WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Київський соціально-економічний район - Реферат

Київський соціально-економічний район - Реферат

існує безробіття. На початок 1998 р. в районі було понад 447,2 тис. безробітних, або 11,3%; разом з так званим "прихованим безробіттям" частка незайнятого населеннясягає майже 40%.
У господарстві району зайнято 14,8% від усього зайнятого населення України, з них майже 64% у м. Києві та Київській області Більшість населення району працює у виробничій сфері. В період економічної стабільності у ній було зайнято понад 70% працівників народного господарства, переважно у промисловості й сільському господарстві. Проте внаслідок зупинки багатьох промислових підприємств чисельність працюючих значно скоротилася.
Природні умови і ресурси
В орографічному відношенні район має вигляд хвилястої рівнини із загальним нахилом до центру району, долини. Дніпра, де абсолютні висоти зменшуються до 89 м при максимальних відмінках 350м. На території району сходяться три великі орографічні одиниці - Поліська та Придніпровська низовина, а також Придніпровська височина. Тектонічною основою території виступає Український кристалічний щит в межах Київської та Житомирської областей та Дніпровсько-Донецької западини в межах Чернігівської області.
Територія розташована в зоні західного переносу повітряних мас. Район має сприятливі агрокліматичні ресурси для розвитку сільськогосподарського виробництва. Клімат району помірноконтнентальний з достатньою кількістю опадів, теплим літом і порівняно м'якою зимою. Середня температура січня становить - 6°С, а липня 17...19°С.
За агрокліматичними відмінами всю територію району можна поділити на дві частини: північну - вологу, помірно теплу і південну - недостатньо зволожену, теплу.
Значною різноманітністю характеризуються водні ресурси економічного району. На його території протікає 594 річки, які належать до басейну Дніпра, протяжність якого в межах району складає 246 км. Дніпро, Прип'ять, Десна широко використовуються для річкового судноплавства. Для потреб господарського комплексу району використовують переважно воду з річок. У структурі водозабору на промисловість припадає половина, на сільське господарство - 1/3, решта - на комунальні потреби.
Чимало в районі невеликих озер, особливо в долинах річок Уборть (Житомирська область) і Снов (Чернігівська).
На території району 111 водосховищ, у тому числі Київське і значна частина Канівського, а також 3858 ставків.
Великі площі в районі займають болота.
Ґрунти в межах району досить різноманітні за механічним складом та фізико-хімічними властивостями. На півночі, в поліський частині району, поширені дерново-підзолисті, а в долинах річок - дерново-оглеєні, лучні та болотні ґрунти. Вони часто перезволожені, тому обмежено використовуються в рільництві; сприятливі для використання під пасовища і сіножаті,
У північній частині району переважають темно-сірі опідзолені, чорноземи опідзолені, відміни сірих лісових ґрунтів, які за правильної агротехніки є сприятливими для вирощування різних сільськогосподарських культур.
Мінеральні ресурси - це здебільшого нерудні корисні копалини, серед них будівельні матеріали. Запаси паливних і рудних ресурсів мають місцеве значення. Більшість корисних копалин району припадає на Український кристалічний щит,
Серед паливних ресурсів переважає нафта. Всього налічується 21 родовище нафти, які розташовані у південно-східній частині району в межах Донецько-Дніпровської нафтогазоносної провінції. Запаси нафти незначні, родовища її майже вичерпані внаслідок тривалої експлуатації.
Поклади бурого вугілля розробляються в західній частині району, у північному крилі Дніпровського буровугільного басейну. Воно має низьку теплоту згоряння, значну вологість, зольність, здатне окислюватись та самозайматись, використовується як енергетичне паливо. Може бути і цінною хімічною сировиною.
У поліській частині району найбільші в Україні поклади торфу. Особливо багаті на нього Чернігівська та Житомирська (понад 700 родовищ, 2% території) області. Торф використовують для приготування різних органо-мінеральних добрив, а також як дешеве паливо.
З рудних корисних копалин промислове значення мають ільменіти (титанові руди). На їх базі працює Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат(Житомирська область).
На виходах Українського кристалічного щита виявлено значні поклади уранових руд, видобуток їх ще не проводиться.
З будівельних корисних копалин переважає будівельний і оздоблювальний камінь. У межах кристалічного масиву містяться всесвітньовідомі родовища рожевих, червоних і сірих гранітів. Їх використовують для облицювання пам'ятників, монументальних споруд. Таке саме призначення мають лабрадорити й габро, поклади яких в районі становлять відповідно 92% і 94% від усіх покладів цих цінних каменів в Україні. Найбільш поширені вони, як і граніти, в Житомирській області.
У Головинському й Поромівському родовищах добувають мармур і пегматити, які застосовують як облицювальний матеріал, а пегматити ще й у фарфор-фаянсовій промисловості, емалевому, абразивному виробництвах, для виготовлення електроізоляторів.
В економічному районі зосереджено майже 1/4 запасів гнейсів України, які використовують як буто-щебеневу сировину. Найбільші їх поклади в Коростенському, Олевському, Коростишівському родовищах.
На території району виявлено унікальні родовища мармуру, який має високі облицювальні якості, добре полірується, є чудовою сировиною для виготовлення акварельних фарб, фарфору, фаянсу. Важливе господарське значення мають кварцити Овруцького родовища. На території району є єдине в Україні родовище пірофілітових сланців (Овруцький район), що використовуються в електротехнічній, паперовій, керамічній, гумовій промисловості і для виготовлення сувенірів.
На території Житомирщини одна з найбільших в Україні каолінових провінцій.
У районі є поклади коштовного каменю: гірського кришталю, гранату, топазу, аметисту, опалу, халцедону, берилу. У палеогенових відкладах вздовж річок північної частини району трапляється бурштин.
Розвідано незначні поклади фосфоритів у Чернігівській та Житомирській областях.
Одне з основних багатств району - ліси. Загальна площа лісового фонду 2,4 млн. га, лісистість території - 26% (пересічний показник в Україні - 14 %). За площею лісів та запасами деревини Київський соціально-економічний район посідає перше місце в Україні. Ліси розміщені нерівномірно: 2/3 їх загальної площі у межах поліської частини району.
У структурі лісових ресурсів переважають хвойні породи (59,6%), твердолистяні (20,5%), м'яколистяні (19,9%), За видовим складом насадження сосни становлять 59%, дуба - 20%, берези - 13,5%, поширені також вільха, осика, граб, ясен, ялина та ін.
Сприятливі кліматичні умови, поєднання різних рослинних угруповань, наявність численних водних об'єктів, а також джерел мінеральних вод (Миронівка, Біла

 
 

Цікаве

Загрузка...