WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Подільський соціально-економічний район - Реферат

Подільський соціально-економічний район - Реферат

системи міського розселення, хоча і відіграють провідну роль в інтегрованих системах і підсистемах розселення, що включають і сільське розселення.
Район добре забезпечений трудовими ресурсами. Зважаючи на переважно агроіндустріальний розвиток району, можна говорити про надмірне забезпечення працересурсним потенціалом. В середньому по району рівень зайнятості населення перевищу 70 % (найвищий цей показник в Хмельницькій області - 76,6%).
За національним складом в районі значну перевагу мають українці (перше місце серед соціально-економічних районів України за цим показником), що складають понад 92% (59% з них проживає в сільській місцевості). Незначну частку населення займають росіяни, поляки, євреї та представники інших національностей
Природні умови і ресурси
Подільський соціально-економічнийрайон розташований в центральній частині Правобережної України в лісостеповій зоні.
Рельєф території переважно височинний - вся територія Подільського району розташована в межах Подільської височини з пересічними висотами 250-280 м. (максимальна відмітка - на сході Тернопільської області - 417м). Серед несприятливих фізико-географічних процесів виділяється розвинута яружно-балкова система та процес карстування у Тернопільській області.
Клімат району помірно-континентальний. Достатня кількість опадів (640 мм на північному заході і 530 мм - на південному сході), м'яка і порівняно недовготривала зима, тепле і вологе літо стали суттєвим фактором у вирощуванні сільськогосподарських культур (технічних і зернових). З несприятливих кліматичних умов, що впливають на сільське господарство, в першу чергу слід віднести хуртовини, ожеледиці, тумани, грози з градом.
Район відноситься до вологої, помірно теплої агрокліматичної зони.
На Поділлі поширені родючі чорноземи опідзолені та сірі лісові ґрунти, що за шкалою якості ґрунтів відносяться до добре та середньо родючих.
Район добре забезпечений водними ресурсами. Річки відносяться до басейнів Дністра, Південного Бугу та Прип'яті. В середньому на 1 мешканця району припадає 1,1 тис. м3 води. В межах району є два водосховища - Дністровське на Дністрі і Ладижинське - на Південному Бузі. Великих природних озер на території району немає.
У порівнянні з іншими районами України, Подільський соціально-економічний район на 30% забезпечений власними лісовими ресурсами. Перевагу мають дуб пухнастий, дуб звичайний, а також граб і бук.
У порівнянні з іншими районами, Подільський є бідним на мінеральні ресурси, що знайшло свій відбиток у галузевій структурі промислового комплексу району. З паливних ресурсів поширені торф і буре вугілля в Тернопільській області, що мають місцеве значення. Рудні мінеральні ресурси практично відсутні. Досить багатий район на нерудні корисні копалини, що і зумовило значний розвиток індустрії будівельних матеріалів. Так, господарське значення мають родовища каолінів і будівельного каменю (Глуховецьке, Турбівське, Великогадономецьке - Вінницька обл.); до 350 родовищ пісковиків гіпсів, мергелю, крейди ( найбільші - Почаївське, Великобірківське, Теребовлянське, Бучацьке, Заліщицьке, Кремененцьке в Тернопільській області; Кам'янець-Подільське, Ново-Ушицьке в Хмельницькій області). Є також поклади цегельно-черепичної сировини, гончарних глин. Наявність Українського кристалічного щита обумовлює видобуток такої будівельної сировини як граніти (Гніванськ, Стрижавське, Жежелівське у Вінницькій області, Шепетівське в Хмельницькій області), мармуру (Кам'янець-Подільське).
Велике значення в районі мають джерела мінеральних вод, що мають лікувальне та рекреаційне значення (Хмільник, Житник, Липовець у Вінницькій області; Гусятинське, Настасівське, Конопківське у Тернопільській області; Полонське, Шепетівське у Хмельницькій області).
Отже, природні умови та ресурси району є сприятливими для розвитку сільського господарства, будівельної індустрії та рекреації. Водночас, така звуженість мінерчльно-сировинної бази гальмує розвиток промислового комплексу району.
Функціонально-компонентна структура
Територіально-господарський комплекс Подільського соціально-економічного району має складну галузеву і функціонально-компонентну будову, що складається з низки взаємозв'язаних міжгалузевих територіальних комплексів: машинобудівного, легкого, харчового, лісового, хімічного, індустріально-будівельного, рекреаційного, хімічної індустрії, паливно-енергетичного і транспортного. Більшість з згаданих комплексів розвивається на основі трудових і природних ресурсів і забезпечує як власні, так і міжрайонні потреби.
Машинобудівний комплекс представлений виробництвом сільськогосподарських машин, приладобудуванням, виробництвом освітлювальної техніки і радіоапаратури. Він орієнтується на кваліфіковану робочу силу, інфраструктуру міських поселень і споживача.
У територіальній структурі комплексу виділяються машинобудівні центри - насамперед це багатофункціональні обласні центри, а також Бар, Могилів-Подільський, Ямпіль, Кам'янець-Подільський, Красилів, Шепетівка і вузькопрофільні - Гайсин, Жмеринка, Козятин, Ладижин, Хмільник, Бучач, Городок, Дунаївці, Деражня, Славута, Старокостянтинів. Загалом нараховується до 243 підприємств цього комплексу. Нажаль сьогодні галузь перебуває не в кращому стані. Так, сільськогосподарське машинобудування вважається одним з напрямків спеціалізації Подільського соціально-економічного району. Але наразі галузь знаходиться в занепаді.
З агропромисловим комплексом тісно пов'язані галузі харчової та легкої промисловості.
Переробка цукрового буряка є однією з галузей спеціалізації регіону (тут виробляється понад 1/4 цукру України, найбільше - у Вінницькій області). Найбільші центри з переробки цукрового буряка - Тернопіль, Хоростків, Чортків, Красилів, Городок, Вінниця.
Борошномельна та її похідна - хлібопекарська промисловість, представлена практично у всіх міських поселеннях району. Тут виробляється до 13 % борошна України.
Регіон є важливим по виробництву м'яса (24,4% від загальноукраїнського виробництва), ковбас (12.3%), масла (15,0%), твердих жирів (23,2%).
Основними центрами текстильної, швейної і

 
 

Цікаве

Загрузка...