WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Агропромисловий комплекс україни - Курсова робота

Агропромисловий комплекс україни - Курсова робота

Одесі, Львові. Сироварні підприємства розміщені в Бердянську (Запорізька обл.), Долині і Бобринці (Кіровоградська обл.), Жашкові і Тальному (Черкаська обл.), Кременчуку (Полтавська обл.) та ін.
В Україні працює 10 молококонсервних заводів, всі вони розміщені в районах зосередження сировини. Олійно-жирова промисловість представлена олійними заводами, які виробляють кілька видів рослинної олії - соняшникову (90% виробництва), кукурудзяну, лляну, ріпакову, конопляну та ін. Орієнтуючись на наявність сировини (для виробництва 1 т рослинної олії використовується 3-4 т олійного насіння), ця галузь середжена переважно в Степовій зоні. В Україні існуємо вели-x державних олійних комбінатів та заводів, 418 олійницьких цехів. Найвища концентрація галузі в Донбасі і Придніпров'ї. На астку Дніпропетровської, Донецької та Запорізької областей рипадає більше половини виробленої в Україні олії. Найбільші центри її виробництва - Дніпропетровськ, Маріуполь, Запоріжжя, Пологи, Вовчанськ, Слов'янськ, а також Кіровоград, Полтава, причорноморський регіон виробляє 14% олії (Одеса, Возне-енськ, Херсон). Серед інших центрів виділяються Вінниця іЧернівці. В 2002 р. в Україні було вироблено 486 тис. т олії.
Плодоовочеконсервна промисловість - це складова частина повідного підкомплексу АПК, що переробляє різноманітну про-.кцію овочівництва та плодівництва. Сировинний фактор у розміщенні підприємств цієї галузі відіграє основну роль. Через це найбільша концентрація плодоовочеконсервного виробництва спостерігається на півдні України. Саме тут, на території Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької областей та Автономної Республіки Крим сформувався спеціалізований район плодоовочеконсервного виробництва. Головні центри - Одеса, Херсон, Сімферополь, Ізмаїл, Мелітополь, Бердянськ. Розміщене це виробництво і в районах Поділля, а також в Черкасах, Житомирській, Полтавській та Донецькій областях.
Ряд галузей харчової промисловості, що переробляють зерно, є складовими частинами зернопродуктового підкомплексу АПК. До них належать борошномельно-круп'яна, хлібопекарська, макаронна, кондитерська, виробництво харчових концентратів, а також технічна переробка зерна на спирт, крохмаль, солод тощо. Розміщуються ці галузі як в районах споживання готової продукції (хлібопекарна, макаронна, кондитерська, борошномельно-круп'яна, крохмале-патокова, спиртова) - переважно в Степових і Лісостепових районах України. Крохмале-патокова промисловість, крім зерна (кукурудза, пшениця, рис), використовує також картоплю. Через це, орієнтуючись на сировину, її підприємства розміщуються і в Поліських районах.
ВИСНОВКИ
За останні роки у сільськогосподарському виробництві України значно загострилися кризові явища: значно знизилися обсяги валової продукції, погіршилося використання природних ресурсів, знизилася родючість грунтів, поглибився дисбаланс між галузями рослинництва і тваринництва. Зменшення поголів'я худоби досягло критичної межі при значному зниженні його продуктивності.
Небезпечною тенденцією є висока спрацьованість машинно-технологічного парку, а відсутність фінансових коштів для здійснення ремонтно-відновлюваних робіт лише погіршує його стан. Для досягнення рівня технологічних потреб не вистачає десятків тисяч різних технічних засобів. Поряд з цим різко погіршилося забезпечення галузей АПК висококваліфікованими кадрами.
У перспективі з метою подолання кризових явищ в агропромисловому комплексі України поряд із заходами щодо прискорення аграрної реформи та розвитку інфраструктури аграрного ринку передбачається посилення державного регулювання щодо фінансового стану підприємств.
Здійснення аграрної реформи в Україні повинно бути спрямоване на створення економічно ефективного агропромислового виробництва, поглиблення ступеня переробки та покращання зберігання сільськогосподарської продукції. З цією метою в програмних документах щодо проведення аграрної реформи передбачається:
формування ринку землі та нерухомості, запровадження системи іпотечного кредитування сільськогосподарських товаровиробників;
фінансування організаційних заходів щодо здійснення аграрної реформи на регіональному рівні, післяприватизаційна підтримка розвитку реформованих господарств, створення спеціалізованої кон-Ілтингової інфраструктури щодо інформаційного забезпечення;
розвиток мережі інфраструктури сервісного обслуговування, Іготівель, оптової торгівлі;
формування ринків матеріальних ресурсів і капіталу;
ефективне використання наявного земельного фонду;
реформування соціальної сфери села та розбудови її інфра-гтруктури.
У найближчій перспективі будуть здійснені ефективні заходи додо охорони земель, запровадження ґрунтозахисних систем землеробства.
Радикальне вирішення проблеми забезпечення населення України основними видами продовольства потребує значного звільнення обсягів їх виробництва на основі фінансової підтримки вітчизняного товаровиробника. На сьогодні екстенсивний шлях розвитку сільського господарства практично вичерпався. Тому у подальшому він може здійснюватися лише на основі широкомасштабного впровадження енерго- та ресурсозберігаючих тех-нологій, докорінної модернізації засобів механізації.
Використана література
1. Борщевский П.П., Прейгер Д. К., Иванух Р.А. Региональная спе-циализация сельскохозяйственного производства Украины. - К.: Наукова думка, 2001. - 197 с.
2. Веденичев П. Ф., Пасхавер Б. Й. Аграрний ресурсний потенциал Украины. - К.: Наукова думка, 2001. - 311с.
3. Заставний Ф.Д. Географія України. - К., 2002.
4. Крючков В. Г. Использование земель й продовольственнне ре-сурсьі. - М.: Мысль, 2002. - 231 с.
5. Лебединский Ю. П., Ганечко Л. А. Продовольственньїй комплекс Украины. - К.: Наукова думка, 1996. - 253 с.
6. Маракулин П. П. Региональньые особенности размещения сельс-кохозяйственного производства. - К.: Наукова думка, 2002. - 212 с.
7. МаслякП. О., Олійник Я. Б., Степаненко А. В. Словник-довідник з економіки і соціальної географії світу. - К.: Лібра, 2000. - 328 с.
8. Основи економічної теорії / За ред. С. В. Мочерного. - К.: Видав. Центр "Академія", 2001. -464 с.
9. Пістун М. Д., Гуцал В. О. Географія агропромислових комплексів. -К.: Либідь. - 2002. - 198 с.
10.Ракитников А. Н. География сельского хозяйства. - М.: Мысль, 1990. -342с.
11.Состояние й охрана земельних ресурсов. - К.: Наукова думка, 1985. -136с.
12. Территориальная организация агропромьішленньгх комплексов. - К.: Наукова думка, 1985. - 304 с.
13.Шипович Е. Й. География производительных сил Украины. - К.: Вища школа, 2000. - 127 с.
14. Шаблій О.І. Соціально-економічна географія України. - К., 2003.
Додатки
Схема 1.
Особливості сільськогосподарського виробництва
Схема 2
Склад АПК

 
 

Цікаве

Загрузка...