WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Донецький економічний район - Курсова робота

Донецький економічний район - Курсова робота


КУРСОВА РОБОТА З РПС
Донецький економічний район
ПЛАН
Вступ
1. Значення Донецького економічного району для економіки України.
2. Економічна характеристика природно-ресурсного потенціалу району.
3. Населення і трудові ресурси району.
4. Галузева структура господарства, її економічна оцінка.
5. Проблеми і перспективи розвитку Донецького економічного району.
Висновки
ЗМІСТ
Вступ 4
1. Значення Донецького економічного району для економіки України. 5
2. Економічна характеристика природно - ресурсного потенціалу. 7
3. Населення і трудові ресурси району. 11
4. Галузева структура господарства, її економічна оцінка. 14
5. Проблеми і перспективи розвитку Донецького економічного району. 24
Висновки 29
Список використаної літератури 30
ВСТУП
Перед тим як перейти до розгляду даної теми, слід зауважити, що метою курсової роботи є розкриття економічної характеристики Донецького економічного району.
Завданням курсової роботи є висвітлення наступних питань:
- значення району для економіки України;
- економічна характеристика його природно ресурсного потенціалу;
- трудові ресурси та населення району;
- галузева структура господарства та її економічна оцінка;
- проблеми і перспективи розвитку району.
Донецький економічний район відіграє провідне місце у економіці нашої держави і є одним з найрозвинутіших територіально-виробничих комплексів на території України.
У межах району розміщений Український Донбас - один із найрозвинутіших у країні територіально - виробничих комплексів з переважаючою спеціалізацією добувних галузей промисловості та пов'язаних з ними галузей обробної промисловості, значними природними ресурсами, потужним виробничим потенціалом. Має густу мережу транспортних магістралей.
На Донбас припадає 10,7 % вартості товарів народного споживання України. Луганська і Донецька області належать до старих індустріальних районів, де зосереджені потужності важкої промисловості.
1. ЗНАЧЕННЯ ДОНЕЦЬКОГО ЕКОНОМІЧНОГО РАЙОНУ ДЛЯ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
У Донецький економічний район входить Донецька і Луганська області. Площа району становить 53,2 тис. км. кв., що становить 8,8 % усієї території України.
Район охоплює південний схід України, межує з областями Російської Федерації - Бєлгородською, Воронезькою, Ростовською. На півдні омивається водами Азовського моря, на заході межує із Запорізькою, Дніпропетровською та Харківською областями (рис. 1.). У межах району розміщений Український Донбас - один з найрозвиненіших у країні територіально-виробничих комплексів з переважаючою спеціалізацією добувних галузей промисловості та пов'язаних з ними галузей обробної промисловості, значними природними ресурсами, потужним виробничим потенціалом. Має густу мережу транспортних магістралей.
Займаючи територію, яка становить 8,8% території України, при чисельності населення, частка якого дорівнює 15,4% від загальної кількості населення республіки, район на початок 1999 p. давав 21,2% промислової продукції держави, з них електроенергії - 24,7%, продукції паливної промисловості - 63,5%, чорної металургії - 43,1%, хімічної і нафтохімічної промисловості - 31,3%, машинобудування -13,3%, будівельних матеріалів - 16,6%, з них цементу 23,3%. Тут виробляють 13,6% продукції легкої промисловості та 20,9% - харчової. Виділяються такі галузі, як виробництво коксу(54,3% продукції в Україні), доменного і сталеплавильного (44,1%) та прокатного устаткування (95.8%), побутових холодильників і морозильників (95,0%).
Вартість продукції сільського господарства регіону становила 7,7% вартості виробництва її в державі, валове виробництво зерна -6,4% загальнодержавного, овочів - 9,5%, м'яса - 7,7%, молока -10,3%, олії соняшникової - 42,8%.
Рис. 1. Донецький економічний район
На Донбас припадає 10,7% вартості товарів народного споживання України. Луганська й Донецька області належать до старих індустріальних регіонів, де зосереджені потужності важкої промисловості.
Провідними галузями в Луганській області є паливна, хімічна й нафтохімічна, важке машинобудування; у Донецькій - металургія, паливна промисловість, машинобудування, електроенергетика. Значним є рівень розвитку агропромислового комплексу. Донбас має багаті природні ресурси та потужний виробничий потенціал. Район дає 26% вартості експорту України.
2. ЕКОНОМІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНО - РЕСУРСНОГО ПОТЕНЦІАЛУ
Рельєф регіону складний. Північна частина - полого-хвиляста лісова рівнина, глибоко розчленована річковими долинами, балками та ярами відрогів Середньоруської височини. На значних ділянках на денну поверхню виходять корінні породи - крейдяні й палеогенові. Південніше ріки Сіверського Донця розміщена Донецька височина -хвиляста, горбиста, платоподібна, дуже розчленована річковими долинами і крутосхилими балками. Висота над рівнем моря 200 - 250 м. Тут найвища точка всієї Лівобережної України - гора Могила-Мечетна (367 м над рівнем моря). Спостерігаються часті виводи на денну поверхню кам'яновугільних порід. Поширені антропогенні форми рельєфу: терикони, кар'єри, кургани. На південному заході - Приазовська височина з окремими підвищеннями (Могила-Гончариха, Савур-Могила), яка змінюється вузькою смугою низовини, котра уступом обривається до Азовського моря. У місцях залягання вапняків (басейни рік Мокрої Волновахи і Сухої Волновахи) та соленосних відкладів розвинені карстові форми рельєфу. Клімат району помірноконтинентальний з вираженими посушливо-суховійними явищами. Характерна особливість зими - часті відлиги, коли майже повністю сходить сніговий покрив. Влітку панує антициклональна погода з великою кількістю ясних і сонячних днів. Виникають суховії та пилові бурі. Суховії найчастіше спостерігаються у травні, червні й серпні.
Температурний режим нестійкий. Найхолодніший місяць - січень (середні температури мінус 6,7,5°С). У теплий період року атмосферна циркуляція послаблена середня температура липня 21 -23°С. Кількість опадів у районі варіює від 500 мм на північному сході до 600 мм у межах Донецького кряжу і зменшується до 450 мм у Приазов'ї. Річний максимум опадів - у червні (50 - 60 мм), мінімум -у вересні - в басейні Сіверського Донця за теплий період року буває в середньому 5 бездощових періодів тривалістю 10 днів (засухи) та 2 - тривалістю понад 20 днів (жорстокі засухи).
Головне багатство надр Донецького економічного району - кам'яне вугілля. Геологічні запаси його становлять близько 240 млрд т, з них балансові - 41 млрд т. Є поклади вугілля від довгополум'яного (Д) до антрацитів (А). Запаси коксового вугілля (марки К,ПС,ПЖ) становлять 13%, їх частка у видобутку - 40%. Основні запаси - у районах Старого Донбасу (так звана "Гірничопромислова зона"). Пласти кам'яного

 
 

Цікаве

Загрузка...