WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Північно-Східний соціально-економічний район - Реферат

Північно-Східний соціально-економічний район - Реферат

лісів, Лісостепова зона та північна частина Степової зони. Зональність впливає на територіальну різноманітність розміщення сільського і лісового господарства, будівництва, транспорту, економічну ефективність галузей господарства.
Рельєф району характеризується пониженням абсолютних висот у південно-східному напрямку. Так, відроги Середньоросійської височин переходять у акумулятивну плесову Полтавську рівнину і в Придніпровську низовину. Для території притаманною є яружно-балкова система з глибоко розчленованими долинами річок.
За агрокліматичним районуванням район входить до складу недостатньо вологої теплої зони. Клімат характеризується ознаками континентальності. Його відміни проявляються у розрізі природних зон.
Східне Полісся (Сумщина) відрізняється більш континентальнимкліматом у порівнянні з іншими поліськими областями. Зими тут холодні, період з стійким сніговим покривом триває 110-115 днів, безморозний період - 150-160 днів, період активної вегетації - 145-160 днів, сума активних температур - 2300-2600°С. Кількість опадів складає 600 мм.
Ґрунтовий покрив характеризується зміною в зональному відношенні. Для Полісся характерними є дерново-слабопідзолисті, дерново-середньопідзолисті та сірі лісові ґрунти. У Лісостеповій частині, яка займає переважну більшість району, поширені чорноземи типові і чорноземи опідзолені. На півдні району, в степовій зоні поширені чорноземи звичайні.
Закону широтної зональності підпорядковано і поширення рослинного покриву. Для північної території характерні широколистяні ліси - субори і сугруди, представлені буком, дубом, грабом, кленом, липою. Лучна рослинність характерна для Лісостепу: в долинах річок, балках та ярих є лісова рослинність. З рослин, занесених до Червоної книги України в районі трапляється зозулинці, півонії, билинець, астрагал шерстистоквітковий, лілія лісова, цибуля ведмежа.
Для поширення корисних копалин в Північно-Східному соціально-економічному районі визначальним є розташування тут Дніпровсько-Донецької западини. Тут на великій глибині залягають докембрійські кристалічні породи, а ближче до поверхні - осадові палеозойські та мезозойські відклади. Насамперед тут виділяються нафтогазоносні родовища, які об'єднані в складі Дніпропетровсько-Донецької нафтогазоносної провінції, найпродуктивнішої на сьогоднішній день в Україні.
Важливу роль відіграє розробка Кременчуцької групи родовищ залізної руди. Площа, на якій розташовані поклади - 150 км , загальний запас руди - 4,5 млрд.т. На цих рудах працює Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат.
Окрім того, в Сумській області поширеним є торф. В районі м. Ромни є значні поклади кам'яних солей. В Харківській області є поклади бурого вугілля, цементної сировини - крейди, глини. Гірничохімічної сировини, нерудної сировини для металургії. Є також значні поклади мінеральних вод.
Підсумовуючи слід зауважити, що район добре забезпечений практично всіма видами ресурсів, а нестачу компенсує сусідське розташування з Донбасом та Придніпров'ям. На їх базі розвивається багатогалузевий господарський комплекс Північно-Східно соціально-економічного району.
Функціонально-компонентна структура
У Північно-Східному районі склався індустріально-аграрний господарський комплекс. Район характеризується складною і розвинутою структурою. Провідне місце тут займає промисловість. За рівнем розвитку промислового виробництва, вартістю основних виробничих фондів і чисельністю промислово-виробничого персоналу Північно-Східний соціально-економічний район посідає друге місце в Україні.
Функціонально-компонентна структура району включає машинобудівний, паливно-енергетичний, хіміко-індустріальний, лісовиробничий, індустріально-будівельний, рекреаційний комплекси, легку і харчову промисловість, а також сільське господарство.
Найбільш розвиненими галузями промисловості є машинобудування і металообробка, де зайнято до 60% усього промислово-виробничого персоналу. В самій Харківській області зосереджено 20% машинобудування України. Крім того, значний розвиток машинобудування набуло в Полтаві, Сумах, Кременчуку, Конотопі. Ромнах, Лубнах.
Хімічна промисловість виробляє мінеральні добрива, пластмаси, кіноплівку, хімреактиви, барвники. В районі сформувався нафтохімічний цикл виробництва. Підприємства хімічної галузі зосереджені у Харкові - пластмаси, лаки, фарби, побутова хімія; Кременчуку - нафтопереробний завод, виробництво технічного вуглецю; Сумах - фосфорні добрива, сірчана кислота, отрутохімікати, лакофарбова продукція; Шостці - фотоплівки; Щебелинці - хімреактиви.
Харчова промисловість району за обсягом виробництва поступається лише машинобудуванню. Вона переробляє місцеву сільськогосподарську сировину - зерно, цукрові буряки, насіння олійних культур, продукцію тваринництва. Тут виробляється до 10% найважливіших продуктів харчування від загального їх обсягу в Україні. Відповідно, розвинутими є цукрова, спиртова, олійна, борошномельно-круп'яна, м'ясна молочна та інші галузі харчової промисловості.
На третьому місці за вартістю виробленої продукції в районі є легка промисловість. Значного розвитку набули текстильна, хутрова та шкіряно-взуттєва галузі. Найбільшими центрами виступають Харків(тут розташоване найбільше в Україні хутрове об'єднання), Полтава, Суми, а також Ромни (інколи це місто навіть називають сучасною столицею легкої промисловості України - сьогодні тут виробляється 75% гардинно-тюлевих виробів, 35% взуття України), Лубни, Кременчук, Охтирка, Лебедин, Куп'янськ.
Комплекс будівельної індустрії представлений Балаклійським цементно-шиферним комбінатом та Кременчуцькою базою будівельних матеріалів. У Полтаві, Мерефі розвинена скляна і фарфоро-фаянсова промисловість. Підприємства будівельної індустрії розміщені по всій території району: Кобеляках, Лохвиці, Лубнах, Миргороді, Ізюмі, Чугуєві, Конотопі, Ромнах, лебедині, Шостці, Полтаві, Мерефі.
Соціальні, економічні та природні умови району зумовлюють розвиток високо інтенсивного сільського господарства. На сільськогосподарські угіддя тут припадає 78% загальної земельної площі. На район припадає 14% загальнодержавного валового збору зерна і виробництва м'яса, 24%

 
 

Цікаве

Загрузка...