WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Легка промисловість України - Курсова робота

Легка промисловість України - Курсова робота

або іншої галузі. Окрім галузевого та споживчих факторів, велике значення має забезпеченість тієї або іншої території робочою силою.
Підприємства первинної переробки сировини мають велику кількість відходів (до 30-40% ваги вихідної сировини) і томутяжіють до сировинних баз. Волокнисті культури обробляють у місцях їхнього виробництва, а тваринницька сировина піддається первинній переробці далеко від сировинних баз. Так, миття вовни можна здійснювати на шляху транспортування сировини за наявності водо- та паливопостачання. Розміщення виробництва шкіри може бути сполучене як з тваринницькою базою, так і з центром споживання м'яса.
На розміщення легкої промисловості (особливо її головної галузі - текстильної) великий вплив справляє науково-технічна революція. Це відбивається перш за все на концентрації текстильного виробництва, на зміні його сировинної бази. Натуральне волокно поступово витісняється хімічними волокнами. Велика кількість тканин виробляється з сумішей натуральних і хімічних волокон.
У шкіряній промисловості значне місце займають штучні шкіри.
Промисловість органічного синтезу як сировинна база для легкої промисловості різко змінила умови розміщення її підприємств у окремих районах.
На відміну від первинної обробки сировини, виробництво готової продукції характеризується більш складним розміщенням. При виборі варіанту розміщення враховують сировинний, споживчий та трудові фактори. Головним виступає фактор трудових ресурсів, бо легка промисловість - найбільш працемістка галузь і разом з тим населення є споживачем готової продукції. Таким чином, райони, забезпечені трудовими ресурсами, масово споживають продукцію легкої промисловості та тим самим створюють сприятливі умови для розміщення її підприємств.
Легка промисловість України представлена текстильною, швейною та шкіряно-взуттєвою галузями. За випуском продукції, за вартістю основних виробничих фондів перше місце займає текстильна промисловість. Головною галуззю текстильної промисловості в Україні, як і в усьому світі, є бавовняна галузь. Бавовняне виробництво країни знаходиться у великій залежності від постачальників-сировини. Тому в нашій країні передбачається відновлення бавовництва в південних районах. Завдяки цьому Україна зможе забезпечити свою бавовняну промисловість на 70% власною сировиною і на стільки ж відсотків знизити собівартість виробництва тканин. В Херсоні вже введена в дію експериментальна лінія бавовняно-очисного заводу, що споруджується тут у відповідності з Державною програмою розвитку легкої промисловості. Бавовняні тканини та інші вироби з бавовни виробляються у Херсоні, Тернополі, Донецьку, Полтаві, Києві, Чернівцях, Івано-Франківську, Коломиї, Коростишеві, Радомишлі, Миколаєві; більша частина виробляється на трьох комбінатах - Херсонському, Донецькому, Тернопільському. Інші підприємства про-дукують переважно пряжу та нитки.
Другою за значенням є вовняна промисловість. Сировиною служить вовна, добавки з штучних та синтетичних волокон. У вовняній промисловості здійснюється первинна переробка вовни та виготовлення пряжі, тканин та ви-робів з них. Підприємства вовняної промисловості розміщені у Харкові, Луганську, Одесі, Дунаєвцях, Сумах, Богуславі та інших. [5]
4. Зовнішня торгівля продукцією легкої промисловості.
Значна питома вага в експорті держави належить товарам легкої промисловості, яких у 1999 р. було вивезено з країни до споживачів в інших державах на суму майже 612 млн. дол. США (біля 5,3% загального обсягу експорту України). Передові позиції у структурі закордонних поставок предметів споживання займала швейна промисловість, вивізна вартість товарів складала більше половини всього експорту легкої промисловості. Гак, текстильний одяг та предмети оцінювалися на суму 304,5 млн. дол. США, а трикотажний одяг та його предмети - на суму майже 36 млн. дол. США, що разом склало більше 340 млн. дол. США, або 55,6% усієї експортної продукції легкої промисловості. Доволі вагомою у закордонному вивозі є шкіряна сировина, якої поставлено на суму 79,2 млн. дол. США, або 12,9% загального обсягу експорту предметів народного споживання, а також взуття, загальна вартість якого склала 58,4 млн. дол. США. а 9,5%. За межі України постачається велика група текстилю і текстильних виробів, зокрема, бавовняні, спеціальні та шовкові тканини (із натурального шовку), вовна, нитки з хімічних і рослинних волокон, вата, килими, текстильні матеріали, трикотажне полотно та інші готові текстильні вироби, а, загалом, на суму 113,6 млн. дол. США, або 18,5% експорту легкої промисловості. Причому, найбільша частка у цій групі товарів належить ниткам із хімічних волокон - 41,4%. З інших товарів легкої промисловості, які вивозяться з країни, відзначимо ще вироби зі шкіряної сировини, хутряну сировину, головні убори, парасольки, оброблені перо та пух, іграшки, ігри.
Рис. 6. Галузева структура експорту України в 2002 р.
За даними Міністерства статистики України у торгівлі з країнами далекого зарубіжжя мала позитивне сальдо розміром майже 1346,4 млн. дол. США. Основна частина експорту припадає на Європу (49,4 %), друге місце посідає Азія (38 %), на третьому місце Америка (8,3 %), далі йдуть Африка (4 %) та Австралія і Японія (0,3).
Важливим зовнішно-економічним партнером України є Німеччина, куди українські підприємства поставляють продукції вартістю 741,4 млн. дол. США. важливе місце займає легка промисловість. В Німеччину вивозять товарів на суму 223,3 млн. дол. США. Найбільша частка у вивезеній структурі припадає на трикотажний і текстильний одяг, обсяги якого сягали майже 199 млн. дол. США.
Рис. 7. Галузево-товарна структура українського
експорту до Німеччини у 2000 р.
Велику частку у вивозі до Італії утворюють товари легкої промисловості, близько 18 %. Вартість їх поставок становить 69,9 млн. дол. США. [3]
Рис. 8. Галузево-товарна структура українського
експорту до Італії у 2000 р.
5. Проблеми і перспективи розвитку легкої промисловості Причорноморського району.
У зв'язку із прорахунками у плануванні розвитку легкої промисловості, а також загальною кризовою ситуацією в економіці виникли значні проблеми у комплексі. Зосередження; території країни великих промислових підприємств, особливо. бавовняної промисловості, призвели як до проблем постачання сировини, що ввозиться з-за кордону, так і надмірної концентрації жіночої робочої сили у деяких містах. У той же час для інших видів сировини є недостатні потужності для переробки.
Загальною проблемою, як і в інших галузях промисловості, є відстала, технологія виробництва і низька якість продукції. Вирішення її може відбуватися шляхом реконструкції і модернізації, створення спільних з іншими країнами підприємств, розміщення ринків постачання сировини тощо.[1]
Проблеми та перспективи розвитку
Подальший розвій господарства Південного району повинен

 
 

Цікаве

Загрузка...