WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Природний приріст населення - Курсова робота

Природний приріст населення - Курсова робота

мешкала в Азії (135 млн. чоловік, або понад 55% людства). Значна частина населення Азії була зосереджена в Китаї, Індії, Турції, Ірані, Японії; в Європі у Франції, Італії; Іспанії; в Африці - в Єгипті і Нігерії.
За наступні 500 років чисельність людства зросла в 1,6 раза. Особливо швидко зростало населення в Європі і Росії (більш ніж у 2 рази), на Азіатському континенті, особливо в Японії (з 4,5 млн. в 1000 році до 17 млн. у 1500 році) Чисельність населення Африки за цей час майже не змінилась.
Темпи приросту населення стали помітно зростати з XVI сторіччя, особливо в країнах капіталізму, де з ростом промислового виробництва, розвитком сільського господарства, значно збільшилось виробництво продуктів харчування, значних успіхів досягла медицина. Все це не могло не позначитись на демографічній ситуації в регіонах.
Особливо різко збільшився приріст населення у другій половині XVI сторіччя в зв'язку промисловою революцією у ряді західноєвропейських країн
Так, якщо в період з 1500 до 1750 року населення збільшилось менш ніж на 300 млн.чоловік (щорічний приріст 2%), то за 150 років (з 1750 по 1900 рік) - на 910 млн. чоловік (приріст 4% на рік), при цьому в другій половині XIX сторіччя приріст населення досяг 6% за рік (різке зниження дитячої смертності при стабільній народжуваності).
За чотири сторіччя (1500-1900 роки) суттєво змінилася географія населення. Після великих географічних відкриттів значно зросли еміграційні процеси, особливо в Австралію й Америку. Так, при загальному зростанні чисельності населення у світі за цей період у 3,8 раза населення Австралії Збільшилось у 19 разів, Америки - в 10,4 раза. Населення Росії і Західної Європи за Цей період збільшилось у 8,1 і 4,1 раза відповідно. Водночас в А лі в 3,4, а в Африці - тільки я 2,4 раза (за рахунок інтенсивного вивозу мільйонів рабів работоргівцями).
У 1900 році в Китаї і країнах Південноазіатського субконтинентах проживало 765 май. чоловік (47% усього населення Землі), далі за чисельністю населення йшли Росія - 130 мли., США - 76 млн.,
Японія - 45 млн., Німеччина - 43 млн., Франція - 41 млн. та Індонезія 38 млн. чоловік.
У великих країнах Латинської Америки - Бразилії і Мексиці проживало відповідно 18 і 13 млн. чоловік.
У XX сторіччі населення Землі збільшилось більш ніж на 3 млрд., чоловік. тобто майже в 2,9 раза. Найшвидше воно зростало в Латинській Америці (в 6,1 раза) та Африці (в 4,7 раза), найповільніше в Західній Європі (в 1,7 раза), колишньому Радянському Союзі (в 2,1 раза). Причина цього - міграції. Вони значно прискорили зростання населення в Західній півкулі, Австралії і Новій Зеландії. Мали значення і наслідки двох світових війн, особливо згубних для країн Західної Європи і колишнього радянського Союзу. Демографічне становище СРСР погіршилось ще й унаслідок громадянської війни І а проведення масових репресій у роки сталінізму. Найзначнішим був природний приріст населення у країнах третього світу. Тут показник був значно вищим. ніж у розвинутих країнах.
Про значне прискорення темпів приросту населення Землі протягом історії свідчать такі факти. За останнє століття населення збільшилось у 18 разів. При цьому для першою його подвоєння потрібно було 600 років, для другого - 230. для третього - понад 100 років, а для останнього - всього понад 40 років. На сьогодні чисельність населення Землі більш ніж 5 млрд. чоловік, вона продовжує зростати.
Розміщується населення по території Землі вкрай нерівномірно. Після другої світової війни стали незалежними понад 230 держав. У семи країнах з населенням понад 100 мли. чоловік кожна (Китай - понад 1 млрд. чоловік Індія, СНД, США, Індонезія, Бразилія, Японія) живе понад 60% всього населення планети. В десяти країнах з населенням від 50 до 100 млн. чоловік понад 2096. Таким чином, у 57 великих державах світу мешкає понад 9596 населення Землі, а в 38 невеликих o- всього понад 1 млн. чоловік.
З 1950 по 1983 рік населення світу збільшилось на 2133 млн. чоловік, або на 84,4%, у тому числі населення Латинської Америки - на 136,4; Африки на 135,5; Азії - на 94,7; Австралії й Океанії - на 89,6; Північної Америки на 55,8; колишнього Радянського Союзу - на 51,4; Західної Європи - на 24.7 Середньорічний приріст населення планети склав 64,6 млн. чоловік, у тому числі в 50-і роки - 53,3, в 1960-і - 66,7, в 1970-і - 70,3 і в 1980-1983 - 76,8 млн. чоловік. У 1987 році населення Землі досягло 5 млрд., чоловік. Для порівняння відзначимо, що в перші чотири десятиріччя XX сторіччя середній приріст населення складав 16,6 млн. чоловік на рік,
Відзначимо також, що наприкінці XIX -на початку XX сторіччя найбільший приріст населення спостерігався: в Європі (висока народжуваність при відносно низькій смертності). У перші два десятиліття XX сторіччя такий тип відтворення населення спостерігався вже і в ;більшості країн Латинської Америки. В Європі в той же час значно знизилась народжуваність при незначному зменшенні смертності. В країнах Азії й Африки у зв'язку з високою смертністю (не зважаючи на високу народжуваність) приріст населення був незначним. Голод і смерть (особливо дітей до одного року) забирали мільйони чоловік.
Після закінчення першої світової війни починається демографічний вибух у країнах третього світу Африки й Азії.
Світова економічна криза 30-х років і підготовка до війни в Німеччині, Італії, Японії, воєнні дії в Ефіопії, Китаї та Іспанії призвели до суттєвого (до 1%) зниження приросту населення. У деяких розвинутих країнах Європи відзначалося явище депопуляції (кількість смертей перевищувала народжуваність). На третину знизились темпи зростання населення у США та Азії, Ці процеси не торкнулись тільки країн Латинської Америки, де приріст населення становив близько 1,8% на рік.
Друга світова війна завдала воюючим країнам страшних збитків. Величезні людські втрати і зменшення народжуваності призвели до Того, що планета недолічила, за дуже скромними підрахунками, 175 млн. чоловік. У 40-і роки світовий приріст населення зменшився до 1% на рік, а в Європі - до 0,3%, І тільки у 1947 році чисельність населення досягла тут довоєнного рівня, а в Радянському Союзі - тільки у 1955 році (у зв'язку з максимальними жертвами у Великій Вітчизняній війні).
Дещо скоротився приріст населення Азії та Африки. Тільки в країнах Америки й Австралії, яких практично не торкнулась друга світова війна, чисельність населення стала зростати прискореними

 
 

Цікаве