WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Донецький соціально-економічний район - Реферат

Донецький соціально-економічний район - Реферат

від розв'язання якої залежить подальший розвиток економіки регіону.
Характеризуючи мінерально-ресурсний потенціал Донецького соціально-економічного району, можна сказати, що він є досить різноманітним. Основою ресурсного потенціалу є кам'яне вугілля. Близько третини донецького вугілля складають антрацити. Вугленосні формації представлені 300 пластами промислового вугілля і 200 пластами вапняків. Загальний запас вугілля становить 109 млрд. тонн, в т.ч. коксівного - 16,8 млрд. тонн. Кам'яне вугілля поширене в частині Донецького кам'яновугільного басейну. Також кам'яне вугілля поширене в Луганську. Антрацит - Лисичанськ, Кіровськ, Красний Луч, Стаханов, Первомайськ. Вугілля характеризується підвищеною зольністю та значним вмістом сірки, що дещо негативно впливає на його споживчі якості. У південно-східній та східній частині басейну залягає переважно енергетичне вугілля - антрацити, на заході та північному заході - високоякісне коксівне вугілля.
В межах Луганської області є запаси природного газу (Краснополівське, Слов'яносербське, Борівське, Співаківське, Кружилівське).
Подальший промисловий розвиток району пов'язаний з експлуатацією глибинних горизонтів і виробленням малопотужніх пластів.
В районі є запаси залізних руд (Приазов'я), які не мають промислового значення через невеликі запаси, а також географічну близькість криворізьких руд. Перспективне господарське значення мають родовища нефелінових руд, сієнітів, флюориту. А також ртуть (Микитівка). З кам'яновугільними, девонськими, пермськими відкладами та відкладами тріасової системи пов'язані багаті поклади сировини для промисловості будівельних матеріалів, металургійного, нафтової і газової промисловості. Родовища крейди, мергелів, глини, суглинків, гіпсів є сировинною базою для цементної промисловості. Район має найбільші в Україні запаси гіпсу (Михайлівське, Пшеничне, Артемівске родовища в Донецькій області). Серед нерудних корисних копалин є величезні запаси кам'яної солі - Артемівське, Слов'янське родовища в Донецькій області. Великі запаси доломітів, флюсових вапняків (Оленське, Новотроїцьке), вогнетривких глин (Часовоярське, Новорайське), мергелів (Артемівськ). Є тугоплавкі глини, каоліні. До перспективних в нафтогазоносному відношенні слід віднести ряд структур Бахмутської котловини. Через складні умови не розробляється Слов'янсько-Бахмутське родовище фосфоритів. Перспективне значення для Донецького району мають поклади міді, алюмінієвої сировини, два великих масиви нефелінових сієнітів у Приазов'ї та поліметалічних руд у центральній частині Донбасу, поклади залізних руд біля Маріуполя.
У Старобільському районі Луганської області наявне єдине в Європі родовище флюориту, яке використовується для одержання кольорових благородних металів. Є азбест і графіт.
Отже, Донецький район є достатньо забезпечений паливними, будівельними мінеральними ресурсами. Але відчуває потребу в раціональному їх використанні, що передбачає охорону навколишнього середовища і комплексне використання паливно-енергетичних, мінерально-сировинних ресурсів, відходів, а також рекультивацію земельних масивів та запровадження чіткої системи міжбасейнового перерозподілу водних ресурсів і використання замкнутої системи водопостачання.
Населення і працересурсний потенціал
Донецький район найбільший за кількістю населення в Україні. Тут проживає 7596 тис. осіб (15,6 % всього населення країни). За щільністю населення район посідає перше місце в Україні. Вона дорівнює 143,1 осіб/км2. Більша щільність населення в Донецькій області -187,0, менша в Луганській - 99,9 чол./км2. Обидві області дуже урбанізовані ( Донецька -90%, Луганська -87%), що підтверджується великою кількістю міст і селищ міського типу. У Донецьку проживає 1050 тис. осіб., Луганську - 469 тис. осіб. Більшість поселень утворюють міські агломерації : Донецько -Макіївську, Горлівсько - Єнакіївську, Артемівську та ін.
На території Донецького району проживає 7987тис. осіб, із них у Донецькій області - 5064,4 тис. чол. 10,0% населення країни, населення міст - 4183,7 тис. чол. (1.01.98), у Луганській населення - 2706,4тис. чол., 5,4% - населення країни; населення міст - 1908,2 тис. чол. (1.01.98).
В районі дуже низький приріст населення . Він складає -7,5 чол. на 1000 жителів. Сальдо міграцій тут додатне. Донецька область займає перше місце в Україні за кількістю розлучених (25,3 тис. осіб) і пенсіонерів (1505 тис. осіб). Частка населенні післяпрацездатного віку в містах становить 21,5%, у селах - 28%.
В Донецькому соціально-економічному районі велика частка населення зайнята в галузях економіки - 82%, в тому числі в Луганській області -92%. Це свідчить про надзвичайно високий рівень індустріалізації краю, недостатній розвиток соціальної інфраструктури району. Для району характерна наявність висококваліфікованих трудових ресурсів. Національний склад населення змінювався під впливом колонізаторської політики російських властей, які для ліквідації запорозької вольності відкрили широкий доступ сюди іноземцям: сербам, хорватам, болгарам, молдаванам. Територію заселяли поляками, греками, турками, татарами, завозили циган, євреїв, вірмен. Та незважаючи на вікову політику деукраїнізації, на більщовицьку денаціоналізацію, тут переважають українці. Національний склад населення такий: 52,1% - українців, 44,5% - росіяни, 1,9% - греки, 1,2% - білоруси.
Однією з особливостей Донецького району є високий рівень урбанізації. В складі району налічується 32 міста республіканського та обласного підпорядкування, 56 малих міст і 242 селища міського типу.
Кількість міського населення Донецького соціально-економічного району постійно зростає, але протягом 90-х років наявний спад. Так, кількість населення з 1897р. по 1998р., зросла найбільше у Макіївці -у 55 раз, Горлівці - 43 рази, Донецькому - у 38 раз.
Індустріальний Донецький район виділяється серед інших районів України найвищою питомою вагою міського населення. В містах Донбасу проживає 89,1% населення. Саме тут найгустіша мережа міських населених пунктів ( Донецька область - 151, Луганська область - 127). Кількість міських районів у Донецькій області становить 21, у Луганській - лише 4 (1998 р).
Одне з перших місць район утримує і за коефіцієнтом дитячої смертності (15,5 осіб на 1 тис. новонароджених). Донецька область займає перше місце в Україні за кількістю розлучених (25,3 тис. осіб), одиноких (300 тис. осіб), пенсіонерів (1600 тис осіб).
В Донецьком у районі дуже велика частка населення зайнята в економіці - 82%, а в Луганській області - майже 92%. Це в свою чергу свідчить про надзвичайно високий рівень індустріалізації краю і недостатній розвиток соціальної сфери району. Велика частка у демографічному навантаженні осіб, які старші працездатного віку.Відсоток населення старше працездатного віку в містах становить 23%, у селах -28%. Сальдо міграції у Донецькому соціально-економічному районі додатне.
Функціонально-компонентна структура
Донецький соціально-економічний район відноситься до числа найпотужніших в національногосподарському комплексі України. Район характеризується значним переважанням промислової продукції - її частка складає до 90%

 
 

Цікаве

Загрузка...