WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Історичний розвиток енергетики як галузі - Реферат

Історичний розвиток енергетики як галузі - Реферат

працюючого застарілого річного пароплава, багатьох зразків літаків, потягів, і цей перелік можна продовжити.
Інше ставлення до проблеми збереження історичних пам'яток спостерігається у промислово-розвинутих країнах. У цих державах до зразків техніки ставляться, як до матеріального доказу внеску країни у науково-технічний прогрес, тому збереження таких пам'яток є справою національного престижу. Із цього випливає й прагнення як до вивчення історії природознавства, так і до збереження, експонування зразків матеріальних доказів багатовікових технічних досягнень - пам'яток науки, техніки, промисловості і, зокрема, до енергетичної галузі.
Крім того, збереження зразків давніх виробів, застарілого енергетичного обладнання, приладів, матеріалів нерідко має й комерційну мету - служити підтвердженням високої конкурентоспроможності, надійності та якості продукції фірм.
Цих двох факторів, а також завжди існуючого ентузіазму аматорів, колекціонерів достатньо для того, щоб підтримкою музеїв опікувалися фірми, підприємства та держава в цілому.
Можна наводити приклади "перетворення" застарілих зразків промислового виробництва, транспортних засобів, військової техніки тощо у музейно-туристичні комплекси чи у діючі натурні експонати, макети музеїв.
Експозиція Празького національного музею - своєрідний історичний огляд використання енергії людиною. Гравюри, діючі макети, моделі-малюнки висвітлили розвиток техніки за останні чотири тисячоліття із часів перших пірамід, коли головним чином використовувалася м'язова сила людей і тварин, до початку ХХІ століття - періоду винаходу потужних енергетичних машин.
Окремі експозиції знайомлять зі світом вітроенергетики, історією розвитку гідроенергетики, починаючи з найдавнішого приводного приладу - водяного колеса, історії парових машин із кресленнями піонерів доісторичного турбобудівництва і першого парового колеса із сучасними зразками та діючими макетами цієї техніки.
Формуванню інтересу та любові до енергетичної науки і техніки сприяють сучасні експозиції у відділі енергетики Політехнічного музею Москви. Неможливо без здивування дивитися на діючий макет гідрогенератора Красноярської ГЕС потужністю 500 МВт!
З великою швидкістю обертаються лопатки моделі турбогенератора для теплових електростанцій, який має таку ж потужність.
Є макети Каширської ГРЕС, гідроагрегатів Волховської ГЕС, Дніпрогесу.
Діючі макети сонячної Паужитської геотермальної вітрової електростанцій постійно привертають увагу відвідувачів.
Відвідувачі зосереджують увагу на магнітно-електричній машині, яка належала Емілю Христиановичу Ленцу. Можливо, з її допомогою великий вчений в 1837 р. відкрив закон оборотності електричних машин.
У залі теплотехніки можна простежити шлях розвитку парових котлів - від моделей перших, створених французьким фізиком Д.Папеном (1680 р.) і російським інженером В.Г.Шуховим (кінець ХІХ ст.), до моделей сучасних потужних парових котлів, які експлуатуються на теплових електростанціях.
Багато породжує фантазій діюча модель першої теплосилової установки І.І. Повзунова та універсального двигуна Д.Уатта.
Не можна не привернути увагу до макета першої в світі АЕС, з якої почалося використання атомної енергетики. Приклади можна продовжувати...
Ставлення до збереження, вивчення і пропаганди пам'яток науки і техніки посадових осіб, спонсорів, пересічних громадян в розвинутих країнах має бути прикладом для всіх причетних до цієї справи в Україні, Києві, Київенерго.
Планом реалізації Проекту реабілітації та розширення централізованого теплопостачання м.Києва, який фінансується Всесвітнім банком реконструкції та розвитку у вигляді позики, передбачається в 2003 році здійснити техпереозброєння Київської ТЕЦ-5, ТЕЦ-6, Теплових та Кабельних мереж, СТ-1, СТ-2.
Це надає нам можливість підготувати натурні експозиції для Музею розвитку енергетики м. Києва.
Після звільнення приміщень будівлі на вул.Жилянській,85 (Центральний щит управління та розподільчий пристрій 10 кВ колишньої ТЕЦ-3) все обладнання, розміщене у них, буде використано як натурні експозиції та експонати. Чергова "зміна" станції на робочих місцях!!! Муляжна зміна у натуральну величину, одягнута у форму 30-х років минулого століття. Екскурсоводи-фахівці будуть виконувати ролі гідів: розповідь про колишню станцію ТЕЦ-3 не обмежуватиметься лише її історією...
У 2003 році для Музею розвитку енергетики філіалами Київенерго будуть підготовлені та виготовлені основні натурні експонати та макети енергетичного обладнання:
- реставрований Кіоск трансформаторної підстанції напругою 2,2 кВ/190-110 В, 1900 р. та трансформатор ТМ-100/10 в розрізі для внутрішнього огляду (КМ);
- Водомірна колонка парового котла типу НЗЛ (1934 рік) (ТМ);
- засувка трубопроводів ДУ 150 (поздовжній четвертинний перетин) (ТЕЦ-5);
- поршневий паровий насос та молотковий подрібнювач ДК-3А ("Завод "Енергія Київенерго") та багато інших експонатів;
- макет ТЕЦ-5 Київенерго (ТЕЦ-5);
- макет водогрійного котла НІІСТУ-5 (Житлотеплоенерго);
- макет підстанції "Оболонь" 110/10 кВ;
та макети ТП, РП 10 кВ (КМ).
Найближчими роками, після реконструкції СТ-1, до Музею будуть передані:
- поршневий вакуумний насос (30-і роки минулого століття);
- генератор 110 В (1896 рік);
- колонка синхроноскопа (3 прилади 30-х років минулого століття)
та інше енергетичне обладнання, прилади, матеріали.
Висновки
Отже, з вищесказаного можна зробити наступні висновки:
Перші ТЕС з'явилися наприкінці XIX століття (у 1882 - у Нью-Йорку, 1883 - у Петербурзі, 1884 - у Берліні) і одержали переважне поширення. У середині 70-х років ХХ століття ТЕС - основний вид електричних станцій. Частка вироблюваної ними електроенергії складала: у Росії і США 80% (1975), у світі близько 76% (1973). Зараз близько 50% всієї електроенергії світу виробляється на теплових електростанціях.
Перша у світі АЕС - Обнінська була пущена в 1954 році в Росії. Персонал 9 російських АЕС складає 40,6 тис. чоловік чи 4% від загального числа населення зайнятого в енергетиці. 11,8% чи 119,6 млрд. квт всієї електроенергії, виробленої в Росії і Україні вироблене на АЕС. Тільки на АЕС зростання виробництва електроенергії зберігається високим.
Формуванню інтересу та любові до енергетичної науки і техніки сприяють сучасні експозиції у відділі енергетики Політехнічного музею Москви.
Сучасний період енергетики зумовлений пошуком нових форм і шляхів видобутку енергії.
Використана література
1. Волков С.Г., Гидроэнергетика, СПб, 1997г.
2. Непорожний П.С., Попков В.И., Энергетические ресурсы мира, М., Энергоатомиздат, 1995г.
3. Источники энергии. Факты, проблемы, решения, М., Наука и техника, 1997г.
4. Циганенко В.О. Розвиток енергетики України (до 40 х років XX ст.) //Дослідження з історії техніки: Зб. наук. пр. / За ред. Л.О.Гріффена. - К.: ІВЦ "Видавництво "Політехніка"", 2005. - Вип. 6. - 184с.

 
 

Цікаве

Загрузка...