WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Соціально-економічна характеристика продуктивних сил столичного економічного району - Курсова робота

Соціально-економічна характеристика продуктивних сил столичного економічного району - Курсова робота


Курсова робота
Соціально-економічна характеристика продуктивних сил столичного економічного району
План
Вступ 2
1.Економічна оцінка природно-ресурснго і виробничого потенціалів. 2
2.Населення, трудові ресурси і проблеми їх ефективного використання. 6
3.Особливості формування і функціонування територіально-виробничого комплексу. 8
3.1.Промисловість. 8
3.2.Сільське господарство. 11
3.3.Транспортний комплекс. 15
3.4.Соціальна сфера. 17
3.5.Економічні зв'язки. 19
4.Територіальна організація господарства. 20
Висновок. 22
Додаток 26
Вступ
Район розміщений у північній частині України, в басейні Дніпра. Тут розташована столиця України - м. Київ. У Столичному економічному районі 70 адміністративних районів, в Його межах 50 міст, 106 містечок, 1712 сільських рад, які об'єднують 4354 сільських населених пункти.
Київ як столиця держави зумовлює сучасне транспортно-географічне положення району. До неї сходяться залізниці, автомагістралі, річкові шляхи. Позитивно впливає на економічний розвиток району також наявність спільного кордону 'І Російською Федерацією та Білоруссю.
Займаючи 15% території України. Столичний економічний район посідає вагоме місце в її господарському комплексі. За валовою сільськогосподарського продукцією та ефективністю ЇЇ виробництва район займає передові позиції в державі. Частка його у виробництві промислової продукції України становить 10,5%, в тому числі м. Києва - 4,2%, суспільного валового продукту -- 13,1%, національного доходу - 13,8%. Тут зосереджено 15% вартості основних фондів. Район надає майже 1/3 інформаційно-обчислювальних послуг в Україні.
1.Економічна оцінка природно-ресурснго і виробничого потенці-алів.
Рівень забезпеченості району природно-ресурсним потенціалом (ГТРП) невисокий -- 78,9 % від середнього показника (за оцінкою В.П.Руденка). В структурі ПРП району переважають земельні (59,8%). водні (13,7%), лісові (8,3%), мінеральні (6,7%), природні рекреаційні (11,5%) ресурси.
Рельєф району має вигляд хвилястої рівнини із загальним нахилом на північ і північний-схід (від 380 до 150 м), лише південно-західна частина лежить на Придніпровській та Волино-Подільській височинах. Трохи вище гіпсометричне положення Житомирської області зумовлене приуроченістю її території до північно-західної частини Українського кристалічного щита.
Район має сприятливі агрокліматичні ресурси для розвитку сільськогосподарського виробництва. Клімат району помірноконти-нєнтальний з достатньою кількістю опадів, теплим літом і порівняно м'якою зимою. Середня температура січня становить мінус 6°С, а липня 17-19°С.
Безморозний період триває 150 - 170 днів. Сума активних температур (понад 10°С) коливається від 2400°С на півночі до 2700°С на півдні. От/діє на території району щороку випадає 500 -600 мм. Максимум їх припадає на літні місяці (40--45% річної кількості опадів на Поліссі і 55-60% - у Лісостепу). Влітку часто бувають грози, Зливи. Позитивний запас вологи забезпечує нормальний розвиток рослинності, проте в окремі роки з прохолодним літом надмірна вологість призводить до вимокання зернових, шкодить заготівлі сіна. Сніговий покрив на більшості території рівномірний (10-30 см), але нестійкий через часті відлиги.
За агрокліматичними відмінами всю територію району можна поділити на дві частини: північну - вологу, помірно теплу і південну - недостатньо зволожену, теплу.
Значною різноманітністю характеризуються водні ресурси економічного району. На його території протікає 594 річки. Всі вони належать до басейну Дніпра. Головними ріками є Дніпро, Десна, Прип'ять, Тетерів, Сейм, Остер, Ірпінь, Трубіж. Ріки відіграють важливу роль у господарстві району. На їх берегах розміщено більшість населених пунктів. Воду цих рік використовують у гідроенергетиці. Дніпро. Прип'ять, Десна широко використовуються для річкового судноплавства. Для потреб господарського комплексу району використовують переважно воду з річок. У структурі водозабору на промисловість припадає полонина, на сільське господарство - 1/3, решта - на комунальні потреби.
Чимало в районі невеликих озер, особливо в долинах річок Уборть (Житомирська область) і Снов (Чернігівська).
На території району 111 водосховищ, у тому числі Київське і значна частина Канівського, а також 3858 ставків.
Великі площі в районі займають болота. Вони мають важливе водорегулювальне значення. Внаслідок непродуманого осушення кількість боліт у районі зменшується, зникли деякі малі річки, пересихають грунти, гинуть ліси. Це негативно впливає на режим живлення річок, рослинний і тваринний світ району, водний режим головної артерії України -Дніпра.
Грунти в межах району досить різноманітні за механічним складом та фізико-хімічними властивостями. На півночі, в поліський частині району, поширені дерново-підзолисті, а в долинах річок - дерново-оглеєні, лучні та болотні грунти. Вони часто перезволожені, тому обмежено використовуються в рільництві; сприятливі для використання під пасовища і сіножаті.
У північній частині району переважають темно-сірі опідзолені, чорноземи опідзолені, відміни сірих лісових грунтів, які за правильної агротехніки с сприятливими для вирощування різних сільськогосподарських культур.
Мінеральні ресурси- це здебільшого нерудні корисні копалини, серед них будівельні матеріали. Запаси паливних і рудних ресурсів мають місцеве значення. Більшість корисних копалин району припадає на Український кристалічний щит.
Серед паливних ресурсів превалює нафта. Найбільші її родовища - Прилуцьке, Леляківське, Богданівське, Гнідинцівське у пївдепно-східній частині району в межах Донецько-Дніпровської нафтогазоносної провінції. Запаси нафти незначні, родовища її майже вичерпані внаслідок тривалої експлуатації.
Поклади бурого вугілля розробляються в західній частині району, у північному крилі Дніпровського буровугільного басейну (Коростишівське родовище). Воно мас низьку теплоту згоряння, значну вологість, зольність, здатне окислюватись та самозайматись, використовується як енергетичне паливо. Може бути і цінною хімічною сировиною.
У поліській частині району найбільші в Україні поклади торфу. Особливо багаті на нього Чернігівська (найбільші родовища - Замглайське Ірванцівське, Смолинськс) та Житомирська (понад 701) родовищ, 2% території) області. Торф використовують для приготування різних органо-мінеральних добрив, а також як дешеве паливо.
З рудних корисних копалин промислове значення мають ільменіти (титанові руди). На їх базі працює Іршанський гірничо-зба-гачувальний комбінат(Житомирська область). Збільшення видобутку ільменітів можливе з розробкою Стремигородського комплексного ільменіто-апатитового

 
 

Цікаве