WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Природно-ресурсний потенціал і розміщення продуктивних сил Донецького економічного району - Курсова робота

Природно-ресурсний потенціал і розміщення продуктивних сил Донецького економічного району - Курсова робота


Чітко виділяються "поверхи" в галузевій структурі комплексу. Нижній поверх складає видобувна промисловість, далі йде металургія і енергетика, ще вище - машинобудування та хімічна промисловість (зокрема коксохімія). [6]
Галузева структура спеціалізації Донецького району
Електроенергетика
Паливна
Чорна металургія
Кольорова металургія
Машинобудування та металообробка
Хімічна та нафтохімічна
Лісова, деревообробна та целюлозно - паперова
Будівельних матеріалів
Скляна та парцеляно - фаянсова
Легка
Харчова
Інші галузі [1]
Економічне обличчя району сформувала важка індустрія , насамперед гірничодобувна, паливно-енергетична, металургійна галузі, металомістке машинобудування. Разом з тим значний внесок в українську економіку роблять галузі агропромислового комплексу. Складне точне машинобудування призначалося передусім для військово-промислового комплексу.
Паливно-енергнтичний комплекс
ПЕК справляє величезний вплив на рівень, структуру й розміщення промисловості, транспорту та інших галузей. Завдяки покладам вугілля й гідроенергетичним ресурсам саме в Донецькому районі вперше в Україні почали зосереджуватись енергомісткі види виробництва, кольорова металургія, органічний синтез та ін. Донецький басейн містить майже всі види кам'яного вугілля - від антрацитів до коксівних. Основні поклади зосереджені в північній частині Донецької області та південній частині Луганської. Балансові запаси кам'яного вугілля Донбасу становлять 49 млрд т. Основу електроенергетики становлять потужні ТЕС, такі як Луганська, Криворізька, Лисичанська, Краматорська, Зуївська та інші, які працюють на вугіллі, а також на довізному газі і мазуті. Певне значення мають і ГЕС.
Металургійний комплекс
Металургійний комплекс складається з чорної та кольорової металургії
Чорна металургія є провідною галуззю й утворює основу індустріального комплексу Донецького економічного району. Вона є головною галуззю, що зв'язує енергетичний, хімічний, машинобудівний, транспортний комплекси в єдину систему. Територіально-галузевий комплекс чорної металургії поділяється на три групи підприємств: Донецьку, Придніпровську, Приазовську. Донецька орієнтується на вугілля, тут зосереджені найстаріші заводи. Друга група орієнтується на місцеві залізо й марганцеві руди. Велике значення має водопостачання з Дніпра. Третя група зосереджена в Маріуполі. Тут металургія базується як на криворізькій, так і на керченській залізній руді, а вугілля довозиться з Донбасу.
Кольорова металургія працює переважно на довізних рудах (крім виробництва ртуті). Ця галузь використовує потужну енергетичну базу, а також орієнтується на споживача.
Машинобудівний комплекс
Цей комплекс за вартісю валової продукції, за часткою промислово-виробничих фондів і за чисельністю робітників в цій галузі посідає перше місце в структурі економіки Донецького району. Тут виробляють найбільше машин та устаткування серед районів України. Вдале сполучення економічних умов сприяло формуванню складної і багатогалузевої структури машинобудівного комплексу. Основні фактори, що визначають його характерні риси:
aнаявність масового виробництва металів;
aзабезпечення трудовими ресурсами;
aмісткий ринок машин;
aрозвинута науково-технічна база машинобудування.
В галузевій структурі машинобудування виділяють такі групи: важке машинобудування, транспортне машинобудування й приладобудування.
Перша група характеризується споживанням великої кількості металу й відносно малою працеміскістю, тому зосереджена в великих металургійних центрах, які є найбільшими споживачами продукції. Це такі центри: Донецьк, Луганськ, Кривий Ріг.
Друга група зайнята автомобіле- і локомотивобудуванням. Це Комісарівка, Краснодон, Брянка та інші центри. Сировинний чинник є досить важливим для виробництва транспортних засобів, особливо вантажних вагонів, цистерн, локомотивів, тракторів. Тепловози виробляють на двох кооперованих підприємствах у Луганську, також тут можливе створення виробництва магістральних електровозів, для збуту яких Україна має власний великий ринок. Вантажні вагони виробляють у Кременчуці, Дніпродзержинську, великовантажні вагони - у Стаханові, цистерни - у Маріуполі. У Кременчуці доцільно було б налагодити виробництво вітчизняних пасажирських вагонів, для чого є всі передумови, в тому числі великий ринок збуту. Вагоноремонтні заводи розміщуються Конотопі і Попасній (Донецька обл.). Заводи з випуску сільськогосподарських машин та запасних частин до них є в Мелітополі, Донецьку, Луганську, Кременчуці, Конотопі. Підприємства для виробництва деталей і запасних частин для тракторів розташовані у Кременчуці, Луганську.
Третя група зосереджена в великих містах - Донецьк, Луганськ та в інших - Свердловськ, Сєверодонецьк, Краматорськ. Зокрема, Краматорськ, в якому діють два заводи: Огаро-Краматорськии який виробляє устаткування для металургійної промисловості, Ново-Краматорський Машинобудівний завод, який випускає ковальсько-поесове і металургійне устаткування, прокатні мостові стани безперервної дії, слябінги, спеціальні великі важкі металорізальні верстати для металургійної промисловості.
Крупними виробниками металургійного устаткування є Дебальцево, на машинобудівному заводі якого сконцентровано виробництво устаткування для доменних і сталеплавильних печей, запасні частини для коксохімічного устаткування; Кадіївка, де на ливарно-механічному заводі виготовляють доменне і сталеплавильне устаткування, в тому числі для механізациї автоматизації металургійних цехів; Латугіно Луганської області, де налагодже-но виробництво прокатних валків; Маріуполь, де розташований завод важкого машинобудування, який випускає устаткування для металургійної промисловості.
Виробництво гірничо-шахтного устаткування для вугільної промисловості концентрується в таких містах Донбасу: Горлівці, де виробляють врубові машини, компресори, насоси, скіпи для підняття із шахт вугілля, вугільні комбайни, породонавантажувачі; Ясинуватій - гірничопрохідне устаткування (комбайни і лебідки); Донецьку - буровіустановки і потужні підйомні машини; Слов'янську - коксохімічне устаткування; Торезі - породо-навантажувачі, рудникові електровози, машини і вагонетки; Луганську - металомістке збагачувальне устаткування. Виробництво окремих видів машин для вугільної промисловості розвинуто також у Красному Лучі і Дружківці. Випуск гірничо-шахтного устаткування для залізорудної промисловості, а також виробництво бурових верстатів зосереджено в Кривому Розі.
Випуск гірничо-шахтного устаткування для залізорудної про-мисловості, а також виробництво бурових верстатів зосереджено в Кривому Розі.
Хімічний комплекс
Хімічний комплекс Донецького району характеризується багатогалузевістю. Основу хімічної промисловості в районі становить коксохімія, пов'язана з металургією. Содова промисловість працює на великих покладах кухонної солі (Лисичанськ, Слов'янськ). Хімія органічного синтезу представлена виробництвом пластмас. Є підприємства гумових виробів,

 
 

Цікаве

Загрузка...