловості будівельних матеріалів. Район займає провідне місце в державі за виробництвом цукрових буряків, зерна і продукції тваринництва.
Вінницька область. У ній сконцентровано 41% населення району, 50% міського населення (найвищий показник в районі), значна частка промислового потенціалу району. Область повністю розміщена в межах степової лісостепової зони на Волино-Подільській височині. Цінними є родючі чорноземи, а також будівельні матеріали. В господарському комплексі області переважають харчова, легка, хімічна і машинобудівна галузі, а також промисловість будівельних матеріалів. У сільському господарстві виділяються як рослинництво (виробництво зерна, цукрових буряків, картоплі), так і тваринництво (молочно-м'ясного напрямку).
Другою за потужністю господарського розвитку та чисельністю населення в районі є Хмельницька область. Її спеціалізація визначається як традиційна для Поділля - це легка, харчова промисловість та промисловість будівельних матеріалів. За рахунок розташування Хмельницької АЕС можна твердити про електроенергетику як галузь спеціалізації. Основну роль в області відіграє м. Хмельницький (260 тис. мешканців). Розвинутими є машинобудування (завод по випуску ковальсько-пресового устаткування, завод тракторних агрегатів), легка (взуттєва і трикотажна фабрики), харчова (макаронна і кондитерська фабрики,

 
 

Цікаве

Загрузка...