WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Металургійний комплекс України - Реферат

Металургійний комплекс України - Реферат

займається виробництвом порошків металів і сплавів та виробів з них. Методами порошкової металургії можна створювати матеріали із різних компонентів, які різко відрізняються властивостями і температурами плавлення. На території нашої країни дуже давно виготовляли цим способом вироби із заліза та кольорових металів. Ця технологів! успішно конкурує з литтям, обробкою тиском, різанням та іншими! способами обробки металів, доповнюючи або замінюючи їх. Будучи давнім способом виробництва металевих виробів, порошкова металургія відноситься до однієї з найбільш молодих галузей сучасної техніки. Лише з початку нашого століття порошкова металургія набула! широкого розвитку і у нас, і в світі (США, Японія, ФРН, та ін.).
Порошкова металургія має ряд переваг перед іншими способами виготовлення заготовок і виробів: можна отримати матеріали і вироби а наперед заданими властивостями, низькі витрати праці, майже немає відходів, можна отримувати такі матеріали і вироби, які не можна; отримати жодним способом, при масовому виробництві деталей різко знижується їх собівартість.
Вироби і матеріали порошкової металургії знаходять використання в галузях машинобудування, електронної промисловості, при виготовленні інструментів, в літако- і ракетобудуванні, в хімічній, металургійній, добувній промисловості, автомобілебудуванні та інших галузях.
Типова технологічна схема виробництва заготовок і виробів методом порошкової металургії включає чотири основні операції; одержання порошку вихідного матеріалу, формування заготовки із нього, спікання заготовки, остаточна обробка, (регулювання структури, калібрування, механічна і хіміко-термічна обробка).
8. КОРОЗІЯ МЕТАЛІВ І СПОСОБИ ЗАХИСТУ ВІД НЕЇ
Корозією називається процес руйнування металів і сплавів при взаємодії їх з навколишнім середовищем. Корозія приводить до і непридатності виробів. Середовище в якому металеві вироби руйнуються, називають агресивним. Це повітря, вода, розчини і розплави солей, розчини кислот, лугів,розплави металів, продукти переробки нафти, висока температура, промислові гази та ін.
Інтенсивність корозійного руйнування визначається природою і структурою середовища.
Втрати сплавів на основі заліза від корозії становлять в середньому 10% від виплавки. Тому захист від корозії - важливе народногосподарське завдання.
8.1. Види корозії
Різні види корозії класифікуються за кількома ознаками:
1. За тином корозійного пронесу розрізняють хімічну і електрохімічну корозію.
Хімічна корозія - руйнування металів під дією гарячих газів і рідин-неелектролітів (масло, спирт, смола, нафта, бензин та ін.). Наприклад, окислення арматури полуменевих печей, електронагрівних елементів, заготовок при їх нагріві перед обробкою тиском, термічною обробкою. Чим вища температура середовища, тим інтенсивніше кородує метал.
При хімічній корозії на поверхні металу утворюються хімічні сполуки (оксиди, сульфіди та ін.), найчастіше оксидні плівки. Міцність плівок оксидів різних металів неоднакова. В окремих випадках оксидні плівки, що утворилися при корозії, міцні, щільно прилягають до поверхні металу і захищають його від дальшого руйнування (алюміній, мідь, хром, нікель). А плівки оксиду заліза Fе2О3 неміцні, суцільність їх легко руйнується і залізо ржавіє далі, Неміцні плівки є в молібдену, вольфраму та інших металів.
Електрохімічна корозія - руйнування металів в середовищах-електролітах (вода, водні розчини солей, кислот, лугів, інших рідин, що проводять електричний струм). Прикладом такої" корозії є руйнування металевих виробів і конструкцій в атмосфері, корпусів суден і стальної арматури гідроспоруд в річковій і морській воді, обладнання хімічних підприємств та ін. Електрохімічна корозія є найбільш поширеною.
При стиканні металу з електролітом іони з поверхні металу переходять в електроліт, зумовлюючи виникнення між ними електрорушійних сил. Інтенсивність такого розчинення визначається величиною електродного потенціалу металу. Чим більше він негативний, тим швидкість розчинення вища.
8.2. Способи захисту металів від корозії
Основними способами захисту металів від корозії є: зміна хімічного складу сплаву (легування), зміна агресивного середовища, ізоляція металовиробу віл агресивного середовища, електрохімічний (протекторний) захист.
Легування найбільш надійно захищає метали від корозії. На поверхні легованих сталей утворюються цільні оксидні плівки, які захищають вироби від руйнування. Легують сталі хромом, нікелем. Іноді додають інші елементи (титан). Леговані сталі з успіхом використовують в хімічній промисловості, в умовах дії механічних напруг'. Проте леговані сталі дорогі і їх не завжди є можливість використати.
Можна змінити агресивне середовище. Нагрівання заготовок для обробки тиском можна здійснювати в захисному середовищі, зберігати деталі в сухих приміщеннях. При цьому їх руйнування відбуватиметься повільніше. Змінити агресивне середовище можна додаючи до нього інгібітори. Ці речовини сповільнюють процес корозійного руйнування, не змінюючи властивостей середовища. Кількість інгібіторів незначна (0,01... 1% кількості розчину). Ця концентрація залежить від складу, температури і властивостей середовища. Види інгібіторів вибирають від їх дії. їх дія може бути на всій поверхні і може бути вибірковою, інгібітори можуть захищати як чорні, так і кольорові метали. Уротропін, нітрит натрію, біхромат натрію, хромати, сульфати натрію, аміни та ін. - найбільш вживані інгібітори. Із середовища можна виділити деякі реагенти які викликають корозію.
Найпоширенішим способом захисту від корозії є нанесення захисних покрить, ізолюючи деталь чи виріб від агресивного середовища.
Протекторний захист застосовують для виробів, що стикаються з ектролітами, Суть його в тому, щодо поверхні, яка підлягає захисту, поблизу від неї прикріплюють протектори, виготовлені з металу з меншим електродним потенціалом ніж в основного металу, Протектор з основним металом утворює гальванічну пару, де він є анодом і руйнується, захищаючи від руйнування виріб. Так захищають корпуси ран, гвинти, трубопроводе, резервуари. Протектором може бути цинк, магній, їх сплави.
Використана література
1. О. В. Дичковська " Системи технологій галузей народного господарства": Київ 1995

 
 

Цікаве

Загрузка...