WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Природні ресурси України - Курсова робота

Природні ресурси України - Курсова робота

тобто південні чорноземи.
В умовах недостатньої кількості опадів, високих температур і порівняно бідної степової рослинності сформувалися каштанові грунти, які займають до 5 % території України. Вміст гумусу - до 3 %, потужність у них гумосового горизонту буває до 40 см.
Вздовж узбережжя морів утворилися солончаки і солонці. Це грунти у верхніх горизонтах значний уміст солі, яка підтягується в процесі випаровування з нижніх горизонтів. Солончаки і солонці мають дуже низьку родючість і потребують промивання та гіпсування.
В Передкарпатті під буковими і дубовими лісами в умовах помірного зволоження сформувались дерново-підзолисті, а на Закарпатській низовині під дубовими лісами - бурі опідзолені. В обох типах ґрунтів відбувається процес оглеєння, що є наслідком надмірного зволоження.
У поясі Мішаних лісів Карпат і Криму поширені бурі лісові грунти із вмістом гумусу 5 - 7 %. Вони переважно мають малу потужність генетичннного профілю з характерною щебенюватістю.
На вершинах і безлісних схилах гір , під трав'яною рослинністю, залягають гірсько-лучні і гірсько-торфові ґрунти. Потужність їх грунтового профілю - від 40 до 100 см.
На південному березі Криму, в умовах субтропічного клімату, сформувалися червоно-бурі і коричневі ґрунти. Забарвлення їм дали окисли заліза. Ці ґрунти переважно щебенюваті з вмістом гумусу 3.5 - 5 %.
Кліматичні ресурси.
Територія України лежить у помірно континентальній області помірного кліматичного поясу. Значні зміни висоти сонця над горизонтом, тривалості дня, циркуляція атмосфери, а також характеру підстилаючої поверхні у різні пори року в помірному поясі визначають закономірне чергування сезонних типів погоди (показано на карті).
Зима в Україні характеризується морозною погодою з випаданням снігу і встановленням снігового покриву. Триває вона 3 - 4 місяці, а починається у кінці листопада, коли утворюється тривкий сніговий покрив. Приходить зима до нас з північного сходу і найпізніше досягає Криму
Весна на теренах України найраніше настає на південному заході і широко просувається на північний схід. Бувають заморозки, викликані вторгненням холодного арктичного повітря з півночі. Весна закінчується цвітінням акації, середня добова температута 15 С.
Літо тепле, на півдні - спекотне. Максимальні температури повітря спостерігаються у серпні. Цей місяць характеризується часто безхмарною посушливою погодою. По всій території країни проходять грози та зливи. На літо припадає близько 40 % річної норми опадів.
Осінь у нас порівняно тепла і тривала, з ясними і сонячними днями та прохолодними ночами, інколи з приморозками. Негода із затяжними дощами і низькими температурами настає під кінець осені.
У помірно континентальній області клімату України виділяють на рівнині антлантико-континентальну і континентальну підобласті, а у Карпатах - закарпатську і карпатську.
Клімат України є в цілому сприятливий для життя і діяльності людини. Кліматичні умови враховують коли вибирають місця для будівництва житла, господарських об'єктів, транспортних шляхів. Однак для клімату країни характерні деякі несприятливі погодні явища, а саме: град, туман, зливи, посухи у літку, пилові бурі.
Від клімату залежить також рівень, тривалість використання родючості і продуктивності грунтів. Теоритичною основою високої продуктивності грунтів є врахування біологічних вимог культур. Беручи до уваги потреби сільськогогосподарських культур у теплі і опадах та агрокліматичне районувань території України, можна зробити висновок, що в північно-західних районах можуть визрівати найвимогливіші до тепла ярі культури, озима пшениця, а на південному заході і сході -вимогливіші до тепла культури (агрокліматичне районування на карті)
Рекреаційні ресурси.
У структурі рекреаційних ресурсів України виділяють дві складові частини: природну і соціальну-економічну. Україна має різно-манітні природні рекреаційні ресурси (біологічні, кліматичні, гідрологічні, ландшафтні, ... .) . Загальна площа земель, придатних для рекреаційного використання становить 9.4 млн. га. Майже 10 % усіх лісів державного фонду мають рекреаційне значення. Особливе місце в системі рекреаційного використання території України посідає Кримський півострів. Пересічна тривалість сприятливого для рекреації періоду становить 175 - 190 днів, комфортного - 65 - 80 днів.
Мінеральні лікувальні води різного складу виявлені майже в усіх областях, але найбільша їх кількість джерел на Закарпатті. Запаси лікувальних грязей зосереджені в південних і північно-західних областях. На базі грязевих покладів функціонують найстаріші в Україні курорти: Бердянськ, Євпаторія, Куяльник та інші.
Соціально-економічні рекреаційні ресурси в країні формують культурні об'єкти, пам'ятки історії, архітектури та інші. Найбільше їх у Львові, Криму і Чернігівській області.
Специфічною складовою частиною рекреаційних ресурсів є соціальні та природні об'єкти, явища, події, походження яких тісно пов'язане із територією України та землями тієї зарубіжної країни, в межах якої вони первісно виникли. На території України налічується кількасот таких об'єктів, окремі з них мають світове та європейське значення.
Висновки.
За рівнем розвитку природо-ресурсного потенціалу Україна належить до середньорозвинутих країн світу. В цілому Україна є багата на природні ресурси, але їх видобуток і використання в країні є нераціональним.
Найбагатша Україна на земельні та деякі види мінеральних ресурсів. В країні налічується близько 650 видів грунтів, 55 % території держави займають чорноземні грунти, які є найродючішими в світі. Запаси мінеральних ресурсів в країні є великі, а саме з нерудних корисних копалин це самородна сірка, калійні і кухонна солі, фосфатні руди, вогнетривкі і бентонітові глини, графіту глини, цементної сировини, будівельного каменю. Паливними ресурсами Україна не є досить добре забезпечена, тому потрібно їх імпортувати з сусідніх держав. Із рудних корисних копалин країна багата на марганцеві та залізні руди і експортує їх в інші країни світу
Іншими природними ресурсами Україна не є досить добре забезпечена. Так водними ресурсами держава забезпечена дуже погано і в Європі посідає одне із останніх місць. Лісовими ресурсами країна себе забезпечує тільки на 30 % і повинна імпортувати ліс із сусідніх держав. Клімат в країні є сприятливий для життя і господарської діяльності людини.
Використана література.
1. Бейдик О. О. "Географія для вступників до вищих навчальних закладів" - К., 1996 р.
2. Іщук С. П. "Розміщення продуктивних сил" - К., 2002 р.
3. Заставний Ф. Д. "Георафія України" - Л., 1994 р.
4. Качан Є. П. та ін. "Розміщення продуктивних сил України" -1996 р.
5. Максаковський В. П. "Економічна і соціальна географія світу" - К., 1996 р.
6. Масляк П. О. та ін. "Географія" - К., 1998 р.
7. Масляк П. О. та ін. "Словник-довідник учня з екномічної і соціальної географії світу" - К., 1996 р.
8. Шаблій О. І. "Соціально-економічна географія України" - Л., 2000 р.
9. Опорний конспект лекцій з РПС. - К., 1998 р.

 
 

Цікаве

Загрузка...