WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Нафтопереробна, нафтова і газова промисловість України. - Курсова робота

Нафтопереробна, нафтова і газова промисловість України. - Курсова робота

і Південний борт, що прилягає до нього. Геологічна будова їх подібна до зазначених вище. За наведеними розрахунками можна прогнозувати запаси нафти і газу 3-5 млрд тон нафтового еквіваленту. Відтак загальні запаси становлять від 7 до 15 млрд тон нафтового еквіваленту.
У перспективі доцільно використовувати нафту для виробництва моторного палива і як сировину для хімічної промисловості.
Газова промисловість
Це наймолодша галузь паливної промисловості України. Використання газу удвічі дешевше, ніж нафти. Крім того, з газу виробляють азотні добрива і синтетичні матеріали.
Галузь сформувалась у післявоєнні роки на базі розвіданих у країні родовищ природного газу, найбільшого розвитку набула у першій половині 70-х років.
Видобуток природного газу в Україні
Таблиця 3
Роки
млрд..м3 у % до рівня, досягнутого у 1975р. Роки
млрд..м3 у % до рівня, досягнутого у 1975р.
1940 0,5 0,07 1989 30,8 45,3
1960 14,3 20 1990 28,1 41,3
1970 60,9 89,56 1993 19,0 28,2
1975 68 100,00 1995 18,2 26,8
1980 56,7 83,38 1996 18,4 27,1
1985 42,9 63,88 1997 18,1 26,6
1988 32,4 47,6 1998 18,0 26,5
За даними таблиці 3, починаючи з другої половини 70-х років, і до цього часу видобуток газу в Україні знизився на 73,5%.
Першою була освоєна Передкарпатська нафтогазоносна область. Тепер на неї припадає 3,1% всього видобутого газу в Україні. Цей район досить перспективний, оскільки газ тут видобувають переважно з незначних глибин. Розвідані його запаси становлять 94 млрд. м3 . У цілому в Західноукраїнському нафтогазоносному регіоні прогнозовані запаси нафти і газу становлять 600 млн т умовних одиниць палива, причому більш як половина їх сконцентрована в Івано-Франківській області, девони залягають на глибині 5-6 км, що є основною технічною проблемою промислового їх видобутку.
У Прикарпатті Дашавське родовище використовується для підземного зберігання газу, Більче-Волицьке газове родовище експлуатується з 1949 року, Комарнинське газоконденсатне родовище - з 1969 р. і є цінним для хімічної промисловості, його газоконденсат переробляють на Надвірнянському нафтопереробному заводі. Опарське, Угерське, Рудниківське родовища і газо виявів промислового значення (Судово-Вишнянське, Немирівське, Солотвинське, Мукачівське, Іршавське).
Зменшення видобутку газу в Передкарпатській нафтогазоносній області пояснюється вичерпанням його із старих родовищ, оскільки велика кількість газу залишається під землею. Нещодавно відкриті нові родовища або малопотужні, або не розробляється зовсім.
На думку фахівців, у Передкарпатті можна збільшити видобуток газу, якщо відновити запущені свердловини, поліпшити якість пошуково-розвідувального буріння свердловин на глибині 5-7 км.
Дніпровсько-Донецьку газоносну область виявлено поряд з покладами нафти в Дніпровсько-Донецькій западині. Основні її родовища стали відомими у другій половині 60-х років. Це найбільша в Україні нафтогазоносна область (93,8% загального видобутку газу в країні). Основні родовища природного газу в Харківській (Шабелинське,Хретищенське, Кичічевське, Дружелюбівське, Західнохрестищівське), Сумській (Рибальське, Качанівське), Полтавській (Солохо-Диканівське), Дніпропетровській (Перещетинське), та Чернігівській (Гнідинцівське) областях.
Всього тут виявлено 111 газових родовищ, запаси газу яких становлять 785,4 млрд м3 .
Найбільше із зазначених родовищ - Шебелинське (80% усіх запасів газу в Україні), на другому місці за запасами газу Західнохрестищенське газоконденсатне родовище, яке експлуатується з 1970 року, далі Гніздинцівське нафтоконденсатне родовище - одне з найпродуктивніших в Україні (діє з 1960р.).
Геологорозвідники й сьогодні виявляють нові родовища газу, в тому числі в Луганській і Полтавській областях, що свідчить про багатство надр Дніпровсько-Донецької западини.
У Причорноморсько-Кримській нафтогазоносній області відкрито і експлуатується 17 газових родовищ із загальними запасами газу 14,3 млрд м3 . Найбільші з них Галіцийське, Джанкойське, Глібовське, Оленівське, Задорненське, Стрілківське. На дні Чорного моря геологи виявили ряд перспективних газових підвищень (підземних і підводних структур).
Специфічною рисою розміщення газо видобувної промисловості і високий рівень її територіальної концентрації та орієнтації видобутку на найвигідніші умови експлуатації родовищ.
Приблизно 415 видобутого природного газу йде на потреби промисловості. Використання газу в комунальному господарстві має сезонний характер. Оскільки газ упродовж року подається рівномірно, актуальним завданням є будівництво газосховищ.
Супутні гази, які є на деяких невеликих нафтових родовищах, - дуже цінна сировина для промисловості органічного синтезу. З них на газо бензинових заводах виробляють бензин.
Певну роль у паливному балансі відіграють утилізація промислових газів та виробництво штучного газу з твердого палива. В Донбасі (Лисичанськ) здійснюється підземна газифікація вугілля.
Крім комунально-побутового сектора та автотранспорту важливим є використання природного газу в нафтохімії, продуктом якої є синтетичні матеріали. З 1 тони рідких вуглеводнів можна отримати 600-700 кг нафтохімічної сировини, вартість якої набагато перевищує ефект використання його як палива. На комунально-побутові послуги витрачається 17 млрд м3 , а на виробництво електроенергії - майже 34 млрд м3 газу на рік.
Через 9 областей України пролягає газопровід Уренгой (західний Сибір) - Ужгород і газопроводи внутрішнього значення: Шебелинка - Полтава - Київ; Шебелинка - Дніпропетровськ - Кривий Ріг; Шебелинка - Одеса; Дашава - Львів; Дашава - Київ та інші, які нині здебільшого перекачують імпортне газове паливо. Найбільшим підземним газосховищем є Богородчанське (Івано-франківська область) місткістю 15-17 млрд м3 газу.
Висновок
Розвиток і розміщення паливно-енергетичного комплексу відповідно до "Національно-енергетичної програми" пов`язані зі збільшенням масштабів геологічних та географічних досліджень на території України традиційних видів палива - нафти, газу в Донецько-Придніпровській западині, Причорноморськійнизовині, Прикарпатті і Закарпатті, зростання видобутку нафти у старопромислових районах за рахунок застосування сучасних технологій.
"Комплексною державною програмою енергозабезпечення України" (1997 рік) передбачені науковообгрунтовані потреби у паливі до 2010 року, можливі обсяги ресурсозбереження в галузях економічної та комунально-побутовому господарстві, заходи щодо модернізації галузей для того, щоб зменшити енергоспоживання, механізм реалізації програми та вирішенняекологічних питань.
Структурна перебудова господарства, економне використання усіх видів палива й енергії, впровадження економічних стимулів сприятимуть зменшенню енергомісткості національного продукту. Сьогодні в Україні немає механізму, який би стимулював зменшення споживання енергоносіїв. Йдеться про державну систему енергозабезпечення на тривалу перспективу, систему стандартів та норм витрат паливно-енергетичних ресурсів, звітність про енергоспоживання.

 
 

Цікаве

Загрузка...