WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Подільський економічний район - Реферат

Подільський економічний район - Реферат

ковальсько-пресового обладнання, виробництво цементу, кам'яних будівельних матеріалів, цукрово-бурякова, масложирова, м'ясомолочна, плодоовочеконсервна промисловість та ін.
Машинобудування району формувалось випереджувальними темпами у післявоєнні роки. Це багато в чому пояснює його більш прогресивну та достатньо розгалужену структуру. Воно представлене електронною, радіотехнічною промисловістю, приладо- та станкобудуванням, випуском обладнання для сільського господарства, харчової промисловості. Найбільш наукоємні галузі машинобудування розвиваються у Вінниці - основному науковому та культурному центрі Поділля. Серед інших центрів галузі - Хмельницький, Тернопіль, а також Камінець-Подільський.
На основі місцевої сільськогосподарської сировини добре розвинута у районі харчова промисловість. Вона характеризується розгалуженою структурою. У територіальному поділі праці беруть активну участь цукрове, борошномельно-круп'яне, м'ясне, маслосироробне, плодоовочеконсервне, спиртогорілчане та інші виробництва. Основні центри - Вінниця, Тернопіль, Хмельницький, Могнлів-Подільський, Кам'янець-Подільський та ін.
Легка промисловість є однією з провідних у районі. Основні її галузі: текстильна, швейна, взуттєво-шкіряна, галантерейна, а також хутряна та ін. Підприємства галузі широко розповсюджені по території. Основні центри: Вінниця, Тернопіль, Хмельницький та ін.
У районі представлені й окремі виробництва хімічної промисловості: основної та побутової хімії, пластмасових виробів. Основні центри цієї галузі: Вінниця (суперфосфатний завод) і Хмельницький.
Значно інтенсивніше, на основі наявної мінеральної сировини, розвивається промисловість будівельних матеріалів. Її структура диверсифікована. Це виробництво цементу, кам'яних будівельних матеріалів, залізобетонних, стінових конструкцій тощо. Перші два виробництва, а також фарфоро-фаянсова промисловість, що інтенсивно розвивається, беруть активну участь у територіальному поділі праці.
Поділля - єдиний район в Україні, де паливно-енергетичний комплекс представлений практично лише однією галуззю-електроенергетикою. Тут працюють велика Ладижинська ГРЕС і Хмельницька АЕС. Вони забезпечують енергією й інші області центральної і північно-західної України.
Мальовничі пейзажі Поділля з давніх-давен надихали людей, були джерелом багатьох художніх традицій. І зараз тут розвиваються місцеві художні промисли: плетіння з лози, художня вишивка і ткацтво, виготовлення виробів з кераміки та скла.
3. Основною галуззю виробництва краю було і залишається сільське господарство. Надзвичайно сприятливі природні умови, багатовікові навички населення визначили активний розвиток цієї галузі на межі XXI століття. Частка сільськогосподарської продукції району в країні більше, ніж у 1,3 рази пепевищує його частку в земельних угіддях України. Середньодушове виробництво цієї продукції також у півтора рази вище, ніж у середньому по країні. У складі сільського господарства практично рівнозначно розвиваються рослинництво і тваринництво. Основне місце у структурі сільськогосподарських культур району займають: зернові (озима пшениця, ячмінь, кукурудза), цукровий буряк, соняшник, овочеві, плоди, виноград, тютюн. У тваринництві провідну роль відіграють м'ясо-молочне скотарство, вівчарство, свинарство. Розвинуті птахівництво, кролівництво, бджільництво і рибальство.
4. У транспортній системі взаємодіють два основних види транспорту: залізничний та автомобільний. Мережа доріг тут достатньо розгалужена. Основні транспортні вузли: Вінниця, Хмельницький, Тернопіль, Жмеринка та ін. По території району проходять транснаціональні магістралі Москва-Вінниця-Тернопіль-Львів-Братіслава (Відень, Будапешт); Москва-Київ-Вінниця-Кишинів-Бухарест (Софія, Афіни) та ін. Тут пролягають найбільші газо- і нафтопроводи: "Союз" і Уренгой-Помари-Ужгород.
5. Поділля - один із наймальовничіших куточків лісостепової України. Район має прекрасні можливості для розвитку рекреації і міжнародного туризму. Тут поєднуються сприятливий клімат, мальовничі, інколи унікальні за красою, природні ландшафти, швидкі ріки і численні озера. Широко розповсюджені джерела лікувальних мінеральних вод, лікувальні грязі і т.д. У районі понад 400 пам'яток природи, безліч історичних пам'ятників. Унікальні ландшафти заповідника Медобори, долин Дністра та Південного Бута.
Неповторне своїми історичними пам'ятниками, які є спадщиною багатьох культур, одне із найстаріших міст Поділля - Кам'янець-Подільський. Він розташований у мальовничій долині ріки Смотрич (притоки Дністра). На Поділлі діють широко відомі у країнах СНД здравниці - Хмельник, Немирів. Усього нараховується понад 30 санаторіїв, безліч туристичних баз. Поряд із сільським господарством, рекреація може стати важливим фактором зростання району.
6. Для Поділля характерні помітні територіальні відмінності в економіці, соціальний сфері і т.д. Провідну роль відіграє Вінницька область (табл. 1.). Обсяг її валового суспільного продукту вищий, ніж у Тернопільській та Хмельницькій областях і близький до середнього по країні. Місто Вінниця - найбільший економічний та науковий центр краю.
У районі, крім обласних центрів, є міста, які можна розглядати як перспективні центри росту. Це Могилів-Подільський, Жмеринка, Шепетівка, Кам'янець-Подільський, Полонне. Фактори їх подальшого промислового розвитку, розміщення тут невеликих підприємств машинобудування, легкої, харчової промисловості - це зручне економіко-географічне положення, достатнє забезпечення трудовими, сільськогосподарськими, водними ресурсами. Не перешкоджає економічному розвитку цих міст і відносно сприятлива екологічна ситуація.
Однак і цей гарний, багатий край має гострі екологічні проблеми: зниження родючості грунтів; високе промислове забруднення в окремих промислових центрах, особливо поблизу Хмельницької АЕС; замулювання і пересихання малих річок, інтенсивні ерозійні процеси та ін.
До найважливіших завдань пода-льшого розвитку продуктивних сил району потрібно віднести:
ў забезпечення його соціально-економічної і екологічної збалансованості;
ў структурну перебудову господарства із створенням "кінцевих ланок" точного машинобудування, розвитку сучасного сільськогосподарського машинобудування, зокрема засобів малоїмеханізації, імпортозамінних виробництв тощо;
Соціально-економічна характеристика Подільського району.
Таблиця 1.
Подільський
район
Територія, тис. км2
60,3
13,8
20,6
26,5
Населення,млн.чол.
4,5
1,2
1,5
1,9
М іське населення, частка в населенні району,%
43,0
23,5
35,7
40,3
Сільське населення, частка в населенні району,%
52,0
28,0
30,6
41.4
Зайнятість, частка в Україні, %
3,1
2,2
3,2
3,7
Безробітні, частка в Україні, %
9,8
3,1
3,8
2,9
ВВП, частка в Україні, %
7,6
1,7
2,7
3,2
ВВП, тис.грн/1 чол.
2633,6
800,5
969,2
916,9
Обсяг промислової продукції, частка з Україні, %
4,8
0,7
1,9
2,1
Обсяг с/г продукції, частка в Україні, %
14,7
3,6
4,7
6,4
Експорт,частка в Україні, %
4,3
0,9
1,6
2,3
Імпорт, частка в Україні, %
2,4
0,5
0,3
1,1
Капітальні вкладення, частка в Україні, %
6,5
1,5
2,3
2,7
Іноземні інвестиції, частка в Україні, %
2,5
1,3
0,9
0,3
Частка приватизованих підприємств у загальній іх кількості в Україні, %
7,8
2,2
2,5
3,1
Література:
І.О. Горленко, Л.Л. Тарангул "економічні рійони України"

 
 

Цікаве