WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Розвиток і розміщення атомної електроенергетики України - Курсова робота

Розвиток і розміщення атомної електроенергетики України - Курсова робота

електровиробництво досягає 17%, що запобігає емісії приблизно 2,3 млрд. т СО2, або близько 10 % загального викиду, і мільйонів тонн оксидів сірки й азоту.
Завдання захисту атмосфери виникає через споживання викопних видів палива, які створюють нерозв'язну проблему відходів. Ця проблема має 2 аспекти: їх колосальний обсяг у вигляді газів і твердих часток і метод видалення, який полягає в їх розсіюванні в атмосфері. Обидва за допомогою технічних засобів докорінно не можуть бути змінені. Наслідки триваючого спалювання вугілля, нафти і біомаси разючі. Прискорене зростання концентрації СО2 відбувалося у середньому на 0,2 ppmv (ppmv - parts per million in volume) на рік між 1960 і 1975рр. і на 1,3 ppmv між 1960 і 1995 рр. Лише за 1990-1995 рр. щорічна емісія СО2 збільшилася на 12 %. При збереженні темпів розвитку теплоенергетики концентрація СО2 зросте більш ніж на 500 ppmv до 2050р. і більш ніж на 900 ppmv до кінця століття. Для порівняння: у 1765р. вона становила 279 ppmv. Сумарні обсяги викидів парникових газів спричинять протягом століття майже подвоєння їхнього вмісту в атмосфері в порівнянні з попереднім рівнем. Наслідки будуть катастрофічними.
Людство очікують глобальні випробування, пов'язані з парниковим ефектом. В Антарктиді вже зафіксовано потепління на 2,8°С. За даними експертів ООН, якщо існуючі рівні викидів не буде зменшено, протягом століття температура підніметься на 4°С. Для повного розтоплення льоду на найбільшому у світі льодовику і льодів Арктики знадобиться лише декілька сотень років. Рівень Світового океану в цьому випадку підніметься на 65 м! Але й менше підвищення рівня води в океані матиме згубні наслідки для навколишнього середовища. Насамперед, це створює особливу загрозу для густонаселених районів річкових дельт, особливо Північно-Західної Європи і Південно-Східної Азії. Інші результати потепління поки що передбачити важко.
Електроенергія, вироблена на АЕС Європейського Союзу, забезпечує запобігання емісії 800 млн. т діоксиду вуглецю щорічно. Для досягнення такого ж ефекту з доріг Європи треба було б забрати 200 млн. автомобілів.
Забруднення може досягти неприпустимих меж, якщо країни, що розвиваються, задовольнятимуть зростаючі енергопотреби за рахунок органічного палива при досягненні середнього рівня енергоспоживання. Цей фактор є одним із принципових обмежень нарощування виробництва енергії за рахунок спалювання вуглецевого палива. Якщо ми не хочемо піддати нашу планету загрозі необоротної зміни клімату і залишити майбутнім поколінням (до кінця століття!) Землю без будь-яких викопних ресурсів, які можна було б експлуатувати, то зобов'язані при виборі енергетичних джерел для розвитку проявляти значно більше уваги до охорони навколишнього середовища. Серед продуктів згорання є сполуки-канцерогени принаймні 5-6-ти видів (у т.ч. залишки полі циклічних ароматичних вуглеводнів), які впливають не лише на людину, а й на будь-які організми, викликаючи появу злоякісних пухлин і пороки розвитку органів. У зв'язку з цим у США кожна тонна органічного палива, яке спалюється, обкладається додатковим податком з метою збереження навколишнього середовища. Кіотська угода, укладена низкою держав світу на зустрічі, яка відбулася у зв'язку зі зростаючою загрозою парникового ефекту, передбачає плату за викиди, що перевищують визначені ліміти. Жорсткість екологічних норм спричинює збільшення витрат на очищення викидів.
Європейська комісія визначила вартість кіловат-години електроенергії з урахуванням екологічного збитку, пов'язаного з забрудненням біосфери. Так, збиток від 1 кВт-год, отриманої на станції, яка працює на вугіллі, становить 6,4 центів; на газовій - 2,8 центів; на атомній - 0,1 цента. Інші дослідження (ІЕА, 1998р.) засвідчили, що при "зовнішній вартості" викиду вуглецю $30 за 1 т "вугільна електрика" може подорожчати на 20 %, а при $200 за 1 т "газова електрика" - на 40 %.
Щоб екологія стала нормальною, суспільству необхідна чиста і потужна енергетика, яка могла б не лише задовольняти споживчі потреби людини, а й підтримувати чистоту в природі, або була б достатньо економічною для того, щоб будувати і використовувати ефективні очисні споруди, компенсуючи діяльність виробництва, його вплив на навколишнє середовище. Упродовж останніх 10-12 років говорити про те, що необхідно інтенсивно розвивати атомну енергетику, вважалося просто непристойним. Проте атомна енергетика ще не сказала свого останнього слова. Через 50-100 років, в умовах стрімкого скорочення запасів органічного палива, технологічний потенціал тієї чи іншої країни визначатиме її геополітичний статус і вплив у світі.
При всьому цьому практичне використання ядерного палива в атомній енергетиці сьогодні має ще 2 важливі, до кінця не вирішені проблеми - опромінене ядерне паливо (ОЯП) і високоактивні відходи (ВАВ). При використанні U-Pu ПЦ застосовують ядерне паливо (ЯП), у якому вихідним матеріалом, який ділиться, є ізотоп 235U, вміст якого, порівнянно з природним (0,71 %), для одержання стабільності протікання ядерної реакції підвищений до 2,5-5,0 % (залежно від виду реактора). При зіткненні ядра цього ізотопу з повільним ("тепловим") нейтроном атом може поділитися на 2 інших, які володіють величезною кінетичною енергією в десятки тисяч електрон-вольт і, гальмуючи свій рух у паливному матеріалі, перетворять цю енергію на тепло. Цей процес ядерного розщеплення супроводжується вивільненням декількох швидких нейтронів. Якщо їх сповільнити поглиначем (графітом, водою), вони змусять розщепитися інші атоми 235U і породять реакцію ядерного поділу.
Основна кількість ЯП представлена ізотопом 238U, який сам не ділиться , але поглинає зайві нейтрони, тим самим даючи змогу утримувати ланцюгову реакцію під контролем, і перетворюється на плутоній. При цьому утворюється переважно ізотоп 239U, але з'являються й інші ізотопи плутонію (сумарний вміст всіх ізотопів - 1 %). Крім того, утворюється близько 3 % власних радіоактивних ізотопів - продуктів поділу (ПП). Найбільш серйозною і складною проблемою є забруднення і нагромадження в ОЯП великоїкількості високофонованого плутонію (суміш його ізотопів), нептунію, трансуранових елементів (ТУЕ - америцію, кюрію), які мають високу активність і великий період напіврозпаду. "Отруєння" продуктами поділу, які поглинають і поступово гасять потужність ядерної реакції, - одна з головних причин, через які зборки з твелами (елементами, які виділяють тепло) не тримають у реакторі до повного вигоряння 235U. Свіже паливо використовується лише на - 1 %. 1 кг ОЯП на момент вивантаження з реактора ВВЕР-1000 має активність до 26 тис. Кі. Якщо взяти до уваги, що при заміні вивантажується 1/3 палива, то вивантажені 30 т ОЯП мають накопичену активність близько 780 млн. Кі. Саме цей живучий "бруд" становить основу "головного болю" під час наступних операцій з ОЯП. Опромінене (раніше в низці джерел іменоване "відпрацьованим") паливо, видобуте з атомного реактора, - найбільш високоактивний радіаційний матеріал у всій послідовності технологічних операцій від видобутку уранової руди до одержання ядерної енергії.
З

 
 

Цікаве

Загрузка...