WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Північно-Східний соціально-економічний район - Реферат

Північно-Східний соціально-економічний район - Реферат

цукрових буряків.
Ключову роль в сільськогосподарському комплексі району відіграє рослинництво. В сільськогосподарському виробництві зайнято 4,3 млн. га, найбільше - в Харківській області - 1,7 млн. га (2002р.). основною зерновою культурою є озима пшениця. Висока питома вага технічних культур (15,5%). Найважливіші серед них цукрові буряки і соняшник. Цукрові буряки вирощують по всій території, а соняшники - переважно на півдні і південному сході.
Для розвитку тваринництва, виробництва спирту, харчування населення значну роль відіграє картопля, яку вирощують в усіх господарствах, але найбільше навколо великих міст і в західній частині району. Її площі займають до 10% посівних площ .
На другому місці після рослинництва знаходиться тваринництво. Розводять велику рогату худобу молочно-м'ясного напрямку (лебединська, симентальська, сіра українська, червона степова), м'ясо-салені та салені породи свиней. У вівчарстві переважають тонкорунні вівці породи прекос, з грубововняних - решитилівська і сокільська. Птахівництво району сконцентроване біля великих міст і представлена Пирятинською птахофабрикою в Полтавській області та Курганською - в Харківській. У районі розвинені також рибальство, бджільництво і шовківництво.
О. Шаблій виділяє в Північно-Східному районі наступні зони спеціалізації сільського господарства:
а) зона молочно-м'ясного тваринництва, свинарства з льонарством, кртоплярством в північній частині Сумської області;
б) буряково-зернова зона з розвинутим м'ясо-молочним тваринництвом. Включає значну частину Сумської, Харківської таПолтавської областей. Найважливіші товарні культури - цукрові буряки і зернові (озима пшениця, гречка, просо). Друга технічна культура - соняшник.
в) зона зернових, олійних культур з вирощуванням тютюну та овочевих культур, м'ясо-молочним тваринництвом і тонкорунним вівчарством. Ця зона розташована в степовій зоні Північно-Східного району.
Транспортний комплекс. Тут розвинулись усі види транспорту. Більшість вантажів перевозиться залізничним транспортом, а в пасажироперевезенні переважає автомобільний транспорт. У структурі перевезень вантажів переважає ввіз. У район довозиться паливо, метал, будівельні матеріали, ліс, а вивозять продукцію машинобудування, цукор, масло, олію, одяг, взуття.
Залізнична мережа найгустіша в східній частині району, що лежать на шляхах між Донбасом і Київським соціально-економічним районами. Загальна довжина залізних доріг досягає 3,2 тис. км, при середній щільності 37,5 км/1000 км. Крім обласних центрів великими вузлами є є Кременчук, Конотоп, Лозова. Головні залізниці: Київ - Полтава - Донецьк ; Харків - Полтава - Кременчук; Харків - Полтава - Київ; Москва - Харків - Донбас.
Все більшу роль відіграє автомобільний транспорт. Загальна довжина автомобільних шляхів району досягає 24 тис. км. Через територію району проходять важливі автомагістралі міждержавного та міжнародного значення: Москва - Харків - Сімферополь; Київ - Ростов-на-Дону. Важливими транспортними артеріями є Дніпро та його притоки Сула, Псел і Ворокла. На Дніпрі розташований великий річковий порт Кременчук. Добре розвинутим є трубопровідний транспорт (газопроводи "Союз", Уренгой - Помари - Ужгород, Шебелинка - Полтава - Київ та нафтопроводи Мічуринск - Кременчук, Гийдинці - Глинсько - Розбишівське родовище - Кременчук). Поступово набирає темпів авіаційний транспорт.
Функціонально-територіальна структура
До складу Північно-Східного соціально-економічного району входять три області - Харківська, Полтавська, Сумська.
Спеціалізація Харківської області визначається машинобудуванням і металообробкою, паливно-енергетичною, харчовою і легкою промисловістю. Територіальна організація сільського господарства зумовлена особливістю природних зон - лісостепової і степової. Спеціалізація лісостепової зони визначається м'ясо-молочним тваринництвом і зернобуряковницьким та картоплярським рослинництвом. Серед культур переважають зернові (озима пшениця, зернобобові). В степовій зоні розвинуте молочно-м'ясне скотарство з свинарством, а також зернове господарство з виробництвом соняшника. Визначальна роль в області відводиться Харкову.
Полтавська область. За структурою господарства область належить до індустріально-аграрних. Спеціалізується на машинобудуванні, метелообробці, паливній, харчовій і легкій промисловості. Тут виробляється 100% вантажних автомобілів України, 33% газу України, 14% загальнодержавного виробництва залізної руди. В області виділяється два промислові вузли: Полтавський, що спеціалізується на машинобудуванні, легкій та харчовій промисловості; Кременчуцький - залізорудна, нафтопереробна та машинобудівна промисловість. Сільське господарство спеціалізується на рослинництві (цукровий буряк, озима пшениця, зернобобових, кукурудзі) та м'ясо-молочному тваринництві.
У Сумській області галузями спеціалізації є машинобудування, хімічна, легка та харчова промисловість. На базі виявлених запасів нафтогазу та торфу розвивається паливна промисловість. Серед галузей харчової промисловості виділяється цукрова(19 цукрових заводів). В територіальній структурі області виділяються три центри: Сумський - спеціалізується на машинобудуванні та металообробці, хімічній, фарбовій, легкій і харчовій промисловості; хімічна, легка і харчова промисловості є галузями і Щосткінського вузла; для Охтирського промислового вузла характерними є паливно-енергетична, машинобудівна, легка і харчова промисловість. Сільське господарство області спеціалізується на м'ясо-молочному тваринництві і рослинництві зерно-буряківничого й льонарсько-картоплярського напрямків.
Проблеми та перспективи розвитку району
Для подальшого розвитку та збалансованого соціального та економічного розвитку в Північно-Східному соціально-економічному районі необхідно розв'язати низку проблем.
Серед найбільш нагальних проблем слід назвати поновлення основних виробничих фондів. На початку 90-х рр. Термінової зміни в районі потребували до 25% загального обсягу основних фондів, у тому числі 40% машин та устаткування. Сьогодні зношення фондів у багатьох галузях сягає 65% і існує тенденція до подальшого погіршення їх стану. Через це

 
 

Цікаве

Загрузка...