WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Донецький економічний район - Курсова робота

Донецький економічний район - Курсова робота

вугілля малопотужні - 40-70 см, рідше трапляються 1,5 - 2,0 м. Винятком є пласт "Велетень", що залягає поблизу станції Хацапетівки, який має потужність 5 м. Налічується до 400вугільних пластів, вони часто залягають похило і навіть вертикально, нерідко виклинюються марки довгополум'яного вугілля (7500 ккал) залягають на півночі вугленосної зони, антрацитів - у центральній частини, коксівні марки (ПС - 8500 ккал) - у південно-західній частині. Поклади вугілля є в таких районах: Красноармійському, Горлівсько-Щербинівському, Донецько-Петровському, Мушкетово-Макіївському, Дебальцевському, Сніжнянсько-Чистяківському (Донецька область), Лисичанському, Алмазнянському, Луганському, Краснодонському, Боково-Хрустальному, Селезнівському і Довжано-Ровеньківському (Луганська область). Забезпеченість розвіданими запасами на рівні видобутку 1980р. становить у Луганській області 125 років, у Донецькій - 77 років. За запасами антрацитів Донбас посідає перше місце у світі.
Поряд з вугіллям у районі виявлено родовища природного газу: Красиопопівське, Слов'яносербське, Борівське, Співаківське, Кружилівське, а також 21 газоперспективну площу.
З рудних корисних копалин виявлено бурі залізняки в басейнах рік Кальміуса і Торця - Донецької та рік Айдара і Деркула - Луганської областей, промислового значення вони не мають. В межах Артемівського, Лисичанського й Володарського районів розвідано мідні руди, проте вони не розробляються через відсутність промислових запасів. На Нагольному кряжі (Антрацитівський і Ровеньківський райони) відкрито невелике родовище поліметалів (свинець, цинк, срібло), яке промислового значення не має. Ртуть видобувають на Микитівському ртутному комбінаті.
Поклади кам'яної солі залягають в Артемівському, Слов'янському, Новокарфагенівському родовищах (9 млрд т). Це основні райони видобутку солі в Україні. Тут працює чотири соляні шахти та два солевиварних підприємства в Слов'янську.
Поклади вапняків зосереджені на півдні Донецької області: Оленівське й Новотроїцьке, в районі Старобешева, є у відслоненнях біля рік Кальміуса, Мокрі Яли.
Білогорівське родовище високоякісної крейди для содового ви-робництва розробляється на заводі "Лисичанська сода". Крейду видобувають у кар'єрах Райгородки біля Слов'янська, а також біля Краматорська, Артемівська та в інших місцях.
Великі поклади вогнетривких глин та підприємства з виробництва вогнетривів зосереджені в Часовому Ярі, Красногорівці, Красноармійську, Пантелеймонівці, Костянтинівці, Ямі, Микитівці. Найбільший центр виробництва вогнетривів - Часів Яр: чотири заводи і велике кар'єрне господарство.
Значні поклади цементного мергелю є поблизу Амвросіївки. Це родовище - одне з найбільших у світі. Мергель залягає тут шарами потужністю 50 - 70 м. Цементні заводи виробляють портландський і романський цемент, клінкер.
У районі є значні запаси гіпсів, будівельних пісків, пісковиків. Всього розвідано близько 50 видів корисних копалин, з них 30 видів використовуються в народному господарстві.
За останні роки серед древніх кристалічних порід Приазовського масиву відкрито світового значення родовища цирконію та рідкісних металів. Виявлено кімберлітові (алмазоносні) трубки, родовища танталу, ніобію, літію, цезію, нових нетрадиційних видів мінеральної сировини (ставроліт - замінник гостродефіцитного плавикового шпату). У східній частині Єнакієвсько-Міуської зони виявлено перші ділянки локалізації золото-сульфідної мінералізації. У районах, що прилягають до Харківської області, оцінено промислові запаси свинцево-цинкових руд.
Проводяться роботи, пов'язані із збільшенням водозабезпеченості району за рахунок підземних мінеральних джерел, освоєність яких порівняно з 1991 p. зросла в 6 - 8 разів.
Наявні водні ресурси не забезпечують потреб регіону. Обсяг по-верхневого стоку з території Донецької області - 0,954 км куб., Луганської - 1,094 км т. Отже всього - 2,0487 км куб. води, яку можна використати для господарських потреб. Споживачі забезпечені місцевими водними ресурсами від 500/o у басейні Сіверського Донця до 27% у басейні ріки Міус. Води каналів Дніпро - Донбас та Сіверський Донець - Донбас не повністю вирішують проблему. Використання вод для питтєвого водопостачання лімітується забрудненістю шахтними (1 км куб щороку), господарсько-побутовими, промисловими стічними водами. У басейні Сіверського Донця придатними для зрошення (за хімічним складом) є паводкові води.
Ґрунти в регіоні - здебільшого чорноземи, від звичайних до південних. У цілому ґрунти родючі, але потребують правильного обробітку та високої агротехніки. Велике значення для підвищення врожайності за умов недостатнього зволоження має зрошення.
У регіоні переважає степова рослинність, особливо сухолюбні вузьколисті злаки: вузьколиста ковила, ковила-волосатик або тирса, українська ковила, ковила Лесінга, типчак, кипець, степовий овес. Ростуть степовий тюльпан, сон-трава, ірис, кермек, катран. Мала лісистість Донбасу увійшла в приказки. Колись казали, що тут "до неба сім верстов, і все степом" або "в Приазов'ї бідному чумаку і кнутовища нема з чого зробити". На сьогодні в регіоні покрита лісом площа становить 250 тис. га. це переважно байрачні перелісків і так звана державна полезахисна лісова смуга уздовж Сіверського Донця. Нині внаслідок господарської діяльності природна рослинність зазнала великих змін. Значна частина території розорана і зайнята культурною рослинністю. Великі площі зайняті населеними пунктами, шляхами сполучення, гірничими виробками, промисловими об'єктами тощо.
3. НАСЕЛЕННЯ І ТРУДОВІ РЕСУРСИ РАЙОНУ
Станом на 01.01.98 p. чисельність населення регіону становила 7770,8 тис. осіб і знизилася порівняно з цим показником у 1991 p. на 427,8 тис., в тому числі Донецької області 5064,4 тис. Луганської 2706,4 тис. осіб (знизилася на 160,7 тис. чол.). Середня густота населення району зменшилася до 146,06 осіб/км кв.
Середня густота сільського населення 16,8 осіб / км кв. - (на Донеччині й Луганщині - відповідно 19,3 та 14,4 чол. / км кв.). Ці показники майже в 1,6 рази нижчі за середні по Україні. В регіоні 88 міст, у тому числі 42 обласного підпорядкування (з них 28 на Донеччині), 242 містечка, з яких 133 на Донеччині і 109 - на Луганщині.
Найбільші міста Донецької області - Донецьк, Макіївка, Маріуполь. Горлівка. Снакісве, Дебальцеве, Краматорськ, Костянтинівка, Артемівськ, Слов'янськ, Торез; Луганської - Луганськ, Лиснчанськ, Сєверодонецьк, Рубіжне, Стаханов, Алчевськ. Красний Луч, Ровеньки, Краснодон, Свердловськ.
Працездатного населення 56,3% (на 0,3% більше, ніж по Україні), молоді - 21,7%, осіб похилого віку - 22%.
Середньооблікова чисельність працюючих на підприємствах, в установах та організаціях регіону становила в 1995 p. 2802,3 тис. осіб (18,2 % зайнятих в

 
 

Цікаве

Загрузка...