WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Київський соціально-економічний район - Реферат

Київський соціально-економічний район - Реферат

Церква, Березань, Бровари Київської; Березна, Ладинка Чернігівської; Овруч, Верхівця, Денишів, Новоград-Волинський Житомирської областей), багато культурно-історичних пам'яток визначають роль Київського соціально-економічного району як важливого рекреаційного регіону. Однак використання рекреаційного потенціалу району дужеобмежене внаслідок забруднення його території радіоактивними речовинами.
Функціонально-компонентна структура
Київський соціально-економічний район є складним інтегрально-господарським комплексом. У структурі основних виробничих фондів найважливіше місце належить промисловості - 40,3%; на другому місці знаходиться сільське господарство - 21,0%, транспорт та зв'язок - 12,3%.
В галузевій структурі промисловості району виділяються наступні галузі спеціалізації: електроенергетика, хімічна і нафтохімічна промисловість, машинобудування і металообробка, харчова промисловість, промисловість будівельних матеріалів, деревообробна та целюлозно-паперова промисловість.
Одне з провідних місць в районі займає металообробка та машинобудування, на долю якого припадає 11,4%. Через відсутність власної сировинної бази підприємства машинобудування працюють на привізній сировині з Придніпровського та Донецького соціально-економічного районів. Головними підгалузями машинобудування області є виробництво обладнання для різних галузей промисловості (насамперед хімічної та легкої), сільськогосподарське машинобудування, будівельно-шляхове та комунальне машинобудування, точне машинобудування, складання автомобілів.
Легка промисловість представлена текстильною, швейною, трикотажної взуттєвою промисловістю. На підприємствах Чернігівської та Житомирської області здійснюється переробка льону-довгунця. Район є одним з лідерів в Україні за виробництвом панчішно-шкарпеточних виробів - 50%.
Харчова промисловість також займає лідируючі позиції в районі. Вона представлена цукровою, молочною, маслосироробною, спиртовою, плодоовочеконсервною, пивоварною та виробництвом безалкогольних напоїв. На них припадає 33,4% виробництва ВВП району (а в Чернігівській області навіть 42%).
Важливе значення мають паперова та деревообробна промисловість. На неї припадає 25,1% загальнодержавного виробництва. Деревозаготівля проводиться практично по всій території району 20 дерлісгоспами, а центрами меблевої промисловості виступають Житомир, Малин, Бердичів, Чернігів, Київ, Біла Церква, Короп (ТМ "Проун"), Коростень, Новоград-Волинський.
Значне місце в господарстві району посідає хімічна промисловість (8,5% від загальнодержавного виробництва), особливо виробництво штучних волокон, за виробництвом яких район займає перше місце в Україні.
Господарство району базується на потужній електроенергетиці. Тут розміщені нині не працююча Чорнобильська АЕС, а також Трипільська ДРЕС, Київські ГЕС, ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6, Чернігівська, Житомирська, Білоцерківська, Бердичівська ТЕЦ, а також низка електростанцій малої потужності.
Промисловість будівельних матеріалів також є галуззю спеціалізації району. Її розвиток пов'язаний з наявністю достатньої кількості необхідних ресурсів та споживача в особі великого столичного мегаполіса та інших населених пунктів району. На більш ніж 150 підприємствах галузі, що розташовані в межах району виробляють азбесто-цементні вироби, збірні залізобетонні конструкції, стінові покрівельні матеріали.
Розвиток сільського господарства Київського соціально-економічного району обумовлюють в першу чергу, природні фактори, а саме: агро кліматичні, ґрунтові та водні ресурси. Територія району характеризується високим рівнем освоєності. Із загальної площі району 67% території припадає на сільськогосподарські угіддя в структурі яких значна частина припадає на ріллю (69%). В розрахунку на одного мешканця в районі припадає 1,3 га сільськогосподарських угідь та 0,95 га ріллі, що значно перевищує пересічно українські показники. Характерною тенденцією в структурі сільськогосподарських угідь є збільшення частки кормових угідь та пасовищ.
У структурі посівних площ найбільшу частку займають зернові культури - 48% та кормові - 43%. Решта площ зайнято під картоплю та овоче-баштанні культури.
З технічних культур провідна роль належить цукровим бурякам та льону.
В Житомирські області зосереджено 85% посівів українського хмелю.
Під картоплею та овочами в 2002р. було зайнято 3,6 млн. га ріллі. Посіви картоплі поширені практично по всій території району, хоча перевага віддається приватним одноосібним господарствам центральної частини району.
Район характеризується найрозвинутішим в Україні тваринницьким комплексом. В структурі тваринництва переважають скотарство, свинарство, птахівництво. Допоміжними галузями є ставкове рибальство, бджільництво та кліткове звірівництво (вирощування песця).
Сільське господарство району розвивається в умовах агропромислової інтеграції та формування низки спеціалізованих агропромислових підкомплексів - цукробурякового, картопле-патокового, льонопереробного, плодоовочеконсервного та ін. Активно розвивається фермерське господарство, чисельність яких в 2002р. складала 2650 і які володіли 195,6 тис. га сільськогосподарських угідь.
Виходячи з природних умов та рівня освоєності території, в межах району виділяється три агропромислові зони. Дві з них підпорядковані агро кліматичним та іншим природним умовам: північна, поліська зона характеризується м'ясо-молочним скотарством, з розвинутим картоплярством, зерновим господарством та льонарством; південна, лісостепова зона характеризується як м'ясо-молочне скотарство зі свинарством та розвинутим буряківництвом та зерновим господарством. Навколо Києва формується приміське овоче-молочне господарство, птахівництво з вирощуванням плодоягідних та зернових культур.
Транспортний комплекс. Провідна роль в районі відводиться автомобільному транспорту. Спеціалізованими великотоннажними автомобілями здійснюється перевезення на значні відстані швидкопсуюча та малотранспортабельна продукція. Саме на автомобільний транспорт в районі припадає до 60% вантажоперевезень та до 50% пасажиро перевезень. Протяжність автострад з твердим покриттям складає понад 25 тис. км. Автомобільні шляхи сполучають реґіон з усіма куточками країни, а також з країнами Співдружності - Російською Федерацією, Білоруссю, Польщею та ін.
За питомою вагою вантажо- та пасажироперевезень залізничний транспорт дещо поступається автомобільному. Загальна розтяжність доріг складає 2,9 тис. км при пересічній щільності - 23км/ 1000 км2 території. Залізниці перетинають район як в широтному, так і в меридіональному напрямках. Міжнародне значення мають залізничні колії Москва - Київ - Козятин - Львів, з відгалуженнями на Прагу, Варшаву та Будапешт, Кишинів - Вінниця - Київ - Санкт-Петербург, Ростов-на-Дону - Дніпропетровськ - Київ -

 
 

Цікаве

Загрузка...