WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Зовнішньоекономічні зв'язки України з країнами світу - Курсова робота

Зовнішньоекономічні зв'язки України з країнами світу - Курсова робота

оборот України у 1992 р. (без вивозу до країн колишнього СРСР) становив 5 982 млн доларів (експорт - 3840, імпорт - 2142). У товарній структурі експортних поставок домінувалисировина, матеріали і товари народного споживання (близько 90%). Ча-стка машинобудівної продукції не перевищувала 7%.
У географічну структуру зовнішньоторговельних операцій входили партнери із 116 країн. Найбільше української продукції у 1992 р. експортувалося у Китай (679,7 млн доларів), Чехію і Словаччину (разом 421,3), Туреччину (323,1), Італію (282,3 млн доларів). Основні ж імпортні надходження йшли з Німеччини (246,6 млн доларів), Італії (217,9), Чехії і Словаччини (разом 198,2), Республіки Корея (194,8 млн доларів).
Нарощувався процес створення спільних підприємств. На 1 січня 1993 р. функціонувало 812 СП (із 1203 зареєстрованих), що більш як утричі перевищувало їх кількість на початок 1992 р. Виробництвом продукції (машинобудування, металургії, хімії, переробки сільськогосподарської продукції) займались 649 СП. Обсяг їх виробництва дорівнював 66,9 млрд крб., експорт товарів - 105 млн доларів, імпорт - понад 200 млн доларів. За кордон вони вивозили сировину, метал, паливо, товари народного споживання. Найважливішими товарами їхнього імпорту були машини, устаткування, запчастини, засоби обчислювальної та організаційної техніки, харчосмакова продукція.
Перспективним є створення в Україні спеціальних (їх ще називають вільними чи особливими) економічних зон. Така зона - це певна господарська територія з високим ступенем самоуправління і значним пільговим режимом, що виділена для широкого залучення іноземного капіталу, передової техніки і технології, управлінського і маркетингового досвіду. Певна річ, така зона повинна бути економічно і соціальне високоефективною, забезпечувати випуск конкурентоздатної продукції (послуг) на рівні сучасних світових стандартів як на внутрішній, так і на зовнішній ринки. Покладено початок організації зон у Закарпатській, Донецькій і Чернівецькій областях, Одесі та Іллічівську.
Україна активно включається у міжнародне науково-технічне співробітництво. Академія наук України встановила прямі зв'язки з науковими закладами Австрії, Італії, Франції, . Румунії, Чехії, Словаччини, Китаю, Індії, Південної Кореї. Активні контакти підтримуються з Лондонським Королівським товариством. Баварською академією наук, французьким університетом Тулузи. Учасниками міжнародних наукових відносин є 39 академічних інститутів, університети, інститути.
Технічне співробітництво України з зарубіжжям здійснюється у формі обміну новою технікою і технологією, досвідом. Зокрема, наші підприємства технічно модернізуються за участю відомих фірм високорозвинених країн світу. Наприклад, швейцарська фірма "Інтерпластика" технічно переоснастила львівське виробничо-торговельне об'єднання "Весна" і нині верхній жіночий одяг зі Львова користується попитом на європейському ринку. Цьому сприяє і спільне українсько-бельгійське підприємство з участю об'єднання "Весна".
Є приклади успішного виходу України на міжнародний науково-технічний ринок. Донецький концерн "Інтер-комп'ютер" з філіями в Києві, Дніпропетровську і Ялті збуває свою продукцію на німецькому ринку, а в перспективі має намір реалізовувати її у США і Канаді.
Інтеграція України у світові економічні процеси повинна грунтуватися на міцних міжнародних фінансово-кредитних зв'язках. Тут велика роль належить банківській системі. Крім Національного банку України, в цій системі важливе місце посідає спеціалізований Експортно-імпортний банк України. Він має дев'ять відділень - у Києві, Харкові, Донецьку, Дніпропетровську, Львові, Одесі, Ужгороді, Ізмаїлі, Ялті. У банк надходить податок від усіх валютних доходів українських підприємств.
Міжнародною проблемою України є виплата зовнішнього боргу колишнього СРСР. Ця частка сягає 16,4%, або 12,5 млрд доларів США.
У грудні 1992 р. у Мінську підписана угода про створення спільного банку країн СНД, покликаного своїм посередництвом ліквідувати взаємні борги держав і стабілізувати їх економіку.
Україна 12 листопада' 1992 р. вийшла 3 рубльової зони, тобто на її території припинено функціонування рубля в грошовому обігу. Єдиним законним засобом платежу став український карбованець, представником якого в готівковому обігу виступає купон.
27 квітня 1992 р. прийнято рішення про прийом України в найважливіші світові фінансово-кредитні організації - Міжнародний валютний фонд (МВФ) і Міжнародний банк реконструкції і розвитку (МБРР), який ще називають Всесвітнім банком. Це міжурядові спеціалізовані установи 00Н, засновані в 1944 р.
Ефективною формою міждержавних зв'язків є інтуризм. Він перетворився у важливу галузь господарства світу, приносячи щорічно до 200 млрд доларів прибутку (у цінах 1990 р.). В Іспанії, наприклад, міжнародний туризм дає до 17 млрд доларів прибутку, або 30% від її експорту. Частка інтуризму в експорті Італії становить 11%, Данії та Австрії - по 8%.
Україну щорічно відвідує понад 250 тис. інтуристів, або 12% від обсягу країн СНД, 0,05-0,06% - від світового рівня (початок 90-х років). У сумі доходів частка республіки становить відповідно 12,5 і 0,02-0,03%. Отже, роль нашої держави у світовому обміні туристами незначна. Слід повніше і ефективніше використовувати такі види туризму, як маршрутно-пізнавальний, курортно-оздоровчий, діловий, ярмарковий, конгресний, лікувальний, лижний, а також туризм з метою навчання, полювання, рибальства, релігійний. Україна має для цього всі умови. На думку експертів Всесвітньої туристської організації (ВТО), міжнародний туризм у перспективі розвиватиметься у трьох напрямах: 1) як молодіжний, 2) економічно активного населення, 3) людей віком понад 55 р.
Вимагають оперативного вирішення і проблеми управління туризмом, якими в Україні зайнято близько 750 організацій (середина 1992 р.). Міжнародний інтуризм входить в управлінську сферу "Укрінтуру", "Супутника", об'єднання по туризму Ради Федерації незалежних про-фспілок. У 1992 р. при Міністерстві зовнішніх економічних зв'язків України створено управління у справах туризму. Певний подібний структурний елемент потрібен і в системі Верховної Ради республіки. Та й туристичні організації країни повинні б утворити свій всеукраїнський орган (наприклад, Раду), який би представляв інтереси галузі перед державними структурами.
Інтуристська галузь має дві нероздільні грані: 1) експортну (організація туристських поїздок за кордон) і 2) імпортну (обслуговування інтуристів в Україні). .
Україна активно співпрацює з іншими державами в галузі освіти і культури. З 1954 р. вона є членом спеціалізованої установи 00Н з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО), штаб-квартира якої розміщена у Парижі. Вища школа України тісно контактує з зарубіжними партнерами у взаємній підготовці фахівців, обміні практикантами, викладачами-стажерами, аспірантами. До нас приїжджають для читання лекцій студентам

 
 

Цікаве

Загрузка...