WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Соціальна інфраструктура та її вплив на підвищення ефективності виробництва. Трудові ресурси сільського господарства та їх використання. Ринок зернови - Реферат

Соціальна інфраструктура та її вплив на підвищення ефективності виробництва. Трудові ресурси сільського господарства та їх використання. Ринок зернови - Реферат


КОНТРОЛЬНА РОБОТА
на тему:
Комплекс базових виробництв Центрально-Східного району. Сільськогосподарський комплекс Західного економічного району. Потенційні запаси природно-сировинних ресурсів
ПЛАН
1. Комплекс базових виробництв Центрально-Східного району
2. Сільськогосподарський комплекс Західного економічного району
3. Потенційні запаси природно-сировинних ресурсів
1. Комплекс базових виробництв Центрально-Східного району
Центрально-Східний район характеризується складною галузево-функціональною структурою. В ній переважає важка промисловість, яка сформувалася на основі чорної металургії, а та, в свою чергу, стала передумовою розвитку паливно-енергетичної і хімічної промисловості, металомісткого машинобудування, легкої і харчової промисловості. Отже, провідною галуззю функціональної структури господарського комплексу Придніпров'я с чорна і кольорова металургія (рис. 1).
Металургійний комплекс Придніпровського району мас характер повного циклу,- видобуток сировини, палива і виробництво металу. Основними передумовами, які визначають високий рівень розвитку чорної металургії в районі, с багаті родовища (поклади) залізних і марганцевих руд, безпосередня близькість родовищ коксівного вугілля, забезпечення нерудною металургійною сировиною, величезний виробничий і науково-технічний потенціал, кваліфіковані кадри. В свою чергу, металургія мала великий вплив на розвиток ряду галузей промисловості та на специфіку те-риторіальної організації продуктивних сил району. Основна маса залізної руди видобувається в старому Криворізькому басейні, а також у нових Білозерському і Кременчуцькому залізорудних районах. Рудні бази розміщені дуже вигідно до районів видобутку коксівного вугілля. Відстань між Кривим Рогом і Донбасом становить 250-300 км. Великі гірничозбагачувальні комбінати створені в Криворізькому залізорудному басейні. Звідси залізорудний концентрат йде на всі металургійні заводи України, а також на експорт, в т.ч. у центральну Росію.
Рис. 1. Схема соціальна-економічного комплексу Центрально-Східного району
Цифрами і буквами позначено: а) життєдіяльність населення: А - відтворювальна. В - соціо-природна, С - розселена, Д - споживча, Е - трудова: б) продукція спеціалізації міжгалузевих комплексів: ПЕК (паливно-енергетичний): І - кам'яне вугілля, 2 - електроенергія; МК (металургійний): 3 - чорні метали (сталь І прокат), V - кольорові метали (титан, магній, алюміній, нікель), МБК (машинобудівний): 5 - технологічне устаткування, 6 - космічна техніка (ракета-носії), 7 - автомобілі, 8 -мотори, турбіни, 9 -верстати, прилади, 10 - комбайни; КА'І (хімічної індустрії): 11 - пластмаси, 12 - барвники, лаки, реактиви, 13 - мінеральні добрива, 14 - гумотехнічні вироби: АПК (агропромисловий): 15 - олія, 16 - плодоовочеві і рибні консерви, 17- швейні вироби, 18 - взуття: БІК (будівельно-індустріальний); 19 - покрівельні матеріали, 20 - будівельна кераміка; ТК (транспортний); 21 - внутрішньо- і міжрайонні перевезення.
У чорній металургії Придніпров'я діють сучасні підприємства, на яких виробляють чавун, сталь, прокат, феросплави тощо. Нині частка Придніпровського металургійного району становить більше половини чорних металів, які виробляють в Україні. Основні металургійні підприємства розміщені в Кривому Розі, Дніпропетровську, Дніпродзержинську та Запоріжжі. Як підгалузь тут можна розглядати трубне виробництво в Дніпропетровську, Новомосковську і Нікополі. В Запоріжжі розвинена електрометалургія. Вона спеціалізується на виробництві високоякісних сталей і феросплавів (завод "Запоріжсталь"), титану і магнію (титаномагнієвий завод). На привізній сировині працює також Запорізький алюмінієвий завод. До кольорової металургії району потрібно віднести Побузький нікелевий завод (Кіровоградська обл.), який працює на місцевій сировині.
У комплексі з чорною металургією розвивається потужна коксохімічна промисловість, її підприємства розміщені поблизу металургійних заводів.
Машинобудування займає друге місце в системі структурних елементів господарського комплексу району - від важкого і металомісткого до кваліфікованого точного і трудомісткого. Основною передумовою значного розвитку машинобудування с наявність потужної металургійної бази, добре забезпечення кваліфікованими трудовими ресурсами, велика внутрірайонна потреба в продукції машинобудування, вигідне економіко-географічне положення щодо основних районів споживання, високорозвинена науково-технічна і проектно-конструкторська база.
Машинобудівні заводи розміщені на території району рівномірніше, ніж в інших галузях. Вони діють не тільки у великих містах (Дніпропетровськ, Запоріжжя, Кривий Ріг), але І в середніх та малих (Кіровоград, Верхньодніпровськ, Дніпродзержинськ, Павлоград, Нікополь, Мелітополь, Бердянськ, Токмак та ін.). Важливе значення для подальшого розвитку машинобудування району мас виробництво деталей, матеріалів, запчастин.
У територіальній структурі галузевого комплексу виділяються машинобудівні центри (всі обласні центри, а також Кривий Ріг, Дніпродзержинськ, Павлоград, Нікополь, Мелітополь та ін.) І кущі (найбільш розвиненим с Дніпропетровський кущ, який включає підприємства в міських поселеннях його приміської зони).
Комплекс хімічної промисловості району також с важливою ланкою галузевої структури господарства. Спочатку він розвивався на основі виробництва коксу. В тісному зв'язку з коксохімією розвивається виробництво азотних міндобрив (Дніпродзержинськ), лакофарбове (Дніпропетровськ) і шинне виробництво (Дніпропетровськ). Усі вони мають міжрайонне і міжнародне значення. В перспективі можливе розширення виробництва побутової хімії, хіміко-фармацевтичних виробів та мінеральних добрив.
Комплекс хімічної індустрії поєднується деякими виробництвами з Іншими МТК: агропромисловим (виробництво міндобрив), будівсльно-індустріальним (виробництво лаків і фарб), транспортним (виробництво шин) тощо.
Головними районами і центрами зосередження окремих підприємств комплексу є Придніпров'я і Криворіжжя - орієнтація на металургію і коксохімію, зосередження робочої сили і споживача.
Паливно-енергетичний комплекс району фактично виник у повоєнні роки, коли тут почала розвиватися паливна промисловість - видобуток кам'яного вугілля Західного Донбасу (Дніпропетровська обл.) і бурого вугілля Дніпровського басейну (Кіровоградська обл.), а згодом зміцніли й Інші галузі: переробна (коксування і брикетування), використання (технологічне і енергетичне паливо).
Провідною галуззю комплексу с також електроенергетика, представлена великими ГЕС Дніпровського каскаду (Кременчуцька, Дніпродзержинська, Дніпрогес-1, Дніпрогес-2), великими тепловими (Придніпровська, Криворізька) та атомними (Запорізька) І рядом невеликих ТЕС І ТЕЦ. Теплові електростанції працюють, головним чином, на місцевому бурому і кам'яному вугіллі. В районі П'ятихаток добувають уранові руди, а в Дніпропетровську виробляють з нього паливо для ЛЕС. Усі електростанції районуоб'єднані в системі "Дніпроенерго".
Обслуговуючими галузями в комплексі с виробництво

 
 

Цікаве

Загрузка...