WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Подільский економічний район - Контрольна робота

Подільский економічний район - Контрольна робота

на 383,4 тис. чол., що є наслідками кризових явищ в економіці району і країни. Найбільше зайнятих працює у промисловості й державних установах та організаціях. Понад 10 % працездатного населення працює в сільскому господарстві, і майже 1/3 трудових ресурсів Поділля - в невиробничій сфері. Аналіз зайнятості трудових ресурсів свідчить про те, що в економічному районі, насамперед у містах, є певні надлишки працездатного населення, що приводить до безробіття. Основна частина населення ( 53,3 % ) проживає в сільській місцевості. Разом з тим Поділля є одним з найменш урбанізованих районів країни. Міські поселення економічного району залежно від чисельності населення та географічного положення виконують різні функції : промислові, транспортні, соціальні, будівельні, але найважливішими з них є промислові, де зайнято 25 - 46 % трудових ресурсів.
4. Промисловість.
Соціально-економічний комплекс Поділля формувався під впливом різних факторів, серед яких основними є природно-ресурсне середовище, розселення населення, виробництво й невиробнича сфера. В сукупній вартості товарної продукції промисловості і сільского господарства на цю галузь припадає майже 52 % . Виробництво промислової продукції з розрахунку на 1 чол.відстає від середнього показника в Україні на 37,2 %, а сільськогосподарської перевищує цей показник на 44,5 %. Поділля спеціалізується на виробництві сілбськогосподарської продукції і її промисловій переробці, тому основною галуззю промисловості є харчова. В районі діють 64 цукрових заводів. Відходи цукроваріння використовують 23 заводи спиртово-горілчаної промисловості. Потужні консервні заводи й комбінати є у Вінниці, Гайсині, Барі, Тульчині, Новій Ушиці, Заліщиках. М'ясна представлена Вінницьким, Тростянецьким, Хмельницьким, Тернопільським м'ясокомбінатами, а також птахокомбінатами у Барі, Козятині, в селі Великф Гаї. Молочна промисловість є практично у кожному адміністративному районі. Основна продукція - сир, масло, молочні продукти. Широкого розвитку набула борошномельне-круп'яне виробництво у Вінниці, Вапнярці, Богданівці, Полонному, Тернополі, Чорткові, Кременці; кондитирське ( Вінниця, Чортків ); олійне-жирове ( Вінниця ); пивоварене ( Вінниця, Тивров, Чернятин). Машинобудування має ряд підприємств, які обслуговують потреби сільського господарства і харчової промисловості, а також підприємства приладо- і верстатобудування. Це підприємства для виробництва електротехнічної, інструментальної продукції. Вінницький завод тракторних агрегатів виробляє вузли та запасні частини до тракторів і комбайнів, Калинівський - устаткування для цукрових заводів, Тернопільський - бурякоцукрові комбайни. Трансформаторні підстанції, тракторні деталі, пресове устаткування - у Хмельницькому; сільськогосподарськи машини, деревообробний інструмент - в Кам'янці-Подільському; електроапаратуру - в Тернополі. В Могилеві-Подільськомуй Барі функціонують машинобудівни підприємства. Технологічне устаткування для харчової промисловості організоване у Красилові. Хімічна промисловість виробляє мінеральні добрива, сірчану кислоту ( Вінниця ).
Легка промисловість у структурі промислового виробництва економічного району має такі підгалузі: текстильну, швейну, взуттєву, трикотажну. Текстильне виробництво - Тернопіль, Кременецька фабрика ватину, Дунаєвецька і Славутська суконні фабрики. Економічний район виробляє 15,9 % тканин України. Швейні фабрики є у Вінниці, Хмельницькому, Тернополі, Гайсині, Козятині. Взуттєва промисловисть розвинена у Вінниці, Тернополі, Тульчині. Шкіряно-галантерейне виробництво є у Вінниці, Тернополі, Вишнівці; хутрове - у Жмеринці. Трикотажні фабрики працюють у Вінниці, Тернополі.
В районі розвинена промисловість будівельних матеріалів в основному на місцевій сировині. Це Гніваньський, Губніківський гранітні кар'єри, Глуховецький каоліновий комбінат, Турбівський каоліновий завод, понад 40 цегельних заводів; заводи залізобетонних конструкцій у Вінниці, Ладижині, виробниче об'єднання будівельних матеріалів у Тернополі.
Деревообробна промисловість частково орієнтується на привізну сировину. Вона виробляє : меблі - у Вінниці, Тернополі, Барі, Бережанах; папір - у Россоші, Понінці; картон - у селі Проскурівка.
Серед підприємств інших галузей промисловості можна виділити заводи "Будфарфор" і художньої кераміки у Палонному, Тернопільський фарфоровий завод, склоробний у Славуті, фармацевтичну фабрику в Тернополі.
Енергетична база в районі зміцнюється за рахунок Ладижинської ДРЕС і Хмельницької АЕС, де завершується будівництво другого енергоблоку.
5. Сільске господарство.
Сільке господарство району спеціалізується на замлеробстві зерново-буряківничого і тваринництві м'ясо-молочного напрямів. Поділля характерізується високим рівнем сільськогосподарського освоєння земель.
Провідні зернові культури - озима пшениця, ячмінь, зернобобові, кукурудза, технічні - цукрові буряки. На Поділля вирощують також овес, просо, гречку, соняшник, картоплю. Серед кормових культур поширена конюшина, люцерна, однорічні та багаторічні трави. Розвинені садівництво ( яблуні, груші, сливи ) та ягідництво; у Придністров'ї - виноградарство.
У тваринництві переважає молочно-м'ясне скотарство і свивинарство. Розвинені птахівництво, ставкове рибництво та бджільництво. Тваринництво має сприятливу кормову базу, яку забезпечують відходи харчової промисловості ( цукрової, спиртової ), кормові культури та продукція комбікормової промисловості. Найпоширеніші породи великої рогатої худоби - чорно-ряба, червона, польська; свиней - велика біла; овець - прекос.
6. Транспортна система.
Подільський економічний район має досить густу мережу залізничних, автомобільних шляхів сполучення. Експлуатаційна протяжність залізниць загального користування становить 2536 км. Основні лінії: Київ - Одеса; Київ - Львів; Київ - Чернівці. Основні залізничні вузли: Тернопіль, Жмеринка, Козятин, Вінниця, Шепетівка. Автошляхів з

 
 

Цікаве