WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → АПК України - Курсова робота

АПК України - Курсова робота

озиму пшеницю. Друге місце за валовим збором посідає ячмінь (1/5 збору), на третьому місці знаходиться кукурудза (до 15%), на четвертому - жито (до 4%). За обсягами валового збору їм значно поступаються овес, просо, гречка, рис, зернобобові (табл. 6).
Основна продовольча зернова культура України - озима шениця. її посіви займають 6-7 млн. га, що становить 43% посівів усіх зернових культур (за даними 2002 р.). Яра пшениця використовується в основному як страхова культура, коли доводиться пересівати пошкоджені ділянки озимини. Озиму пшеницю висівають восени, вегетує вона до настання холодів, а потім відновлює свій ріст навесні. Вона раніше дозріває і має вищу врожайність, проте не витримує сильних морозів. Вегетаційний період - 220-250 днів, потребує мінімальної суми активних температур - 1200-1500°. Вибаглива до ґрунтів, дає кращі врожаї на багатих поживними речовинами чорноземах, а також на сірих бісових ґрунтах.
Отже, природно-кліматичні умови більшої частини України, меншою мірою;- Полісся і Карпат, сприяють вирощуванню озимої пшениці, її посіви зосереджені в Степу, де розміщено більше половини її посівної площі в Україні - 3,5 млн. га, 1/3 - в Лісостепу - 2,5 млн. га і найменше в Поліссі - близько 10% і в районах Карпат. Значна концентрація посівів озимої пшениці в Дніпропетровській, Запорізькій, Донецькій, Кіровоградській, Харківській, Полтавській, Вінницькій, Одеській, Миколаївській, Херсонській областях та Автономній Республіці Крим.
Таблиця 6
ВАЛОВИЙ ЗБІР І СТРУКТУРА ВИРОБНИЦТВА ЗЕРНА В УКРАЇНІ у
2002 р.
Сільськогосподарські культури Валовий збір, тис. т Структура, %
Зерно 35472 100,0
Івтому числі: пшениця 18404 51,9
жито 1348 3,8~ ~
ячмінь 7407 20,9
кукурудза 5340 15Д
овес 1062 2,9
просо 312 0,8
гречка 405 11,2
рис 65 0,2
зернобобові 1077 ЗД
інші 52 0,1
Отже, природнокліматичні умови більшої частини України, меншою мірою;- Полісся і Карпат, сприяють вирощуванню озимої пшениці, її посіви зосереджені в Степу, де розміщено більше половини її посівної площі в Україні - 3,5 млн. га, 1/3 - в Лісостепу - 2,5 млн. га і найменше в Поліссі - близько 10% і в районах Карпат. Значна концентрація посівів озимої пшениці в Дніпропетровській, Запорізькій, Донецькій, Кіровоградській, Харківській, Полтавській, Вінницькій, Одеській, Миколаївській, Херсонській областях та Автономній Республіці Крим.
Озима пшениця характеризується високою врожайністю - ЗО-40 ц/га. Озиме жито - друга важлива продовольча культура, менш вимоглива до грунтово-кліматичних умов, ніж пшениця. Це морозостійка і посухостійка культура, з коротким вегетаційним періодом (80-120 днів), невисокою сумою активних температур (1000-1250°). Вона дає хоч і невисокі, проте стабільні врожаї росте непогано на кислих, бідних поживними речовинами дерново-підзолистих ґрунтах. Основні її посіви зосереджені в Поліссі, І Карпатах і в деяких (переважно північних) районах Лісостепу.
Під озимим житом зайнято 0,5-0,7 млн. га, при середній урожайності 20 ц/га. Україна отримує близько 1,3 млн. т цієї культури.
Основними зернофуражними культурами в нашій країні є ячмінь, овес, кукурудза на зерно та зернобобові.
Ячмінь - основна фуражна і частково продовольча зернова культура. Це скоростигла, посухостійка, невибаглива культура. Має короткий вегетаційний період (60-90 днів) з невеликими сумами активних температур (950-1450°). Переносить кислі ґрунти, але найкращі врожаї дає на чорноземах, темних каштанових ґрунтах.
Кукурудза - цінна продовольча і фуражна культура, посухостійка, тепло- і світлолюби ва. Мас короткий вегетаційний період (90-150 днів), для дозрівання зерна сума активних температур становить 2500-2900 , а у фазі молочно-воскової стиглості 1800-2400 . Одночасно вона вибаглива до грунтів, добре реагує на внесені добрива. Найкращі грунтово-кліматичні умови для її вирощування в лісостеповій і степовій зонах.
Овес - фуражна і продовольча культура. Це холодостійка, вологолюбна і невибаглива до ґрунтів зернова культура. Має короткий вегетаційний період (90-120 днів), потребує 1000 - 1600° активних температур. Найбільшу частку в структурі посівних площ овес займає в Поліссі і в районі Карпат.
Зернове господарство є основною базою, що формує зерно продуктовий підкомплекс АПК. До його складу входить: вирощування зерна, його заготівля, зберігання; ряд галузей харчової промисловості, що переробляють і використовують перероблену зернову продукцію (борошномельна,
хлібопекарська, макаронна, кондитерська, виробництво харчових концентратів, спиртова, крохмале-патокова та пивоварна); селекція і насінництво зернових культур, виробництво засобів виробництва, що забезпечують його функціонування; інфраструктура, що обслуговує цей підкомплекс.
Складовою частиною рослинництва є виробництво технічних культур високотоварної і високоінтенсивної галузі сільського господарства. Розвиток виробництва технічних культур значною мірою визначає рівень інтенсивності сільськогосподарського виробництва. Вирощування технічних культур ще залишається трудомістким виробництвом, рівень механізації окремих виробничих процесів є досить низьким. Розвиток і розміщення галузі визначають як сприятливі грунтово-кліматичні умови для вирощування окремих технічних культур, так і достатня забезпеченість трудовими ресурсами. Виробництво технічних культур формує сировинну базу багатьох галузей харчової і легкої промисловості. Основними технічними культурами, що вирощуються на Україні, є цукровий буряк і соняшник, питома вага яких в структурі посівних площ технічних культур становить 94,6%, а також льон-довгунець (1,2% до площі всіх технічних культур), хміль, тютюн,льон-кудряш, ефіроолійні та лікарські рослини, які використовуються також як сировина в харчовій, легкій та медичній промисловості.
Під технічними культурами зайнято 3,3 млн. га, що становить 11% посівної площі України. Найбільші посівні площі під технічними культурами зосереджені в степовій і лісостеповій зонах. Тут вища концентрація їх посівів, в структурі посівних площ їх частка становить близько 15%. Значно менша площа і концентрація посівів технічних культур в Поліській зоні.
Основна технічна культура України - цукровий буряк. Це одна з найцінніших культур нашого землеробства. Україна - світовий виробник бурякового цукру, який за обсягами його виробництва поступається лише Франції. Саме від реалізації бурякового цукру наша країна традиційно отримує значний прибуток, який становить близько 70% від реалізації всіх продовольчих товарів.
Серед технічних культур найбільшу посівну площу, що значно зросла в 90-ті роки в порівнянні з попередніми, має соняшник. В 2000 р. під цією культурою було зайнято 2,1 млн. га, що становить 7% всієї посівної площі і 58% площі посіву технічних культур України. Соняшник - це основна олійна культура, валові збори якої становлять 2,5-2,1 млн. т при урожайності 12-15 ц/га. У 2000 році було зібрано 2,3 млн. т насіння соняшнику. Це - світлолюбива і теплолюбива культура, добре переносить посуху.
Серед інших олійних культур в Україні вирощують сою в західному Лісостепу, особливо в Черкаській та Вінницькій областях. На півдні, переважно в Миколаївській, Херсонській, Запорізькій та Дніпропетровській областях вирощують рицину; в західних

 
 

Цікаве

Загрузка...