WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Соціально-економічна характеристика продуктивних сил столичного економічного району - Курсова робота

Соціально-економічна характеристика продуктивних сил столичного економічного району - Курсова робота

Підтримка державою збиткових виробництв, витрати на утримання органів державного управління забирають з бюджету багато коштів, що негативно впливає на стан соціальної сфери.
До соціальної сфери належать також торгівля (державна, кооперативна, приватна) і підприємства масового харчування. На їх розміщення впливають особливості розселення населення. Міста, містечка й великі села є торговельними центрами для навколишніх сіл. У віддалених невеликих селах північної частини району рівень торгових послуг найнижчий.
Обсяг роздрібного товарообігу в 1998 р. становив 4542,9 млн грн., або 23,5 % від загальнодержавного. З розрахунку на одного жителя він найвищий у м. Києві (втричі більший за середній показник по Україні). У структурі роздрібного товарообороту переважають продовольчі товари (63,0%), серед непродовольчих товарів - одяг, трикотажні вироби, взуття, тканини, товари культурно-побутового та господарського призначення.
Важливою галуззю соціальної сфери є побутове обслуговування (послуги з ремонту, пошиття одягу, взуття, трикотажних і шкіряних виробів, ремонту телерадіоапаратури, побутової техніки, а також послуги перука-рень, лазень, хімчисток, інших установ). Обсяг платних послуг становить 1823,9 млн грн. У міських поселеннях району обсяг їх з розрахунку на одну людину майже втричі вищий, ніж у сільській місцевості. У значній кількості сіл зовсім немає побутових установ, а ті, що є, надають мало послуг через низьку платоспроможність населення.
Майже всі підприємства побутового обслуговування, а їх 4191, мають недержавну форму власності. Обсяги їх діяльності цілком залежать від рівня доходів населення.
Житлово-комунальне господарство - галузь соціальної сфери, яка займається обслуговуванням житлового фонду. Цей фонд у районі становить 152,8 млн м2 загальної площі житла, 3/4 його перебуває у власності громадян.Забезпеченість житлом населення району трохи вища, ніж зага-лом по Україні, і становить 18,7 м 2на одного жителя, в тому числі в міських поселеннях - 16,7 м2, в сільській місцевості - 22,7 м2.
Благоустрій житлового фонду дуже неоднорідний. Найвищий він у містах і містечках південної частини району, де більшість жител газифіко-вано, забезпечено водогоном і каналізацією, центральним опаленням. Водночас значна кількість сіл, особливо поліської частини району, такими послугами не охоплена.
До важливих галузей нематеріального виробництва слід віднести також фінансову сферу, через яку здійснюються обіг грошей, кредитування, вкладення, інвестування. На території району і зокрема м. Києва розміщені центральні офіси більшості вітчизняних і зарубіжних банківських установ, які діють на фінансовому ринку України. Тому більшість кредитних вкладень банків - 1627 млн грн., або 32% усіх кредитних вкладів у державі, припадає на м. Київ і Київську область.
3.5.Економічні зв'язки.
Потреби господарства району у великій кількості сировини, палива, різних товарів, які на території району не виробляються, а також необхідність збуту своїх товарів зумовлюють значну географію його економічних зв'язків. За межі району відправляється понад 50% продукції виробничо-технічного призначення, здебільшого - в інші регіони України. В районі ввіз переважає над вивозом. Найбільшу частку у ввозі становлять паливні матеріали. Вугілля сюди надходить з Донбасу, нафтопродукти, трактори, вантажні автомобілі - з Північно-Східного району, продукція чорної і кольорової металургії - з Придніпровського, а з Центральноукраїнського і Подільського - продукція сільського господарства, сільськогосподарські машини, мінеральні добрива, устаткування для харчової і легкої промисловості та ін.
Водночас Столичний економічний район у міжрайонному поділі праці виділяється виробництвом хімічних волокон, пластмас, шин, верстатів, сільськогосподарського і хімічного устаткування, екскаваторів, тканин, будівельних матеріалів, побутових електро- та радіоприладів.
В експортно-імпортних поставках провідне місце займають країни СНД, насамперед Росія. Туди вивозяться з району передусім продовольча, хімічна продукція, прилади та устаткування, а ввозяться з Росії нафтопродукти, вантажні та легкові автомобілі і запчастини до них, засоби зв'язку, сировина для паперових фабрик.
Важливим торговим партнером району є сусідня Білорусь. Звідти надходять синтетичні нитки та волокно, деревно-стружкові плити, міне-ральні добрива, сільськогосподарська техніка.
У цілому район підтримує торгові зв'язки з більш як 100 країнами світу. На район припадає 16,8% українського експорту та 25,8% імпорту (у тому числі на м. Київ - 21,6%).
Крім торговельних починають розвиватись інші форми міжнародного співробітництва. Притягальна економічна сила м. Києва як столиці України сприяє значному припливу інвестицій з-за кордону та створенню різних спільних підприємств, проектів. На м. Київ і Київську область припадає майже половина зарубіжних інвестицій у господарство нашої країни. Завдяки прикордонному положенню район розширює також культурні, туристичні, трудові, побутові зв'язки з територіями сусідніх держав.
4.Територіальна організація господарства.
Столичний економічний район характеризується нерівномірним розвитком продуктивних сил окремих територій. Один з найвищих у країні рівень економічного розвитку Київської області, а Чернігівської та Житомирської - низький. Основними елементами територіально-функціональної структури району є Київська промислова агломерація, ряд промислових вузлів і центрів.
Київська промислова агломерація - один із найскладніших елементів територіальної структури. Вона поєднує в собі підприємства різних галузей промисловості у вигляді промислових вузлів і центрів, компактно розміщених на порівняно незначній території навколо м. Києва і пов'язаних з ним тісними виробничими і трудовими зв'язками. Формуванню агломерації сприяли природні та економічні чинники, серед яких найважливішими є зручне транспортне положення та притягальна сила найбільшого в країні промислового центру - Києва з потужними промисловим, науково-технічним і трудовим потенціалами. Важливу роль відіграли також характер розселення, висока заселеність території, значна кількість міських поселень.
Київська промислова агломерація характеризується складною га-лузевою структурою господарства. В її складі виділяються машинобудування, хімічна, легка і харчова промисловість.
Агломерація має чітко виражений моноядерний характер. Центром агломерації є м. Київ (населення 2,62 млн чол.), де зосереджено 4/5 усіх підприємств та виробляється 3/4 обсягу промислової продукції агломерації. Київ сплачує до бюджету держави більше, ніж будь-який інший регіон країни. Це важливий центр фундаментальних наукових досліджень, освіти й

 
 

Цікаве

Загрузка...