WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Агропромисловий комплекс україни - Курсова робота

Агропромисловий комплекс україни - Курсова робота

виробництва високоякісного зерна твердих і сильних пшениць, носінні площі під якими мають збільшуватися в степових і лісостепових областях України.
Що стосується фуражного зерна, то його частка становить лише 42% валового збору всього зерна. Ми ще недостатньо збираємо ячменю, зерна кукурудзи, вівса, зернобобових, використовуючипродовольче зерно для фуражних цілей. Для вирішення проблеми забезпечення тваринництва фуражним зерном передбачається в найближчі роки довести його питому вагу у валовому зборі всього зерна до 60-65%.
Протягом останніх років посівна площа під чорновими коливалася від 16 млн. га у 2003 р. до 13,2 млн. га в 2002 р. Національною програмою "Зерно України" передбачається стабілізувати площу посіву зернових культур в межах 15 млн. га, що при урожайності 30-32 ц/га дасть змогу забезпечити валові, збори зерна близько 50 млн. т.
В структурі виробництва зерна більше половини припадає на озиму пшеницю. Друге місце за валовим збором посідає ячмінь 1(1/5 збору), на третьому місці знаходиться кукурудза (до 15%), на четвертому - жито (до 4%). За обсягами валового збору їм значно поступаються овес, просо, гречка, рис, зернобобові.
Основна продовольча зернова культура України - озима пшениця. її посіви займають 6-7 млн. га, що становить 43% посівів усіх зернових культур (за даними 2003 p.). Яра пшениця використовується в основному як страхова культура, коли доводиться пересівати пошкоджені ділянки озимини. Озиму пшеницю висівають восени, вегетує вона до настання холодів, а потім відновлює свій ріст навесні. Вона раніше дозріває і має вищу врожайність, проте не витримує сильних морозів. Вегетаційний період - 220-250 днів, потребує мінімальної суми активних температур - 1200-1500°. Вибаглива до грунтів, дає кращі врожаї на багатих поживними речовинами чорноземах, а також на сірих бісових грунтах. Протягом 1990-2003 pp. валовий збір пшениці скорочувався (табл. 4).
Таблиця 4
ВАЛОВИЙ ЗБІР І СТРУКТУРА ВИРОБНИЦТВА ЗЕРНА
В УКРАЇНІ у 2003 p.
Сільськогосподарські культури
Валовий збір, тис. т
Структура, %
Зерно 35472 100,0
втому числі: пшениця 18404 51,9
жито 1348 3,8
ячмінь 7407 20,9
кукурудза 5340 15,1
овес 1062 2,9
просо 312 0,8
гречка 405 11,2
рис 65 0,2
зернобобові 1077 3,1
інші 52 0,1
Отже, природнокліматичні умови більшої частини України, меншою мірою;- Полісся і Карпат, сприяють вирощуванню озимої пшениці, її посіви зосереджені в степу, де розміщено більше половини її посівної площі в Україні - 3,5 млн. га, 1/3 - в Лісостепу - 2,5 млн. га і найменше в Поліссі - близько 10% і в районах Карпат. Значна концентрація посівів озимої пшениці в Дніпропетровській, Запорізькій, Донецькій, Кіровоградській, Хар-ківській, Полтавській, Вінницькій, Одеській, Миколаївській, Херсонській областях та Автономній Республіці Крим.
Озима пшениця характеризується високою врожайністю - 30-40 ц/га.
Основне виробництво продовольчого зерна озимої пшениці і надалі буде концентруватись у степовій і лісостеповій зонах, де природні умови сприяють вирощуванню зерна високої якості. Обсяги виробництва пшениці в Поліссі мають визначатися внутрішніми потребами регіонів і господарств. Передбачається на Півдні степової зони та в господарствах Автономної Республіки Крим створення зони товарного виробництва твердої озимої пше-йиці, де щорічно вироблятиметься до 300-350 тис. т зерна. Це дасть змогу забезпечити цією сировиною вітчизняну макаронну круп'яну промисловість. Значна частина цього зерна може бути реалізована на світовому ринку.
Озиме жито - друга важлива продовольча культура, менш вимоглива до грунтово-кліматичних умов, ніж пшениця. Це морозостійка і посухостійка культура, з коротким вегетаційним періодом (80-120 днів), невисокою сумою активних температур (1000-1250°). Вона дає хоч і невисокі, проте стабільні врожаї росте непогано на кислих, бідних поживними речовинами дерново-підзолистих ґрунтах. Основні її посіви зосереджені в Поліссі, І Карпатах і в деяких (переважно північних) районах Лісостепу.
Під озимим житом зайнято 0,5-0,7 млн. га, при середній урожайності 20 ц/га. Україна отримує близько 1,3 млн. т цієї культури.
Основними продовольчими круп'яними культурами, що вирощуються в Україні, є гречка, просо і рис. Гречка - цінна куль-ура. Але посіви її порівняно невеликі (0,3-0,4 млн. га) через низьку врожайність (7-10 ц/га), складність очищення тощо. Гречка - тепло- і вологолюбива рослина, що має короткий вегетаціїйний період (76-85 днів). Добре витримує кислі, піщані та орфоболотні грунти. Отже, найбільш сприятливі умови для її виро-щування - північні райони Лісостепу і Полісся, де зосереджені основні її посіви. Значно менше її вирощують у степу. В Україні виділяється два ареали з високою концентрацією посівів гречки:
1. Чернігівська і Сумська області, центральні і північні райони Полтавської і Черкаської областей.
2. Південь Житомирської і Київської областей, північно-східні райони Вінниччини.
Валові збори гречки у 2003 р. становили 0,4 млн. т.
Просо вирощують переважно в степу завдяки його посухостійкості. Воно має короткий вегетаційний період (90-120 днів) ч сумами активних температур 1400-1800 . Посівна площа становить 0,2-0,3 млн. га, валові збори - 0,3 млн. т.
Рис - нова для України круп'яна культура, яку почали вирощувати в 30-ті роки. Росте на зрошувальних землях Автономної Республіки Крим, Херсонської, Одеської та Миколаївської областей. Посівна площа - 23 тис. га. Валові збори у 80-ті роки становили 159 тис. т, а в 1997 р. - 63 тис. т.
Основними зернофуражними культурами в нашій країні є ячмінь, овес, кукурудза на зерно та зернобобові.
Ячмінь - основна фуражна і частково продовольча зернова культура. Це скоростигла, посухостійка, невибаглива культура. Має короткий вегетаційний період (60-90 днів) з невеликими сумами активних температур (950-1450°). Переносить кислі грунти, але найкращі врожаї дає на чорноземах, темних каштанових грунтах. Найсприятливішими для неї є грунтово-кліматичні умови західного і північного Степу та Лісостепу. В Україні вирощують озимий та ярий ячмінь. Переважають посіви ярого яч-меню, більше в Степу, менше - в Лісостепу і Поліссі, передгір'ях Карпат. Озимий ячмінь дає високі врожаї лише в південних степових районах. За площею (3-4 млн. га) і валовими зборами поступається лише озимій пшениці. Валові збори протягом 80-х та на початку 90-х років становили 10-13 млн. т, а в 2003 р. - 7,4 млн. т.
Кукурудза - цінна продовольча і фуражна культура, посухостійка, тепло- і світлолюбива. Мас короткий вегетаційний період (90-150 днів), для дозрівання зерна сума активних температур становить 2500-2900 , а у фазі молочно-воскової стиглості 1800-2400 . Одночасно вона вибаглива до грунтів, добре реагує на внесені добрива. Найкращі грунтово-кліматичні

 
 

Цікаве

Загрузка...