WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Розвиток і розміщення атомної електроенергетики України - Курсова робота

Розвиток і розміщення атомної електроенергетики України - Курсова робота

немає повного обґрунтування оптимальних умов та шляхів переходу від індустріального до інформаційного суспільства. Не ясно, як вплине на темпи економічного зростання та споживання паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР).
Слід зазначити, що однією з передумов існування України як дійсно незалежної держави є формування власного паливно-енергетичного комплексу (ПЕК). Потребує власного бачення (з державотворчих позицій) розвиток нашої енергетики, визначення своїх пріоритетів у багатовекторній системі координат світової політики, зокрема, рівень зв'язків з країнами колишньої СРСР повинен бути оптимальним. Без перебільшення можна стверджувати, що власне стан ПЕК визначає як стан національної економіки в цілому, так і рівень життя людей.
Необхідна обґрунтована стратегія розвитку ПЕК України на віддалену перспективу, на базі якої формуватиметься програма на більш короткі періоди. Однак багато ключових питань майбутнього енергетики до останнього часу розглядалося в Україні з використанням традиційних підходів минулих років, які передбачають тиражування та модифікацію вже відомих та випробуваних рішень.
Аналіз показує, що підприємства ПЕК до 2005 р. потребують інвестицій понад 32 млрд. дол. США, в тому числі у видобування вугілля - 10,2, нафтовидобування та нафтопереробну промисловість -6,5, газову промисловість - 4,3, електроенергетику - 11,5 млрд. дол. США.
Донедавна відмінною характерною рисою української енергетики було нарощування централізації виробництва, розподілу енергії та диверсифікації джерел її виробництва. Проте у майбутньому характерним буде поєднання потужних та відносно малих енергоджерел.
У розвитку та розміщенні електроенергії в Україні визначеними являються наступні принципи:
o Концентрація виробництва електроенергії внаслідок будівництва
великих районних електростанцій, які використовують дешеве
паливо та гідроенергоресурси;
o Комбінація виробництва енергії та тепла з метою
теплозабезпечення міст та індустріальних центрів;
o Широке засвоєння гідроенергоресурсів з урахуванням
комплексного вирішення задач електроенергетики, транспорту та
водопостачання;
o Випереджаючий розвиток атомної енергетики; особливо в районах з
напруженим паливно-енергетичним балансом.
Розміщення електроенергетики залежить від наступних факторів:
o Наявність паливно-енергетичного балансу;
o Споживачів електроенергії.
Сьогодні майже 1/3 електроенергії виробляється в районах її споживання і 2/3 споживається в районах її виробництва. Географію електростанцій може змінити технічний прогрес. Усі електростанції України діляться на 4 види:
o Теплові електростанції, які працюють на твердому, рідкому та
газоподібному паливі. Серед них розрізняють конденсаційні та
теплоелектроцентралі;
o Гідравлічні, які використовують безпосередньо гідроресурси та
діляться на гідроелектростанції, гідро стимуляційні та припливні;
o Атомні, які у вигляді палива використовують насичений уран чи
інші радіоактивні елементи;
o електростанції, які використовують нетрадиційні джерела енергії.
Серед них перспективними є вітрові та сонячні.
До складу енергетичної області України входять:
o 8 гідроелектростанцій (ГЕС) потужністю 4,7 млн.кВт;
o 44 теплові електростанції (ТЕС) потужністю 36,5 млн.кВт;
o системоутворююча і розподіляюча лінії понад 1 млн. км;
o 5 діючих потужних атомних електростанцій (АЕС) - Запорізька,
Південноукраїнська, Рівненська, Хмельницька та Чорнобильська
потужністю 12,818 млн. кВт. ч. Під натиском суспільства зупинено
будівництво Кримської, Чигиринської та Харківської АЕС та
Одеської ТЕЦ;
На 5 атомних станціях України знаходиться 17 енергоблоків, в тому числі:
o діючих - 14;
o знятих з експлуатації (№1,2 Чорнобильської АЕС) - 2;
o розрушений запроектною аварією 4 блок ЧАЕС - 1.
1.2. Етапи розвитку атомної енергетики
Атомна енергетика - область техніки, заснована на використанні реакції ділення атомних ядер для вироблення тепла та виробництва електроенергії. У 1990р. атомними електростанціями (АЕС) світу вироблялось 16% електроенергії. Такі електростанції працювали в 31 країні і будувалися ще в 6 країнах. Атомний сектор енергетики найбільш визначний в Франції, Бельгії, Фінляндії, Швеції, Болгарії та Швейцарії, тобто в тих промислово-розвинених країнах, де недостатньо природних енергоресурсів. Ці країни виробляють від четвертини до половини своєї електроенергії на АЕС. США виробляє на АЕС лише восьму частину своєї електроенергії, але це становить біля однієї п'ятої її світового виробництва.
Атомна енергетика залишається предметом гострих дебатів. Прихильники і супротивники атомної енергетики різко розходяться в оцінках її безпеки, надійності та економічній ефективності. Крім того, широко розповсюджується думка про можливий витік ядерного палива із сфери виробництва електроенергії та його використання для виробництва ядерної зброї.
Початок атомної фізики поклала опублікована в грудні 1895р. праця В.Рентгена "Про новий рід променів". Він назвав їх Х-променями, пізніше вони отримали назву рентгенівських. До 1940р. всі праці по ядерній фізиці широко публікувались. З початком другої світової війни вся інформація і обмін новими даними були зупинені. Перший ядерний реактор був запущений в США 2/12/1942р. під керівництвом італьянського вченого Енріко Фермі. Перша в світі атомна електростанція ввійшла в дію в червні 1954р. у підмосковному місті Обнинську.
Наукових і технічний розвиток атомної енергетики в СРСР розпочався ще в 30-ті рр. із досліджень фізики атомного ядра.
Чималий вклад в пошуки шляхів отримання та використання атомної енергії на користь людини внесли також учені Радянської України. Ще в 1932 р. в Українському фізико-технічному інституті (м. Харків) вперше здійснена реакція розкладу атомів літія під дією потоку прискорених протонів. Дослідження процесів взаємодії нейтронів із атомами урану,
проведені в 1939 - 1941 рр. у ряді науково-технічних центрів країни., у тому числі і в Фізико-технічному інституті АН УРСР, показали принципіальну можливість здійснення ланцюгової реакції ділення і вивільнення внутрішньоатомної енергії.
Велика Вітчизняна війна (1941-1945 рр.) перервала мирну працю радянських людей. Незлічимі втрати і розрухи принесені нашому народові. Однак в умовах соціалістичного устрою вдалося швидко ліквідувати їх наслідки.
На жаль, події другої світової війни стимулювали рішення атомної проблеми не тільки в мирних цілях. І наша країна, соціальній природі якої притаманний миролюбний характер, мусила також створювати атомну зброю для ліквідації загрози зі сторони агресивних імперіалістичних держав.
Після Другої світової війни в електроенергетику в усьому світі було інвестировано десятки мільйонів доларів. Цей будівельний бум був визванийзростанням попиту на електроенергію, за темпами значного перевершення зростання населення та національного доходу. Основна опора робилася на теплові електростанції (ТЕС), які працювали на вугіллі і, в меншій мірі, на

 
 

Цікаве

Загрузка...