WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Комплекс базових виробництв Центрально-Східного економічного району. Сільськогосподарський комплекс Західноекономічного району. Потенційні запаси прир - Реферат

Комплекс базових виробництв Центрально-Східного економічного району. Сільськогосподарський комплекс Західноекономічного району. Потенційні запаси прир - Реферат


КОНТРОЛЬНА РОБОТА З РПС
на тему:
Комплекс базових виробництв Центрально-Східного економічного району. Сільськогосподарський комплекс Західноекономічного району. Потенційні запаси природно-сировинних ресурсів
ПЛАН
Вступ
1. Комплекс базових виробництв Центрально-Східного економічного району
2. Сільськогосподарський комплекс Західноекономічного району
3. Потенційні запаси природно-сировинних ресурсів
Висновки
Список використаної літератури
Вступ
Економіка України характеризується значним потенціалом, як трудовим, ресурсним, так і виробничим, однак виробничі комплекси в Україні потребують нових підходів, масової модернізації та виробленні продукції, яка є конкурентоспроможною на внутрішніх та зовнішніх ринках.
Територія України, опираючись на наукові підходи і методи, поділена на економічні райони, які визначаються виробничими спеціалізаціями та особливостями економічного розвитку. Даний поділ на економічні райони дає більший економічний ефект, оскільки враховються місцеві ресурси, трудовий потенціал та історичні аспекти розвитку тих чи інших виробничих комплексів.
1. Комплекс базових виробництв Центрально-Східного економічного району
Центрально-східний соціально-економічний район - один із найпотужніших за економічним і соціальним потенціалом районів України. Він включає три області середнього Придніпров'я - Дніпропетровську, Запорізьку і Кіровоградську (83,7 тис.км 2).
Центрально-Східний район характеризується складною галузево-функціональною структурою. В ній переважає важка промисловість, яка сформувалася на основі чорної металургії, а та, в свою чергу, стала передумовою розвитку паливно-енергетичної і хімічної промисловості, металомісткого машинобудування, легкої і харчової промисловості. Отже, провідною галуззю функціональної структури господарського комплексу Придніпров'я с чорна і кольорова металургія.
Металургійний комплекс Придніпровського району мас характер повного циклу,- видобуток сировини, палива і виробництво металу. Основними передумовами, які визначають високий рівень розвитку чорної металургії в районі, с багаті родовища (поклади) залізних і марганцевих руд, безпосередня близькість родовищ коксівного вугілля, забезпечення нерудною металургійною сировиною, величезний виробничий і науково-технічний потенціал, кваліфіковані кадри. В свою чергу, металургія мала великий вплив на розвиток ряду галузей промисловості та на специфіку те-риторіальної організації продуктивних сил району. Основна маса залізної руди видобувається в старому Криворізькому басейні, а також у нових Білозсрському і Кременчуцькому залізорудних районах. Рудні бази розміщені дуже вигідно до районів видобутку коксівного вугілля. Відстань між Кривим Рогом і Донбасом становить 250-300 км. Великі гірничозбагачувальні комбінати створені в Криворізькому залізорудному басейні. Звідси залізорудний концентрат йде на всі металургійні заводи України, а також на експорт, в т.ч. у центральну Росію.
У чорній металургії Придніпров'я діють сучасні підприємства, на яких виробляють чавун, сталь, прокат, феросплави тощо. Нині частка Придніпровського металургійного району становить більше половини чорних металів, які виробляють в Україні. Основні металургійні підприємства розміщені в Кривому Розі, Дніпропетровську, Дніпродзср-жинську та Запоріжжі. Як підгалузь тут можна розглядати трубне виробництво в Дніпропетровську, Новомосковську і Нікополі. В Запоріжжі розвинена електрометалургія. Вона спеціалізується на виробництві високоякісних сталей і феросплавів (завод "Запоріжсталь"), титану і магнію (титаномагнієвий завод). На привізній сировині працює також Запорізький алюмінієвий завод. До кольорової металургії району потрібно віднести Побузький нікелевий завод (Кіровоградська обл.), який працює на місцевій сировині.
У комплексі з чорною металургією розвивається потужна коксохімічна промисловість, її підприємства розміщені поблизу металургійних заводів.
Машинобудування займає друге місце в системі структурних елементів господарського комплексу району - від важкого і металомісткого до кваліфікованого точного і трудомісткого. Основною передумовою значного розвитку машинобудування є наявність потужної металургійної бази, добре забезпечення кваліфікованими трудовими ресурсами, велика внутрірайонна потреба в продукції машинобудування, вигідне скономіко-географічнс положення щодо основних районів споживання, високорозвинсна науково-технічна і просктно-конструкторська база.
Машинобудівні заводи розміщені на території району рівномірніше, ніж в інших галузях. Вони діють не тільки у великих містах (Дніпропетровськ, Запоріжжя, Кривий Ріг), але і в середніх та малих (Кіровоград, Верхньодніпровськ, Дніпродзержинськ, Павлоград, Нікополь, Мелітополь, Бердянськ, Токмак та ін.). Важливе значення для подальшого розвитку машинобудування району мас виробництво деталей, матеріалів, запчастин.
У територіальній структурі галузевого комплексу виділяються машинобудівні центри (всі обласні центри, а також Кривий Ріг, Дніпродзержинськ, Павлоград, Нікополь, Мелітополь та ін.) і кущі (найбільш розвиненим с Дніпропетровський кущ, який включає підприємства в міських поселеннях його приміської зони).
Комплекс хімічної промисловості району також є важливою ланкою галузевої структури господарства. Спочатку він розвивався на основі виробництва коксу. В тісному зв'язку з коксохімією розвивається виробництво азотних міндобрив (Дніпродзержинськ), лакофарбове (Дніпропетровськ) і шинне виробництво (Дніпропетровськ). Усі вони мають міжрайонне і міжнародне значення. В перспективі можливе розширення виробництва побутової хімії, хіміко-фармацсвтичних виробів та мінеральних добрив.
Комплекс хімічної індустрії поєднується деякими виробництвами з іншими МТК: агропромисловим (виробництво міндобрив), будівсльно-індустріальним (виробництво лаків і фарб), транспортним (виробництво шин) тощо.
Головними районами і центрами зосередження окремих підприємств комплексу є Придніпров'я і Криворіжжя - орієнтація на металургію і коксохімію, зосередження робочої сили і споживача.
Паливно-енергетичний комплекс району фактично виник у повоєнні роки, коли тут почала розвиватися палив-
на промисловість - видобуток кам'яного вугілля Західного Донбасу (Дніпропетровська обл.) і бурого вугілля Дніпровського басейну (Кіровоградська обл.), а згодом зміцніли й інші галузі: переробна (коксування і брикетування), використання (технологічне і енергетичне паливо).
Провідною галуззю комплексу с також електроенергетика, представлена великими ГЕС Дніпровського каскаду (Кременчуцька, Дніпродзсржинська, Дніпрогсс-1, Дніпрогес-2), великими тепловими (Придніпровська, Криворізька) та атомними (Запорізька) і рядом невеликих ТЕС і ТЕЦ. Теплові електростанції працюють, головним чином, на місцевому бурому і кам'яному вугіллі. В районі П'ятихаток добувають уранові руди, а в Дніпропетровську виробляють з нього паливо для АЕС. Усі електростанції районуоб'єднані в системі "Дніпроснерго".
Обслуговуючими галузями в комплексі е виробництво і ремонт гірничовидобувного і

 
 

Цікаве

Загрузка...