WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Розвиток і розміщення атомної електроенергетики України - Курсова робота

Розвиток і розміщення атомної електроенергетики України - Курсова робота

нафті та газу, а також гідроелектростанції. АЕС промислового виду до 1969р. не було. До 1973р. практично в усіх промислово розвинених країнах виявились вичерпними ресурси великомасштабної гідроенергетики. Стрибок цін на енергоносії після 1973р., швидкий ріст потреби в електроенергії, а також зростаюча заклопотаність можливості втрати незалежності національної енергетики - все це сприяло затвердження погляду на атомну енергетику як на єдине реальне альтернативне джерело енергії в майбутньому. Ембарго на арабську нафту 1973 - 1974рр. породило додаткову хвилю замовлень та оптимістичних прогнозів розвитку атомної енергії.
Але кожен наступний рік вносив свої корективи в ці прогнози. З однієї сторони, атомна енергетика мала своїх прихильників в управлінні енергетичних компаній. З другої сторони, виникла сильна опозиція, в якій об'єднались групи, котрі захищали інтереси населення, чистоту навколишнього середовища та прав споживачів. Суперечки, які продовжуються і до цього дня, зосередились головним чином навколо питань шкідливого впливу різних етапів паливного циклу на навколишнє середовище, ймовірність аварій реакторів та їх можливих наслідків, організації будівництва та експлуатації реакторів, прийнятних варіантів поховання атомних відходів, потенціальної можливості саботажу та нападу терористів на АЕС, а також питань примноження національних та міжнародних зусиль в області нерозповсюдження ядерної зброї.
Однак це не зупинило радянську державу в прагненні використовувати атомну енергію для цілей миру та прогресу. ЦК КПРС, Радянське управління прийняли необхідні заходи для створення відразу ж після Великої Вітчизняної війни потужної технічної та промислової бази для рішення атомної проблеми в мирних цілях. Було організовано ряд нових науково-дослідних центрів:
oІнститут атомної енергії ім. І.В.Курчатова;
oІнститут теоретичної та експериментальної фізики.
На Україні центрами проведення ядерних досліджень в кінці 40-х рр. стали:
oХарківський фізико-технічний інститут, який до того часу мав
певний досвід наукових досліджень;
oКиївські інститути фізики та теоретичної фізики Академії наук
УРСР, а також ряд університетських кафедр.
Головними темпами цих досліджень стала ядерна фізика низьких та середніх енергій, результатом яких з'явилось створення серії бездоганних за тих часів прискорювачів різних типів та вимірювальної апаратури (нейтронних генераторів, прецезіонних електричних прискорювачів під тиском, циклотронів).
В результаті комплексного випромінення взаємодії частин різноманітної природи з широким аспектом атомів - від водню до урану, проведеного в інституті Академії наук УРСР, а також в Київському, Харківському та Ужгородському університетах, були отримані важливі відомості про енергетичну структуру атома, квантових характеристик атомних рівнів, природу атомних сил та механізмі атомних перетворень.
Плідна спільна праця вчених різних спеціальностей працівників промисловості дозволили на високому рівні за короткий час вирішити великий комплекс задач по вивченню атомних реакцій, теорії атома, проблем нейтронної фізики, теорії реакторів на теплових і бистрих нейтронах. І в цьому пошуку вклад учених України значний.
Всесвітньо-відомими стали праці по теорії атомної матерії і
оболонкової структури атомного ядра, дослідження "неаксильних" атомів, дифракційної теорії атомних реакцій, виконаних в Інституті теоретичної фізики, Фізико-технічному інституті, Інституті атомних досліджень АН УРСР.
Значного розвитку в країні отримали праці в області високої енергії, які стали цінною базою при створенні реакторів на швидких нейтронах.
Але здійснення цілого ряду важких атомних досліджень ще не вирішувало питання про створення цілісного нового направлення в енергетичній галузі, її практична реалізація передбачала проведення великої кількості експериментальних робіт для оптимального вибору проектів енергетичних реакторів, отримання нових матеріалів так званого атомного класу чистоти та їх сплавів і т.п. Другий етап включав засвоєння в промисловому масштабі виробництва насиченого урану, важкої води та ін.
Буквально на протязі 20 років потрібно було знову створювати в нашій країні уранодобувної промисловості, збудувати спеціальні металургійні заводи, розробити і запустити в хід промислові реактори для отримання матеріалів, які діляться, здійснити програму виробництва основних енергетичних реакторів.
Так заложились основи атомної енергії.
Яким же повинен бути потенціал цілеспрямованості наших учених, щоб в якомога короткий термін вивести радянську атомну енергію на передній край! Зішлемся на один характерний приклад. У грудні 1946 р. запущено в дію перший в Європі та Азії радянський атомний уран-графітовий реактор. Але потрібно замітити, що це відбулося трохи більше, ніж через рік після завершення Великої Вітчизняної війни. А в 1954 р. у м.Обнінську, під Москвою, запущена в дію перша в світі експериментальна атомна електростанція промислового типу з уран-графітовим канальним реактором, яка продемонструвала всьому миролюбному людству можливість мирного використання енергії атома.
Лише завдяки постійному контролю та діючої допомоги з боку Центрального Комітету КПРС, вдалося здійснити ту широку програму розвитку атомної енергетики, яка зараз перетворюється в життя і в нашій країні.
Слід також підкреслити і те, що атомна енергетика УРСР на всіх
етапах свого розвитку повністю спиралась на вітчизняне машинобудування, електротехнічну промисловість і приладобудування.
Ядерна енергетика України, як складова частина електроенергетики та паливно-енергетичного комплексу, являє собою складну науково-технічну, технологічну та економічну систему. Вона є найбільшим постачальником електроенергії для задоволення потреб економіки та населення країни, що обумовлює її нерозривний зв'язок із рівнем розвитку продуктивних сил. Об'єкти ядерної енергетики є найбільш капітало-, науково - та працемісткі. Вони мають великі терміни будівництва та експлуатації.
Особливості функціонування ядерної енергетики, як і електроенергетики в цілому полягають:
" в неперервності технологічного процесу виробництва;
" у нерозривності у часі основних процесів виробництва і споживання
продукції - електроенергії;
" в режимній залежності від роботи енергосистеми;
" у внутрішніх та зовнішніх технологічних та економічних зв'язках, які
все посилюються;
" в залежності від наявності власних первинних енергоресурсів, а за їх
відсутності - від зовнішніх (імпортних) поставок палива.
Ядерна енергетика за своїм функціональним призначенням підрозділяється на об'єкти:
ў що виробляють енергію - АЕС, АТЕЦ;
ў що передають енергію - ЛЕП, теплофікаційнісистеми;
ў ядерно-паливного циклу, які включають:
o видобуток і збагачення уранових руд;
o виробництво гексафториду урану 1)Р6 (конверсія урану);
o видобуток цирконієвих руд, заготівлю цирконієвого сплаву і
цирконієвого прокату;
o виробництво тепловиділяючих зборок (ТВЗ);
ў наукового,

 
 

Цікаве

Загрузка...