WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Будівельна галузь в Україні: проблеми та перспективи розвитку - Реферат

Будівельна галузь в Україні: проблеми та перспективи розвитку - Реферат

з додаванням української компоненти.
Впровадження в Україні іпотечного кредитування житлового будівництва вкрай важливе як в економічному, так і в соціальному плані.
На мою думку, для пожвавлення іпотечного ринку необхідні оздоровлення фінансової ситуації та врегулювання законодавчої бази. Незважаючи на тс, що, нарешті, прийнято Закон "Про іпотеку", нині закладено суперечності у Цивільному і Житловому кодексах: якщо позичальник не повертає кредиту, то закладене майно (в даному разі це придбане в кредит житло) має відійти з торгів, що суперечить праву кожного громадянина на житло. За законом про іпотеку виселяти людину не можна - у найскладніших випадках доводиться не виселяти, а переселяти (позичальник отримує різницю між ринковою вартістю квартири й закладом, який не повинен перебільшувати 60-70% тієї вартості).
Система житлових заощаджень громадян в Україні повинна включати такі складові:
" впровадження житлово-будівельних вкладів населення є подальшим використанням цих вкладів на будівництво та придбання житла;
" для збереження вкладів від знецінення держава щорічно гарантує вкладникам видачу премії у розмірі не нижче від рівня інфляції за рік;
" терміннакопичення вкладів становить не менш як 5 років, після чого вкладник може отримати пільговий кредит у розмірі не меншому за 3-кратну величину вкладу з виплатою відсотків не вище ніж 3% річних;
" строк повернення кредиту повинен бути не менше ніж 20 років, а суми, сплачені на погашення кредиту, і відсотки по ним вилучатися з оподаткованого доходу при заповненні декларації про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня поточного року або за інший період звітного року, що подається до Державної податкової адміністрації за місцем проживання;
" для зацікавленості банків у здійсненні кредитування житла прибуток, одержаний від вказаних операцій, не повинен оподатковуватись, а втрати банків від різниці між обліковою ставкою та ставкою відсотків за кредит слід відшкодовувати з бюджету.
Іпотека могла б значно оздоровити і соціальну, і економічну ситуацію в країні. Якщо б пересічний громадянин міг придбати квартиру в кредит, це перетворило б нерухомість із малоліквідного на першокласний товар та вивело б будівельний комплекс України із кризи, в якій він на сьогодні перебуває.
6. ЗДІЙСНЕННЯ ПРОПОЗИЦІЙ УРЯДОВИМИ ТА НЕУРЯДОВИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ
На державному рівні в Україні діють дві інвестиційні схеми.
Основою для впровадження в життя системи регіональних гарантій став Указ Президента України "Про проведення експерименту в кредитуванні житлового будівництва" в сільській місцевості Вінницької області, яким, було встановлено, що відсоткова ставка приймається на рівні 15%. Під цю ставку уповноважений банк надає позичальникам кредити. Ресурси самою банку формуються :іа рахунок таких джерел: кредиті" Нацбанку України (під 25-30% річних); заощаджень позичальників; коштів суб'єктів підприємницької діяльності тощо.
Трохи інша схема - система житлової позики - була впроваджена у Луганській області згідно з Указом Президента України "Про проведення на базі Луганської області експерименту по відпрацюванню механізмів довгострокового кредитування житлового будівництва". Суть цієї схеми зводиться ось до чого: область отримує від Нацбанку цільовий безвідсотковий кредит (під гарантії бюджету) та емітує його (емітент - обласна рада) у цільові житлові облігації.
Розмір відсотків за кредит становить 3-5% річних, а термін погашення боргоних зобов'язань нормативне не обмежується. Він залежить виключно від розміру кредиту і можливостей позичальника.
Держбудом розроблено проект програми житлового будівництва до 2005 р. в розрізі регіонів з урахуванням добудови 10 млн. м2 житла, припиненого будівництвом через відсутність фінансування, а також реконструкції 5-поверхових повнозбірних будинків перших масових серій. Зроблено баланс виробництва основних будівельних матеріалів та трудових ресурсів. Однак, в умовах невизначеності джерел фінансування цей документ вірніше назвати "прогноз-програма". Прогнозно запропонована наступна структура джерел фінансування: державний бюджет - 5 %, місцевий- 12%, державне кредитуваніія-5%, іпотечне та інші види кредитування - 25 Уо, кошти населення - З0 %, кошти підприємств - 20 %, інші джерела фінансування - 3 %. Програма впровадження заходів, спрямованих на стабілізацію роботи будівельного комплексу, надана у додатку В.
На регіональному рівні кредитуванням купівлі квартир займається цілий ряд банків: "Аркада", Ощадбанк, "Київ-Приват", "Правекс-банк" та інші. Ініціатором програми продажу нерухомості в кредит виступає не продавець, а сам фінансовий заклад, який надає кредит (за винятком лише банку "Аркада", який є дочірньою структурою продавця - будівельної компанії "Київміськбуд").
Більшість банків надає кредит на оплату значної частини вартості нерухомості й на довгостроковий період. Так, кредит може сягати 70% вартості квартири і видаватися на строк у середньому від 2 до 5 років. Наприклад, у банку "Київ-Приват" кредит надається на 5 років під 18% у ВКВ, максимальний розмір кредиту - 70% від вартості квартири. Клієнт Ощадбанку може виплачувати вартість іпотечного кредиту протягом 10 років під 14% річних теж у ВКВ, а банку "Аркада" - цілих 30 років під 10,5% річних, максимальний розмір кредиту 60% від вартості квартири.
Особливий інтерес представляє собою програма співпраці ХК "Київміськбуд" та банку Аркада. За допомогою залучених АКБ "Аркада" 130 млн доларів приватних інвестицій холдинг "Київміськбуд" збудував 5000 квартир, 15 тисяч киян вже відсвяткували новосілля. 30% усього житла в Україні, спорудженого підрядним способом, припадає на Київ, а в столиці 99% усіх підрядних робіт здійснив "Київміськбуд". На базі Холдингової компанії "Київміськбуд" проводиться економічний експеримент щодо відпрацювання нових організаційних форм та механізмів стимулювання житлового будівництва і розширення можливостей соціального забезпечення населення України, який передбачає залучення коштів фізичних осіб на пенсійні вклади з наступним їх спрямуванням на довгострокове кредитування будівництва житла.
У 2000 році набула подальшого розвитку підтримка спорудження житла для молодих сімей та сільських забудовників за програмою "Власний дім" шляхом кредитування з державного бюджету у сумі відповідно 70 і 10 млн. гривень. Проведено реформування Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву з розширенням його можливостей залучати на кредитування не тільки бюджетні кошти.
Будівельні організації і підприємства набули подальшого

 
 

Цікаве