WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Комплекс базових виробництв Центрально-Східного економічного району. Сільськогосподарський комплекс Західноекономічного району. Потенційні запаси прир - Реферат

Комплекс базових виробництв Центрально-Східного економічного району. Сільськогосподарський комплекс Західноекономічного району. Потенційні запаси прир - Реферат

енергетичного устаткування (Кривий Ріг, Дніпропетровськ, Запоріжжя), підготовка кадрів для гірничої і електроенергетичної промисловості (Дніпропетровськ, Кривий Ріг, Запоріжжя), просктно-конструк-торська діяльність, наукове обслуговування (Придніпровський науковий центр) тощо.
Територіальна структура комплексу представлена двома вугільно-снсргстичними районами, Дніпровським каскадом ГЕС і рядом енергетичних центрів: у Кривому Розі, Нікополі, Кіровограді, Мелітополі та інших містах.
Будівельна індустрія складається з двох груп галузей: виробництва будівельних матеріалів і власне будівництва - житлового, промислового, сільськогосподарського, транспортного та соціально-культурного.
Промисловість будівельних матеріалів району включає до свого складу виробництво будівельного каменю, стінових матеріалів - залізобетонних конструкцій, будівельних блоків, цегли тощо; в'яжучих матеріалів - цементу, вапна, гіпсу; облицювальних матеріалів - облицювальної плитки різних видів, ізоляційних і покрівельних матеріалів, черепиці, шиферу, толі, будматеріалів з деревини - деревообробні виробництва.
Будівництво як галузь комплексу характеризується тісними зв'язками зі споживачами своєї продукції - об'єктами будівництва. Найбільшими вузлами і центрами галузі є всі обласні центри, міста Придніпров'я, Криворіжжя та ін.
Агропромисловий комплекс об'єднує сільське господарство та переробку його продукції - легку і харчову промисловість. У районі він мас дуже сприятливі умови для розвитку - родючі грунти (переважно чорноземні), сприятливі кліматичні умови, зростаючі потреби споживача.
Провідне місце в сільському господарстві району займає рослинництво. В структурі посівних площ перше місце належить посівам зернових культур (48%). Вирощують озиму пшеницю і кукурудзу на зерно. Досить значна частка технічних культур (13-15%). Найбільш поширеними технічними культурами є цукрові буряки, які вирощують переважно в Кіровоградській обл. Повсюдно в районі вирощують соняшник.
Тут розвинені всі види тваринництва. Але внаслідок обмеження кормової бази рівень його розвитку незадовільний.
Другою важливою ланкою агропромислового комплексу є харчова промисловість. Профілюючими в її складі е цукрова і олійна промисловість. Вони розвиваються відповідно в Лісостеповій і Степовій частинах, де зосереджені посіви цукрових буряків і соняшнику. Важливе внутрірайоннс значення має м'ясо-молочна промисловість, підприємства якої є в багатьох містах. Внутрірайонне значення мають також шюдоовочсконсервна, спирто-горілчана і виноробна галузі промисловості.
Легка промисловість (третя ланка комплексу) виконує в основному внутрірайонні функції. Швейні фабрики розміщені в більших містах району. Виникають трикотажна, текстильна, шкіряна і взуттєва галузі, які орієнтуються на місцеві трудові ресурси, споживача і частково на привізну сировину та напівфабрикати.
У районі добре розвинені галузі, які обслуговують систему АПК: виробництво і ремонт сільськогосподарських машин (Кіровоград), мінеральних добрив (Дніпродзержинськ), підготовка кадрів (усі обласні центри). Однак вузьким місцем обслуговування АПК залишається недостат-ній розвиток спеціального машинобудування для легкої і харчової промисловості, переробка сировини в сільській місцевості.
Рекреаційний комплекс включає санаторно-курортне і туристське господарство та сферу відпочинку. Основним районом рекреації є Придніпров'я - Дніпро, його водосховища і плавні, зокрема острів Хортиця. Зараз у зв'язку з відродженням українського козацтва Придніпров'я плавні та Хортиця набувають все більшого значення. Планується перетворити Хортицю в національний парк як пам'ятку історії України. Ще однією пам'яткою історії є Чорний ліс як місце зародження Гайдамаччини в середині XVIII ст. (освячення зброї), а також регіон боротьби українських патріотів проти більшовицьких загарбників (в 1918-1920 pp.).
Перспективним районом організації відпочинку є також узбережжя Азовського моря.
Транспортний комплекс забезпечує рівень комплексного розвитку господарства району. Тут розвиваються всі види транспорту, але основою транспортної системи є річковий і залізничний транспорт, які мають міжрайонне і міжнародне значення. Це пов'язане з матеріаломісткістю виробництва і масовістю перевезень.
Автомобільний транспорт виконує переважно внутрірайонні перевезення і має допоміжне значення, але розвинений не гірше від залізничного і водного.
Для міжрайонних зв'язків району велике значення мають Дніпровський водний шлях (з великими річковими портами в Запоріжжі і Дніпропетровську), а також морське сполучення по Азовському морю (основний порт Бердянськ). У районі розвинений трубопровідний, електролінійний і повітряний транспорт.
Основними вузлами галузей транспортного комплексу є обласні центри і Кривий Ріг (багатогалузеві центри), а також інші міста (менші вузли). Головні політранспортні магістралі: Дніпровський шлях, Кривий Ріг-Дніпропетровськ-Донецьк, Харків-Дніпропетровськ-Запоріжжя-Се-вастополь, Кременчук-Кіровоград-Одеса та ін.
2. Сільськогосподарський комплекс
Західноекономічного району
Сільське господарство Західноекономічного ринку спеціалізується на виробництві зерна, цукрових буряків, льону-довгунця, м'ясо-молочному і м'ясо-вовняному тваринництві. В Закарпатті розвинене виноградарство, в усіх областях - садівництво. У 2005 р. тут вироблено 64,6% сільськогосподарської продукції від обсягів виробництва в 2001 р.
Найбільшого спаду зазнала галузь у Чернівецькій області, де обсяги виробництва порівняно з базовими скоротилися майже вдвічі. Найменше кризові явища торкнулися сільськогосподарського виробниива на Закар-патті. Тут обсяги його скоротилися на 25% проти 1990 р. Всього в 2005 р. в районі вироблено сільськогосподарської продукції на суму 2831 млн грн. у цінах 1996 р. (у 1990 р. - 4583 млн грн.).
Загальна площа сільськогосподарських угідь становить 5661 тис. га, в тому числі ріллі 1762 тис. га, сіножатей і пасовищ - 761 тис. га. Посівні площі сільськогосподарських культур становлять 1714 тис. га (проти попередніх років скоротилися на 19 тис. га).
Під зерновими зайнято 679 тис. га ( найбільше у Львівській області - 325 тис.га, найменше в Закарпатській - 68 тис. га). Площі посівів зернових дещо зросли. Валовий збір зерна в 2005 р. становив 1366 тис.т, у тому числі у Львівській - 573, Чернівецькій - 336, Івано-Франківській - 267, Закарпатській - 190 тис.т. Серед зернових найбільше значення мають озима пшениця, ячмінь, кукурудза, вирощують також жито, овес, гречку, із зернобобових - сою, горох, вику та ін.
Під технічні культури відведено 95 тис.га (найбільше у Львівській області - 43 тис. га, найменше в Закарпатській - 3 тис. га). Останнім часом площі посівів їх скоротилися на 12 тис. га. Провідна культура в Подільській частині району - цукрові буряки, валовий збіряких у 2005 р. становив 1048 тис.т. Збитковість виробництва, великі витрати на вирощування цукрових буряків, відсутність ринків збуту і належної інфраструктури для забезпечення повного технічного ланцюга від виробництва до доведення готової продукції до

 
 

Цікаве

Загрузка...