WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → 1. Характеристика мінерально-сировинних ресурсів України. 2. Подільський економічний район - Контрольна робота

1. Характеристика мінерально-сировинних ресурсів України. 2. Подільський економічний район - Контрольна робота

регіонах України.
Економіка Подільського економічного району має значні можливості для подальшого всебічного комплексного розвитку. Вона може успішно розвиватися з урахуванням специфіки природних і трудових ресурсів, географічного положення, галузей промисловості, щосклалися історично, трудових навичок населення, а також потреб району і країни.
Більшість галузей промисловості району, зокрема машинобудівна, електротехнічна, електронна, хімічна, легка, потребують доставки сиро­вини з інших областей та з-за кордону. Для сільського господарства ввозяться машини, добрива, насіння деяких культур, нафтопродукти та ін. Район, у свою чергу, постачає іншим областям України і за рубіж про­дукцію свого виробництва, особливо сільськогосподарську та харчової промисловості. Тому району необхідне зміцнення економічного співробі­тництва з іншими економічними районами України. У 1998 р. у всіх областях економічного району вперше від 1990 р. намітилося зростання промислового виробництва порівняно з таким же періодом попереднього року на 9,8% у Тернопільській, на 2,6% у Вінницькій та до 10% у Хмельни­цькій областях. Зростання промислового виробництва відбувалося і в 1999р.
Подільський економічний район спеціалізується на виробництві сільськогосподарської продукції та її промисловій переробці, тому основною в галузевій структурі промисловості тут є харчова (12,1% її частки в Укра­їні). Галузева структура її включає цукрову, молокопереробну, м'ясну, консервну, кондитерську, спиртово-горілчану та інші галузі. В районі діють 64 цукрових заводи, найбільші серед яких: Гайсинський, Кирсанівський-2, Бершадський, Погребищенський (Вінницька область), Теофіпольськнй, Кам'янець-Подільський, Волочиський (Хмельницька область), Кременецький, Чортківський (Тернопільська область).
Борошномельна промисловість представлена потужними підприємствами у Вінниці, Вапнярці, Гайсині (Вінницька область), Богданівці, Волочиську, Кам'янці-Подільському, Полонному, Хмельницькому (Хмельницька область), Тернополі, Чорткові, Кременці, Бережанах (Тернопільська область).
М'ясна промисловість представлена Вінницьким, Тростянецьким, Гайсинським, Тульчинським (Вінницька область), Хмельницьким, Кам'янець-Подільським,Шепетівським (Хмельницька область), Тернопільським, Чортківським (Тернопільська область) м'ясокомбінатами, а також птахо­комбінатами в Барі, Козятині (Вінницька область) і с. Великі Гаї (Тернопільська область).
Потужні консервні заводи й комбінати є у Вінниці, Могилеві-По-дільському, Барі. Гайсині, Тульчині (Вінницька область), Кам'янці-Подільському, Новій Ушиці, Меджибожі та ін.
Машинобудування створене в основному в післявоєнні роки й представлене рядом підприємств, які обслуговують різні галузі економіки, але найбільше - сільське господарство. Це Вінницький завод тракторних агрегатів, що виробляє сільськогосподарські трактори й культиватори; Тернопільський комбайновий завод, який крім бурякових комбайнів ви­робляє машини та устаткування для сільського господарства, деталі й додаткові пристрої; Хмельницький завод сільськогосподарських машин, який продукує посівну й садильну техніку, гноєрозкидачі, розкидачі доб­рив; Шепетівський завод культиваторів, де виробляють причіпні культиватори; Джуринський машинобудівний завод Шаргородського району - випускає техніку й устаткування для харчової промисловості, комплекти устаткування для заводу з переробки цукрових буряків; Барсь-, кий машинобудівний завод - виробляє плуги, борони, машини та устаткування для збирання врожаю і обробки посівів зернових культур.
Прилади та апарати в районі виготовляють 17 підприємств, зокрема. Тернопільська ВАТ "Ватра" - лампи розжарювання з металевою ниткою (осмієві, вольфрамові) загального застосування, лампи розрядні для спеціального використання; завод електроапаратури містечка Сутис-ки Тиврівського району - електроосвітлювальне устаткування для внутрішніх потреб. П'ять приладобудівних підприємств є у Вінниці. З них завод "Аналог" спеціалізується на випуску приладів для виробництва та розподілу електроенергії; "Аерогеоприлад" виготовляє метеорологічні прилади, геодезичну й топографічну вимірювальну апаратуру; завод "ВЗТА" - гідравлічні амортизатори, амортизаційні опори, прямозубні колові шестерні, пневматичні гальмівні системи, повітряні та вакуумні гальма, насоси для бензину, паливного мазуту; Вінницький завод "Прилад" - автоматичні ваги, устаткування для зважування й дозування; Він­ницький дослідний приладобудівний завод - вимірювальне, дослідне, оптичне, фотографічне, кінематографічне, хірургічне, стоматологічне й ветеринарне устаткування; завод "Кристал" - шліфувальні диски оброб­них приладів для полірування дорогоцінних кольорових каменів, ювелірних виробів з діамантами. Приладобудівний завод "Альора" МП і "Коммед", НВО в Кам'янець-Подільському спеціалізуються на випуску полотнищ рамних пилок для дерева, устаткування для стерилізації й дези-нфекції, медичного та хірургічного устаткування для лікарень, фітотерапевтичного -для курортів з мінеральними джерелами.
Інструментальна промисловість представлена двома заводами - у Вінниці та містечку Лозове Деражнянського району, які виробляють до­поміжне устаткування і деталі для металорізальних верстатів.
Легка промисловість району має такі підгалузі: текстильну, трикотажну, швейну, взуттєву, шкіргалантерейну. Текстильне виробництво зосереджене в Тернопільському виробничому об'єднанні "Текстерно", на Кам'янець-Подільській бавовняно-ткацькій фабриці, Кременецькій фаб­риці ватину, Хмільницькій прядильно-ткацькій фабриці, Заліщицькій фабриці текстильно-художніх виробів, Дунаєвецькій і Славутській сукон­них фабриках, Могилів-Подільськін фабриці нетканих матеріалів. Нині ці підприємства відчувають гостру нестачу сировини. Незважаючи на це еко­номічний район дає 32,3% тканин, вироблюваних в Україні. Крім бавовняних тканин (28,7 млн м2 - у Тернопільському ВО "Текстерно"), у районі виробляють сукно, неткані матеріали, ватин, бавовняні килими, матраци й подушки з кінського волоса (прядивно-ткацька фабрика ВАТ м.Хмільник), ковдри, пледи. Фабрика "Світанок" у Жмеринці виготовляє прядиво, нитки кручені бавовняні, швейні, вишивальні, а також бавовняні тканини.
ЛІТЕРАТУРА
1. Паламарчук М. М., Паламарчук О. М. Економічна і соціальна геог-рафія України з основами теорії. - К.: Знання, 1998. - С. 178-215.
2. Розміщення продуктивних сил : Підручник / В. В. Ковалевський, О. Л. Михайлюк, В. Ф. Семенов та ін. - К.: Знання, КОО, 1998. - С. 139-179.
3. Розміщення продуктивних сил: Підручник / За ред. Є. П. Качана. - К.: Вища школа, 1998. - С. 4-10.
4. РуденкоВ.П. Природно-ресурсний потенціал України. - К.: Либідь, 1994.- 150с.

 
 

Цікаве