WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Зовнішньоекономічні зв'язки України з країнами світу - Курсова робота

Зовнішньоекономічні зв'язки України з країнами світу - Курсова робота

різко переважала група "сировина, матеріали і товари народного споживання" і порівняно незначною була часткамашин та устаткування. Правда, серед товарів першої групи були й вироби високої наукомісткої технології (наприклад, кольорові телевізори). І все ж нинішня модель експорту, в якому велику роль відіграють сировина і матеріали, є відсталою.
Ефективною формою зовнішньоекономічної діяльності є міжнародна спеціалізація і кооперування виробництва, особливо при спільному виготовленні деталей і вузлів для телевізорів, комп'ютерів, бурякозбиральних комбайнів тощо. Перспективною є співпраця з технічно розвиненими країнами (США, Японія, Німеччина, Франція, Великобританія, Італія, Канада та ін.). На цій базі закономірно формуються міжнародні галузеві (наприклад, автомобілебудівні) і міжгалузеві (наприклад, агропромислові) комплекси з участю українських партнерів.
За географічною ознакою теперішні зовнішньоекономічні зв'язки України доцільно поділити на: 1) відносини з країнами СНД і рештою держав, що входили до складу колишнього СРСР, і 2) відносини з іншими зарубіжними державами, серед яких виділяється підгрупа економічно найрозвиненіших країн.
У першій групі пріоритетними с стосунки з Російською Федерацією. Україна вивозить у Росію різноманітні машини й устаткування (тепловози, вагони, літаки, трактори, верстати, металургійне та шахтне устаткування, автобуси, автонавантажувачі, телевізори, сільськогосподарські машини, комп'ютери тощо), кам'яне вугілля, хімікати, залізну і марганцеву руди, чорні метали, продукцію АПК й ін. З Росії в Україну надходять: продукція машинобудування (верстати, легкові та вантажні автомобілі, літаки, сільськогосподарські машини, електровози, прилади, комплектуючі, обчислювальна техніка і т.д.), хімікати, вироби легкої промисловості, а також паливно-сировинні ресурси (нафта, природний газ, апатити, боксити, лісоматеріали).
Різносторонніми були зв'язки України з іншими державами, що входили до колишнього СРСР (Білорусь, Казахстан, країни Балтії, Закавказзя, Середньої Азії, Молдова). На ринок цих держав з України надходили машини, вугілля, прокат чорних металів, міндобрива, шини, цемент, шифер, овочеві консерви, мука, макаронні вироби, м'ясо. В Україну ж завозилися трактори, вантажні автомобілі, електровози, вагони, радіотехніка, поліметалеві руди, кольорові метали, нафта і нафтопродукти, природний газ, бавовна.
Проте в останні роки традиційні зв'язки порушилися. У 1991 р. Росія поставляла Україні на рівні 21-39% від обсягу міжурядових угод екскаватори, вантажні автомобілі, шини для легкових автомобілів, сталеві труби, прокат чорних металів, папір, штапельну пряжу, на рівні 42-82% - кальциновану соду, ділову деревину, товарну целюлозу, цемент, нафту. Тепер ці поставки скоротилися, або й зовсім припинилися. Білорусь відвантажила лише 20-45% від запланованого обсягу шин, вантажних автомобілів, тракторів, шиферу, скреперів, пасажирських ліфтів, деревно-волокнистих плит, Казахстан - 20% цементу, Азербай-джан - 58% авіаційного бензину, 77% об'ємної пряжі, Киргизстан - 60% бавовняної пряжі, Туркменія - 21% бавовни-волокна, Узбекистан - 60% натуральної вовни.
У географічній структурі експорту України за межі колишнього СРСР традиційно провідне місце займали країни Центрально-Східної Європи. У 1991 р. продукція нашої держави надходила у 107 країн. У цій групі за імпортом із України домінували Румунія, Чехія, Словаччина, Польща і колишня Югославія, за експортом до нас - ФРН, Польща, Чехія і Словаччина.
Перспективною формою міждержавних зв'язків с економічна інтеграція суміжних прикордонних територій. У травні 1992 р. у Сумах підписано міжобласну угоду про дружбу, економічне та культурне співробітництво між сусідніми областями України і Росії - Сумською, Чернігівською, Бєлгородською, Брянською і Курською.
У Дебрецені (Угорщина) 14 лютого 1993 р. міністри закордонних справ України, Польщі та Угорщини підписали Декларацію про співробітництво народів Карпатського Єврорегіону, в якій офіційно проголошено створення інтер-регіональної асоціації. В урочистому засіданні взяв участь і представник уряду Словаччини, яка стала асоційованим членом міжрегіонального формування. У ролі спостерігачів на зустрічі були присутні представники Румунії.
До складу асоціації "Карпатський Єврорегіон" увійшли: Закарпатська область України, Кросненське і Перемиське воєводства Польщі, окреси Бардейов, Свіднік, Гуменне, Вранов, Міхаловце, Требішов Східно-Словацького краю Словаччини, деякі райони Угорщини. Єврорегіон є відкритою системою. До нього можуть приєднуватись інші близькі території Карпат. Учасниками вже стали також Львівська, Івано-Франківська і Чернівецька області України.
Простежуються певні закономірності у територіальній структурі експортного виробництва України. Як видно з цих таблиць, найвища просторова концентрація експортного потенціалу припадає на Східний і Придніпровський економічні райони. Це зумовлено високим рівнем індустріального розвитку даних регіонів. Тут сформувались три потужні експортні бази: Донецька вуглеекспортна, Криворізька залізорудноекспортна і Донецько-Придніпровська за експортом продукції чорних металів і машинобудування.
Україна активно включається у нові форми міжнародної економічної співпраці - прямі зв'язки підприємств, спільне підприємництво, спеціальні економічні зони. Прямі економічні зв'язки передбачають різнобічне співробітництво без посередників (міністерств, інших суб'єктів) за моделлю "підприємство-підприємство". Вони включають обмін дета-лями і вузлами, новими технологіями, досвідом праці, спільну науково-дослідну і дослідно-конструкторську роботу, і У 1990 р. експорт продукції за прямими зв'язками досяг 361,1 млн інвалютних крб., імпорт - 286,5 млн інвалютних крб. Усі регіони включились у цю форму зв'язків. Але найбільший обсяг експортно-імпортних операцій за прямими зв'язками мали Одеська, Донецька, Харківська, Закарпатська, Львівська і Тернопільська області.
Набувають популярності в Україні міжнародні спільні підприємства (СП). За їх допомогою передбачається розв'язати такі завдання: впровадження у виробництво найпрогрссивнішої техніки і технології, передових методів управління в ринкових умовах, виробництво конкурентоздатних товарів на експорт, збагачення внутрішнього ринку якісними предметами народного споживання і т.д. На 1 січня 1991 р. в Україні зареєстровано 209 СП, 113 з яких уже діяли. У створені СП брали участь фірми і організації 33 зарубіжних країн. Зокрема, за участю фірм США і Німеччини створено по 12 СП, Болгарії - 11, Австрії - 10, Польщі та Угорщини - по 7, Канади, Франції і Швейцарії - по 5, Австралії, Бельгії, Великобританії, Італії і колишньої Югославії - по 4. Кількість зайнятих на цих підприємствах становила 13,9 тис. чол., у т.ч. громадян України - 13,8 тис. На 1 січня 1992 р. уже налічувалось понад 500 СП, 265 з яких здійснювали виробничу діяльність.
Зовнішньоторговельний

 
 

Цікаве

Загрузка...