WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Донецький соціально-економічний район - Реферат

Донецький соціально-економічний район - Реферат

Провідними підприємствами тут виступають об'єднання "Стирол", Северодонецьке об'єднання "Азот", що випускають аміак, оцтову кислоту, капролактам, себацинову кислоту. Анілітофарбова промисловість випускає 2,5 тис. найменувань фарбників та до 4 тис. різних напівпродуктів (Рубіжнянський хімкомбінат). Сірчанокислотна промисловість розвинулась у комплексі з основними її споживачами - виробництвом азотних та фосфорних добрив.
Машинобудування регіону виділяється високим ступенем спеціалізації. Більшість підприємств випускають унікальну продукцію і займають монопольне становище з її виробництва в Україні. Район дає 14% продукції машинобудування України. Важке машинобудування є профілюючим і розвивалось для потреб металургії, гірничої, гірничорудної галузей. На машинобудування припадає до 20% промислової товарної продукції району. У Донецьку, Луганську та Маріуполі налагоджено випуск сільськогосподарських машин та устаткування для легкої і харчової промисловості. У Маріуполі, крім того, розвинене суднобудування, а у Луганську - виробництво металообробного та деревообробного інструменту
Промисловість будівельних матеріалів. Район посідає перше місце в Україні за виробництвом залізлбетонних конструкцій, тут виробляється до 90% віконного та технічного скла України (завод "Автоскло" та склозавод у Костянтинівці). В районі діють великі цементні заводи - Амвросіївський, Краматорський, Єнакіївський, Макіївський. Розвинене виробництво покрфівельних матеріалів, цегли, кераміки. Деревообробні комбінати і меблеві фабрики працюють у Донецьку, Слов'янську, Костянтинівці, Горлівці.
Сільське господарство району традиційно представлено рослинництвом та тваринництвом.
Галузь рослинництва представлена в основному вирощуванням зерна, соняшника, картоплі, а також кормів. Вони характеризуються зменшенням питомої ваги площ картоплі і овочевих культур, а також збільшенням площ соняшника.
Рослинництво. Рослинництво базова галузь сільськогосподарського виробництва України. Основним і важливим засобом і територіальною базою функціонування виробничих процесів в сільському господарстві є земля. Донецька область має значний фонд земель, який знаходиться в розпорядженні сільськогосподарських підприємств і господарств.
Серед галузей рослинництва Донбасу найважливішої зернове господарство, яке по суті своїй складає основу усього сільськогосподарського виробництва. Зернове господарство в переважній масі формує продовольчий фонд і постачає кормове зерно тваринництву. У 1997 році з 296,8 тис. га валовий збір озимої пшениці становив 733,9 тис. тонн. Не менш важливою культурою є ячмінь, посівні площі якого становлять 195,3 тис. га, валовий збір в 1997 р. становив 305,2 тис. тонн. Його застосування універсальне. Основна маса зерна йде на корм худобі. Але ячмінь виступає не тільки кормовою культурою. З нього проводять ряд цінних харчових продуктів муку, крупи, солод, що застосовуються в пивоварній промисловості. У області також культивують кукурудзу на зерно. Посівні площі якій становлять 25, тис. га, валовий збір в 1997р. становив 48,8 тис. тонн. З зерна кукурудза отримує крупи, муку, спирт, комбікорм.
Складовою частиною рослинництва є виробництво технічних культур прядильні, олійні, цукроносні рослини. У значному об'ємі вони формують сировинну базу харчової і м'якої промисловості. У приміських зонах нарівні з вирощуванням овочів у відкритому ґрунті (капуста, огірки, лук) їх обробляють також і в теплицях.
Увага приділяється і виробництву плодово-ягідних культур. Раціональне живлення вимагає широкого споживання у свіжому або консервованому вигляді плодів, ягід, в яких містяться необхідні вітаміни, кислоти, солі. У також час цей цінні джерела сировини для харчової промисловості (соки, сиропи, мармелад). У 1997 р. площу плодово-ягідних насаджень становила 34,3 тис. га, валовий збір - 163,5 тис. тонн, врожайність з 1 га площі склала - 47,5 ц. Отже, рослинництво - провідна галузь сільськогосподарського виробництва.
Тваринництво - друга галузь сільського господарства, значення якої неможливо переоцінити. Рівень розвиток тваринництва визначає міра насичення ринку висококалорійний продуктами живлення - м'ясом, молочними і іншими продуктами. З розвитком тваринництва безпосередньо пов'язане виробництво шерстяних тканин, шкірно-взуттєвих виробів і ін. Тваринництво розвивається не ізольовано від землеробства, а разом з ним. Між ними існують тісні двосторонні зв'язки. Землеробство (рослинництво), зокрема, активно бере участь в створенні кормового балансу тваринництва. У свою чергу тваринництво є джерелом цінних екологічно нешкідливих органічних добрив. Скотарство - перша по значенню галузь тваринництва. Розведення великої рогатої худоби представляє великий економічний інтерес передусім тому, що від нього отримують самі цінні висококалорійний продукти харчування. На початок 1997 р. у всіх категоріях господарств області нараховувалося 605,8 тис; голів великої рогатої худоби (в тому числі і 286,4 тис. корів). Важливою галуззю виступає свинарство, відрізняються підвищеною трудомісткістю, але нетривалістю відгодівлі тварин до встановлених кондицій, їх плодючістю і енергією зростання. Остання обставина одним їх вирішальних чинників швидкого відновлення і поповнення м'ясних ресурсів. У свинарстві переважно використовуються польові корми, відходи харчових підприємств, комбінатів громадського харчування. Поголів'я овець і кіз становило 140,2 тис. голів. Вівчарство в районі не отримало належного розвитку, так як для випасу отар потрібні обширні площі.
Важливою структурною галуззю тваринництва стало птахівництво - джерело цінних продуктів живлення, що характеризуються швидкою окупністю витрат на виробництво м'яса і яєць. Сучасне птахівництво - швидке зростаюче на промисловій основі господарство.
Транспортні сітка. У довоєнні роки обсяг будівництва нових залізниць і докорінна реструктуризація діючих магістралей зосереджувалась насамперед у напрямках Донбас - Центр, Донбас - Кривий Ріг. Великий обсяг перевезень донецького вугілля на північ вимагав поліпшення транспортних умов. У 1937р. було завершено спорудження і реконструкцію колії Донбас - Москва загальною довжиною до 1200 км. Про масштаби будівництва свідчать такі порівняння: обсяг земельних робіт на прокладання нових колій, реконструкція і технічне переоснащення діючих перевищив аналогічні роботи на такійвеликій магістралі тодішнього Союзу, як Туркмено-Сибірська залізниця, що будувалась в той час.
Зв'язок Донбасу з центром та іншими прилеглими районами Росії, куди надходило близько 30% всього вуглевидобутку Донбасу, забезпечувались коліями Дебальцеве - Валуйки - Москва, Маріуполь - Донецьк - Харків - Курськ - Москва, Донбас - Рязань - Москва.
Таким чином та території Донецького соціально-економічного району сформувався Донецький залізничний вузол, який поряд з іншими такими ж вузлами відіграє важливе значення у господарському розвитку України, у її зовнішньоекономічні зв'язки з іншими країнами.
Щільність залізниць в Донецькому соціально-економічному районі перевищує 56 км / км2 . Переважно залізниці електрифіковані, що збільшує і покращує швидкість, якість перевезень. В останні роки проведено

 
 

Цікаве

Загрузка...