WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Комплекс базових виробництв Центрально-Східного району. Сільськогосподарський комплекс Західного економічного району. Потенційні запаси природно-сиров - Реферат

Комплекс базових виробництв Центрально-Східного району. Сільськогосподарський комплекс Західного економічного району. Потенційні запаси природно-сиров - Реферат

і ремонт гірничо- добувного і енергетичного устаткування (Кривий Ріг, Дніпропетровськ, Запоріжжя), підготовка кадрів для гірничої і електроенергетичної промисловості (Дніпропетровськ, Кривий Ріг, Запоріжжя), проектно-конструкторська діяльність, наукове обслуговування (Придніпровський науковий центр) тощо.
Територіальна структура комплексу представлена двома вугільно-енергетичними районами, Дніпровським каскадом ГЕС і рядом енергетичних центрів: у Кривому Розі, Нікополі, Кіровограді, Мелітополі та інших містах.
Будівельна індустрія складається з двох груп галузей: виробництва будівельних матеріалів і власне будівництва - житлового, промислового, сільськогосподарського, транспортного та соціально-культурного.
Промисловість будівельних матеріалів району включає до свого складу виробництво будівельного каменю, стінових матеріалів - залізобетонних конструкцій, будівельних блоків, цегли тощо; в'яжучих матеріалів - цементу, вапна, гіпсу; облицювальних матеріалів - облицювальної плитки різних видів, ізоляційних і покрівельних матеріалів, черепиці, шиферу, толі, будматеріалів з деревини - деревообробні виробництва.
Будівництво як галузь комплексу характеризується тісними зв'язками зі споживачами своєї продукції - об'єктами будівництва. Найбільшими вузлами і центрами галузі є всі обласні центри, міста Придніпров'я, Криворіжжя та ін.
Агропромисловий комплекс об'єднує сільське господарство та переробку його продукції - легку і харчову промисловість. У районі він мас дуже сприятливі умови для розвитку - родючі ґрунти (переважно чорноземні), сприятливі кліматичні умови, зростаючі потреби споживача.
Провідне місце в сільському господарстві району займає рослинництво. В структурі посівних площ перше місце належить посівам зернових культур (48%). Вирощують озиму пшеницю і кукурудзу на зерно. Досить значна частка технічних культур (13-15%). Найбільш поширеними технічними культурами є цукрові буряки, які вирощують переважно в Кіровоградській обл. Повсюдно в районі вирощують соняшник.
Тут розвинені всі види тваринництва. Але внаслідок обмеження кормової бази рівень його розвитку незадовільний.
Другою важливою ланкою агропромислового комплексу є харчова промисловість. Профілюючими в її складі с цукрова і олійна промисловість. Вони розвиваються відповідно в Лісостеповій і Степовій частинах, де зосереджені посіви цукрових буряків і соняшнику. Важливе внутрірайоннс значення мас м'ясо-молочна промисловість, підприємства якої с в багатьох містах. Внутрірайонне значення мають також плодоовочеконсервна, спирто-горілчана і виноробна галузі промисловості.
Легка промисловість (третя ланка комплексу) виконує в основному внутрірайонні функції. Швейні фабрики розміщені в більших містах району. Виникають трикотажна, текстильна, шкіряна і взуттєва галузі, які орієнтуються на місцеві трудові ресурси, споживача і частково на привізну сировину та напівфабрикати.
У районі добре розвинені галузі, які обслуговують систему АПК: виробництво І ремонт сільськогосподарських машин (Кіровоград), мінеральних добрив (Дніпродзержинськ), підготовка кадрів (усі обласні центри). Однак вузьким місцем обслуговування АПК залишається недостат-ній розвиток спеціального машинобудування для легкої і харчової промисловості, переробка сировини в сільській місцевості.
Рекреаційний комплекс включає санаторно-курортне і туристське господарство та сферу відпочинку. Основним районом рекреації є Придніпров'я - Дніпро, його водосховища і плавні, зокрема острів Хортиця. Зараз у зв'язку з відродженням українського козацтва Придніпров'я плавні та Хортиця набувають все більшого значення. Планується перетворити Хортицю в національний парк як пам'ятку історії України. Ще однією пам'яткою історії с Чорний ліс як місце зародження Гайдамаччини в середині XVIII ст. (освячення зброї), а також регіон боротьби українських патріотів проти більшовицьких загарбників (в 1918-1920 pp.).
2. Сільськогосподарський комплекс Західного економічного району
У складі інтегрального АПК розвинені спеціалізовані комплекси: а) рослинницького напряму - цукробуряковий, льонопереробний, виноградно-виноробний, спирто-горілчаний, плодоовочепереробний та ін.; б) тваринницького напряму - м'ясопереробний, молокопереробний, птахопромисловий.
У тісному зв'язку з деякими з цих комплексів розвиваються галузі легкої промисловості - текстильна, швейна, трикотажна, взуттєва, які орієнтуються на місцеві трудові ресурси, споживача І частково на привізну сировину та напівфабрикати.
Базовим в АПК с багатогалузеве сільськогосподарське виробництво з добре сформованими зонами спеціалізації:
1) Поліською з Малополіською підзоною (льонарство, хме-лярство, картоплярство, молочно-м'ясне тваринництво);
2) Лісостеповою (зернове господарство, м'ясне і молочне скотарство, свинарство, птахівництво); 3) Карпатською з підзонами: а) Псрсдгірською псрсдкарпатською (льонарство, картоплярство, молочно-м'яснс тваринництво); б) Гірською (м'ясо-молочне і м'ясне тваринництво, овочівництво, льонарство), в) Передгірською закарпатською (виноградарство, садівництво, тютюнництво, молочно-м'яснс скотарство і птахівництво).
Галузі харчової промисловості, які становлять разом із легкою промисловістю переробний блок АПК, зосереджені переважно в місцях виробництва сировини. Переробка цукрового буряка здійснюється в Лісостеповій зоні (Ходорів, Крем'янсць, Радехів, Горохів, Золочів, Городенка, Хоростків, Чортків, Краснлів, Городок та ін.; льону - на пів-денній окраїні Полісся (Рівне) і в Персдкарпатті (Старий Самбір); овочів і плодів - у Лісостеповій, Поліській і в Передгірній зонах (нідзиних); м'ясокимбіштіи розміщені переважно в обласних центрах, а також в Бориславі, Стрию, Дубному, Ковелі, Чорткові, Нововолинську, Кам'янці-Подільському, молокозаводи - в обласних та індустріальних центрах, маслозаводи - рівномірно по території району, В Закарпатті розвинені виноробна і коньячна (Ужгород, Берегове, Середнє, Іршава), в областях, розміщених північніше Карпат,- спирто-горілчана промисловість.
Головними центрами текстильної, швейної і трикотажної промисловості с Тернопіль (бавовняний комбінат),
Львів, Чернівці, Хмельницький, Червоноград, Дунаївці та ін. (орієнтація на жіночу робочу силу), хутрової :- Тисмениця, шкіряної і взуттєвої - Львів, Стрий, Луцьк, Борислав, Теребовля, Івано-Франківськ, Хмельницький та ін.
У ЗР добре розвинені галузі, які обслуговують базовий блок АПК: виробництво і ремонт сільськогосподарських машин, мінеральних добрив, підготовка кадрів (львівські Сільськогосподарський І Зооветеринарний Інститути, Інститут землеробства і тваринництва західних областей України, ряд зональних дослідних станцій). Однак вузьким місцем обслуговуючогоблоку АПК залишається недостатній розвиток наукового обслуговування, проектно-конструкторської діяльності, системи підготовки кадрів, спеціального машинобудування для легкої і харчової

 
 

Цікаве

Загрузка...