WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Карпатський соціально-економічний район - Реферат

Карпатський соціально-економічний район - Реферат

закарпатською (виноградарство, садівництво, тютюнництво, молочно-м'ясне скотарство, птахівництво).
Транспортний комплекс. Провідний вид транспорту району залізничний, мережа якого має більшу густоту, ніж по Україні в цілому: на 1000 км2 припадає 50,4 км залізниць, найбільша вона у Львівській області - 60 км. Функціонує Управління Львівської залізниці. Ще наприкінці 19 - початку 20 ст. у Прикарпатті, Закарпатті та Карпатах була споруджена розгалужена мережа вузькоколійних залізничних ліній, головним чином із основних лісових масивів до центрів переробки лісу, які на сьогодні майже втратили значення. Ліквідовано було колію Львів - Перемишляни - Бережани. Основну увагу на даний час необхідно приділити технічній реконструкції галузі та підвищенню продуктивності праці на транспорті. Головні залізничні лінії прямують на Львів через Тернопіль та Здолбунів і далі на Ужгород і Чоп. У перевезеннях переважають транзитні вантажі (вугілля, кокс, метал, залізна ймарганцева руди, перевантаження яких здійснюється на станціях Чоп і Мостиська. Головні пасажиропотоки сконцентровані в напрямку Львів - Тернопіль (електрифікована ділянка в 1998 р.) і далі на Київ. Великими залізничними вузлами є Львів, Красне, Стрий.
Густота автомобільних шляхів у районі найвища в країні. На 1000 км2 їх припадає 322,9 км, у тому числі в межах Чернівецької області - 364,4, Львівської - 350,2, Івано-Франківської - 318,7, Закарпатської - 258,3. Головні напрямки: Львів - Тернопіль і Львів - Рівне з продовженням на Київ; Львів - Самбір і Львів - Стрий і далі на Ужгород; Львів - Чернівці через Івано-Франківськ.
У районі добре розвинений трубопровідний транспорт. Ще в 1924 р. на Прикарпатті (вперше в Україні), було збудовано газопровід Дашава - Стрий - Дрогобич. У грудні 1929 р. завершено спорудження газопроводу Дашава - Львів, а в 1948 р. Дашава - Київ. З Прикарпаття пролягли гілки до Мінська й далі в Прибалтику. Газова система "Братерство" постачає газ у Чехію, Словаччину, Польщу. Функціонує також потужний етиленопровід Калуш - Тисауйварош (Угорщина).
Для зовнішніх та внутрішніх перевезень використовується також авіаційний транспорт, роль якого особливо велика в напрямку захід - схід (Львів - Київ, Львів - Харків, Львів - Донецьк). Головним видом перевезення вантажів є пошта. У перевезенні пасажирів простежується чітка сезонність: улітку кількість їх більша, ніж узимку в 3 - 4 рази.
Основними автомобільно-залізничними вузлами є Івано-Франківськ, Чернівці, Ужгород, Калуш, Дрогобич; автомобільно-залізнично-авіаційними - Львів; автомобільно-залізнично-трубопровідними - Стрий, Мукачеве; автомобільно-трубопровідним - Долина; трубопровідним - Дашава.
Проблеми та перспективи розвитку району
Серед проблем розвитку Карпатського соціально-економічного району виділяються в першу чергу соціальні проблеми. Вони стосуються передусім способу і рівня життя населення регіону. Район має однобічну соціальну структуру населення - тут домінує сільська людність, загалом є недостатнім рівень урбанізації. Разом з тим, внаслідок аграрного перенаселення у минулому і невдалого розміщення промислового виробництва в радянський період, населення характеризується підвищеною міграційною здатністю, в тому числі і розвитком маятникової міграції (за оцінками, донедавна в 800-тисячний Львів щоденно на роботу доїжджало 130-140 тис. осіб), наявна субурбанізація деяких місць (Львівський вузол, Прикарпаття). Із введенням ринкових перетворень у регіон наростає безробіття, а отже і зниження рівня життя населення. У новому світлі постає проблема житла, його приватизації, індивідуального, кооперативного і державного житлового будівництва, загальної і фахової освіти, її організації, перекваліфікації незайнятої робочої сили, охорони здоров'я, харчування і відпочинку населення.
Для району характерне явище фізичного і як наслідок комуністичного режиму, морального виснаження населення. Хоча депопуляційні процеси тут не набули такого розмаху, як в Україні в цілому, припинити зростаючу смертність населення та стабілізувати його народжуваність і тим самим збільшити природній приріст - це поруч із проблемою піднесення життєвого рівня населення є першочерговою соціальною проблемою.
Карпатський соціально-економічний район характеризується і етнічною проблемою, що обумовлено з поліетнічністю території. Це пов'зано як з входженням в склад району етнічних земель країн-сусідів, так і багатовіковим пануванням тут інших держав. Гомогенністю характеризується лише Івано-Франківська область. Натомість на Львівщині, крім корінного українського населення відносно велику частку займає етнічна меншина поляків, на Закарпатті - угорців та румунів, в Чернівецькій області - румунів та молдаван. Часто це призводить до загострення міжетнічних і внутрішьоетнічних відносин, релігійних та міжконфесійних суперечностей.
Зменшення міжетнічного та міжконфесійного тертя може бути досягнуто лише внаслідок здійснення цілеспрямованої політики, що враховує законні інтереси як корінного українського народу, так і етнічних меншин.
Однією з найгостріших проблем у районі є вирішення питань зайнятості трудових ресурсів у господарстві. Йдеться не лише про раціональний перерозподіл їх між галузями та регіонами, а й про формування нового механізму залучення їх у виробництво. Необхідно реалізувати можливості щодо експорту робочої сили, особливо з гірських районів, як у межах України, так і за кордон, водночас вживати заходів щодо збереження та примноження трудового потенціалу району.
Література:
1. Андрейцев Ю.І. Екологічна експертиза, право та практика. - К.: 1998, 230 с.
2. Бахмачук Ю.А. Доповідь про забезпечення народогосподарського комплексу водою і стан водних ресурсів. - Львів: 2000, 58 с.
3. Білявський Г.О. Основи загальної екології. - К.: 1999, 154 с.
4. Водний кодекс України.
5. Ворнов А. К. Навколишнє середовище та розвиток. - Харків: 1998, 243 с.
6. Друзь В.Л. Методичні засади еколого-географічних досліджень річкових систем. - Рівне: 2000, 139 с.
7. Махортов Ю.А. Эколого-экономические проблемы использования земельных угодий. - Луганск: 1999, 140 с.
8. Музика О.Л. Проблеми використання водних ресурсів України. - К.: 2000, 352 с.
9. Постанова Верховної Ради України Про основні напрями державної політики України у галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.
10. Пропозиції Держводгоспу до проекту програми діяльності Кабінету Міністрів України.
11. Семенченко П.М. Практика экономического регулирования и охраны окружающей среды /Приаз. гос. техн. ун-т. - Донецк: 1997, 143 с.
12. Старченко В.Я. Проблеми і перспективи розвитку водних ресурсів К.: 1998, 108 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...