WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Нафтопереробна, нафтова і газова промисловість України. - Курсова робота

Нафтопереробна, нафтова і газова промисловість України. - Курсова робота

фондів і майже 8% середньорічної численості промислово-виробничого персоналу, 11% вартості промислової продукції.
У 50-80-х роках в Україні видобуток палива, особливо газу, поступово зростав. У структурі споживання палива почала знижуватись частка вугілля і нафти і зростати - газу. У 80-ті роки частка газу в структурі паливного балансу поряд з нафтою також почала знижуватись. Загалом видобуток палива в Україні зростав до 1987 року. Однак останніми роками абсолютні його розміри почали спадати переважно внаслідок погіршення гірничо-геологічних умов видобутку вугілля в Донбасі, нестабільності роботи вугільної, нафтової і газової промисловості, важкого фінансового становища країни вцілому.
Збільшення витрат на видобуток і транспортування палива потребує обгрунтування економічної доцільності розробки тих чи інших родовищ. Для їх визначення в енергоекономічних розрахунках використовують показники кінцевих втрат, які дають змогу визначити в розрізі України та її економічних районів суспільно виправданий верхній рівень витрат на виробництво окремих видів палива. За кінцевими витратаим встановлюють рівень енергозабезпечення України в цілому та її окремих економічних районів.
У розміщенні паливної промисловості відбуваються зміни, що пов`язано із завершенням виробітку одних родовищ та відкриттям і розробкою інших.Більш рівномірному її розміщенню сприяли створення вугільної промисловості у Західному регіоні України, нафтової і газової - у Східному, буровугільних родовищ - у Черкаській та Житомирській областях. Підприємства Подільських, Південних областей та АР Крим працюють на привізному вугіллі.
Вдосконалення паливного балансу України пов`язане із значною диференціацією рівнів забезпечення паливом окремих регіонів. У перспективі вирішуватиметься подвійне завдання: вдосконалення галузевої і територіальної структури паливного балансу та реконструювання розміщення основних споживачів палива, тобто зниження енергомісткості матеріального виробництва в енергодефіцитних районах для збалансованого видобутку і споживання палива в регіональному плані. Вдосконалення структури паливного балансу означає, що в перспективі для західних і південних регіонів України найекономічнішими будуть електроенергія АЕС, а для східних регіонів - вугілля Донбасу.
Нафтова промисловість
Нафтова промисловість України характеризується низькими показниками, хоча потенційні можливості видобутку нафти значно більші. Внаслідокпевного вичерпання нафтових родовищ у старопромислових західних районах поряд з пошуками і видобутком нафти у східних районах ширше розгортається геологічна розвідка шельфової зони Чорного і Азовського морів, а також Причорноморської низовини, де останніми роками видобувають промисловунафту.
Нині перше місце за видобутком нафти посідає Лівобережна частина України, де працюють нафтогазові управління в Чернігівській області на базі Гнідинцівського та Прилуцького родовища, у Сумській - на основі Охтирського і Качанівського, у Полтавській - на базі Сагайдацького, Зачепилівського, Радченківського родовищ. Тут видобувають більшість нафти України. На другому місці Прикарпатська нафтогазоносна провінція, де працють нафтогазовидобувні управління - Бориславнафтогаз і Долинонафтогаз. Поки що масштаби видобутку нафти тут невеликі через вичерпність запасів і недостатній рівень пошукових робіт.
Собівартість видобутої в україні нафти відносно висока, оскільки видобуток її найпрогресивнішим фонтанним способом майже припинився. Для підтримання її високого пластового тиску практикують закачування у законтурні горизонти гарячої води, пари, хімічних реагентів, що дає змогу збільшити видобуток нафти до 60-70%. Вартість нафти у районах споживання значною мірою визначається витратами на її транспортування, що залежить від діаметру трубопроводу, вмісту в сирій нафті парафіну, потужності нафтоперекачувальних станцій. Останніми роками визначилася тенденція до подорожчання нафти, що пов`язано з ускладненням умов її видобутку та експлуатації більшості родовищ. Разом з тим будівництво нафтопереробних підприємств в районах споживання нафти і нафтопродуктів має ряд переваг, оскільки сприяє різкому зменшенню перевезень нафтопродуктів незалежно від способу транспортування сирої нафти (зберігання сирої нафти обходиться дешевше), а для споживання є можливість використовувати сиру нафту, яка надходить з різних районів.
Через територію України з Росії в Західну Європу пролягає нафтопровід "Дружба", а також нафтопроводи до Кременчука й Лисочанська. Розпочато будівництво нафтопроводів з Одеси до Кременчука та з Одеси через Броди (Львівська область) до Гданська. За допомогою іноземних інвесторів продовжується спорудження нафтового терміналу в місті Південному біля Одеси потужністю 40 млн тон.
Нині жоден з економічних районів України не забезпечений власною нафтою і нафтопродуктами.
Нафтопереробна промисловість
В Україні діють такі нафтопереробні заводи: Лисичанський, Кременчуцький, Херсонський, Бердянський, Дрогобицький, Львівський і Надвірнянський. Власними ресурсами потребу в нафті Україна забезпечує лише частково (в 1998 році потрібно було 40-45 млн тон нафти на рік, а було добуто 3,9 млн тон).
Потужності нафтопереробної промисловості сягають 60 млн тон річної первинної переробки.
Виробництво нафтопродукції в Україні по роках, млн тон
Таблиця 2
Нафтопродукти 1985 1990 1995 1996 1997 1998
Первинної переробки нафти
Бензин
Дизильне пальне
Мазут топковий (товарний випуск)
59,9
10,0
14,6
25,5
59,0
9,2
12,7
25,6
16,9
3,0
4,3
6,6
13,5
2,8
3,9
5,0
12,8
2,9
3,8
4,2
13,4
3,1
4,0
4,1
Однак використовуються вони лише на 22,3% за переробкою нафти, на 31,0% - за виробництвом бензину, на 27,4% - за виробництвом дизильного пального і лише на 16,0% - за товарним випуском топкового мазуту.
Основним шляхом виходу Українм з енергетичної кризи є розвідка родовищ, розробка нетрадиційних нафтогазоносних об`єктів глибинних зон кристалічної земної кори на суходолі України і зон гідратоутворення (ЗГУ) на дні Чорного моря. Одна з таких зон лежить на північному борту Дніпропетровсько-Донецької западини, вздовж її північного крайового глибинного розлому. Тут на території завдовжки 250 км і завширшки 30-35 км у 1989-1991 рр. Було відкрито 12 промислових родовищ нафти і газу із загальним запасом 219 млн тон нафтового еквіваленту.
Визначена за розвіданою площею (445 км2) та зазначеними вище запасами питома щільність цих запасів становить близько 0,4 млн тон/ км2. Помноживши цю цифру на перспективну площу, матимемо загальні прогнозні запаси нафти і газу, які нині становлять майже 19 млрд тон нафтового еквівалента. Для більш точного визначеннягеологічних запасів потрібно врахувати коефіцієнт успішності розвідки (промислових відкритів), який становить 0,55. Отже, сумарні прогнозні геологічні запаси нафти і газу в надрах Північно-Крайової глибинно-розломної зони і північного борту Дніпропетровсько-Донецької западини 10,45 млрд тон нафтового еквіваленту. Є ще Південний крайовий прогин

 
 

Цікаве