WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Розміщення продуктивних сил Південного економічного району - Реферат

Розміщення продуктивних сил Південного економічного району - Реферат

ви-рощують також ячмінь, кукурудзу, рис, сою. Область займає четверте місце в Україні за валовим виробництвом рису. У північних і центральних районах вирощують соняшник, на півночі - цукрові буряки, у південно-західних районах займаються виноградарством та овочівництвом.
У Херсонській області основна зернова культура - озима пшениця. Велике значення мають також кукурудза, ячмінь, зернобобові культури, рис, просо. Основною технічною культурою є соняшник. Серед овочевих культур переважають помідори, перець солодкий, баклажани, кабачки. Провідні кормові культури - кукурудза на силос, зелений корм, люцерна, кормові коренеплоди тощо. Однією з високорозвинених галузей сільсько-господарського виробництва є виноградарство.
У Південному районі у 2003 р. було вироблено 20,5% продукції зернових і зернобобових культур, 18,2% овочів і картоплі, 26,9% соняшнику, 2,7% цукрових буряків від обсягу виробництва їх у країні (табл. 93). Виробництво продукції рослинництва в 2003 р. порівняно з 2002 р. значно знизилось: зерна - на 1504 тис.т, картоплі - на 306,5 тис. т, овочів -на 251,6 тис. т.
У структурі валової продукції сільського господарства продукція рослинництва в 2003 р. становила 52,6% і зменшилася порівняно з показ-ником 1991 р. на 36,9%.
Другою основною галуззю сільськогосподарського виробництва в Причорноморському економічному районі є тваринництво, яке має молочно-м'ясний напрямок. На 01.01.98 р. в районі було 12,5% поголів'я великої рогатої худоби, 12,4% свиней, 41,7% овець, 17,2% птиці. Тут виробляється 14,1 % м'яса, 12,4 % молока, 16,4 % яєць від загальних показників по країні (табл. 94).
В АР Крим найвищого рівня розвитку набуло м'ясне птахівництво. Розвинені також скотарство молочно-м'ясного напрямку, свинарство, вівчарство.
У Миколаївській області головними галузями тваринництва є молочно-м'ясне скотарство, а також свинарство, птахівництво, вівчарство, допоміжними - кролівництво, бджільництво і рибництво на основі рибних ресурсів Чорного моря.
В Одеській області тваринництво переважно м'ясо-молочного на-прямку - скотарство, птахівництво і свинарство. Розвинене також рибне господарство.
У Херсонській області серед галузей тваринництва провідне місце займає скотарство м'ясо-молочного напрямку. Велике значення мають також свинарство, тонкорунне вівчарство і птахівництво. На Чорному й Азовському морях, на Дніпрі розвинене рибництво. Виробництво тварин-ницької продукції в районі 2003 р. проти 1991 р. зменшилося на 51%.
За наведеною вище спеціалізацією сільського господарства окремих областей в Причорноморському економічному районі можна виділити такі сільськогосподарські зони виноградарсько-зерново-олійна із садівництвом та молочно-м'ясним тваринництвом - південні райони Одеської, Миколаївської, Херсонської областей і Степовий Крим; зерново-олійна з виробництвом цукрових буряків і молочно-м'ясним тваринництвом - північні райони Одеської. Миколаївської і Херсонської областей; овоче-молочна приміського типу - навколо Одеси. Миколаєва, Херсона; виноградницько-тютюнова з молочно-м'ясним тваринництвом (вівчарством) - передгір'я Криму, Південний берег Криму.
У районі зрошується велика площа земель. Діють Краснознам'ян-ська в Херсонській області, Інгулецька в Миколаївській, Татарбунарська в Одеській, Північно-Кримська в АР Крим зрошувальні системи.
5. Транспортний комплекс
У районі розвинені всі види транспорту. Найбільша густота залізниць в Одеській області (34,6 км на 1000 км2). Головні залізничні вузли - Одеса, Херсон, Каховка, Миколаїв, Вознесенськ, Сімферополь, Джанкой.
Загальна довжина автомобільних шляхів - 25,4 тис. км, у тому числі з твердим покриттям - 23,9 тис. км. Основні автомобільні шляхи державного та міжнародного значення: Миколаїв - Одеса- Кишинів; Миколаїв -Херсон - Сімферополь; Миколаїв - Кіровоград; Миколаїв - Кривий Ріг; Рені - Ростов-на-Дону; Одеса - Ізмаїл. Діє міжміська тролейбусна лінія Сімферополь - Ялта (майже 79км).
Морський транспорт забезпечує переважно каботажні перевезення, має державне й міжнародне значення. Головні порти - Одеса, Херсон, Ге-нічеськ,.Скадовськ, Миколаїв, Очаків, Севастополь, Керч, Феодосія, Ялта, Євпаторія. Іллічівські портовики представляють Україну в такій важливій справі, як освоєння і розвиток транспортних коридорів. Працюють паромні лінії Іллічівськ - Варна, Іллічівськ - порти Туреччини, Іллічівськ - Поті. Євразіатський транспортний коридор включає Іллічівський морський торговий флот. На базі Дунайського пароплавства створено ліхтерну транспортно-виробничу систему, що забезпечує ефективне перевезення вантажів з придунайських міст Європи в порти Південно-Східної Азії та інших регіонів без їх перевантаження. Судноплавство здійснюєтьсяДніпром (річкові порти - Херсон, Нова Каховка, Гола Пристань), а також І Південним Бугом, Інгулом та Інгульцем (порти Миколаїв, Вознесенськ).
Район вивозить машини, металеві вироби, металургійну сировину, мінеральні добрива, продукти нафтопереробки, будівельні матеріали, уста-ткування для харчової промисловості, сільськогосподарські машини; завозить кам'яне вугілля, нафту, ліс, лісоматеріали, чорні та кольорові метали.
Територією Південного економічного району проходять траси нафтопроводів Кременчук - Херсон, Снігурівка - Одеса; газопроводу Шебелинка - Одеса; аміакопроводу Тольятті - Одеса. Аеропорти державного та міжнародного значення є в Одесі (два), Сімферополі, Миколаєві та Херсоні.
Південний район має велике значення у вирішенні проблеми нафти в Україні. Опрацьовуються кілька варіантів транспортування нафти. Найоптимальнішим є доставка її в порти Одеси танкерним флотом з країн Близького Сходу та південного Середземномор'я і перевантаження в Одесі та перекачування нафтопроводами на нафтопереробні заводи Херсону, Кременчука й Лисичанська. Частково нафта перероблятиметься на Одеському нафтопереробному заводі, для цього буде проведена його реконструкція. Ця схема транспортування нафти забезпечуватиме еконо-мічну незалежність України завдяки можливості закупівлі нафти в багатьох державах і транспортування її безпосередньо в Україну без транзиту через інші країни. Після закінчення будівництва нафтопроводу Одеса - Броди можуть бути збільшені поставки нафти через територію України в Європу. Наявна мережа нафтопроводів здатна транспортувати нафту з Одеси по Україні. Однак потрібно будувати другу нитку нафтопроводу, посилювати ряд нафтопроводів для великого обсягу нафти: Одеса - Снігурівка (з 19 до 45 млн т) і Снігурівка - Кременчук (з 26 до 37 млн т), а також переобладнувати польові станції для реверсу нафти.
6. Актуальні проблеми району (економічні, соціальні, екологічні).
Однією з актуальних проблем посушливого Причорномор'я є проблема водних ресурсів, оскільки в районі немає необхідної кількості власних водних джерел. Важливою є також проблема пошуку, розвідування та освоєння нових родовищ нафти й газу в прибережній частині та акваторії Чорного й Азовського морів.
Основними напрямками перспективного розвитку Південного економічного району є вдосконалення його спеціалізації як індустріально-аграрного району, важливого транспортно-морського й рекреаційного регіону з розвиненим курортно-туристським господарством.
Перспективним є забезпечення Кримського півострова енергоресу-рсами, переважно за рахунок нетрадиційних, екологічно чистих джерел енергії, зокрема розміщення вітрових енергоустановок (на Ай-Петрі, Ка-раби-яйла, Арабатській стрілці та в Західному Криму). Північна, східна й західна частини Кримського півострова перспективні для спорудження

 
 

Цікаве

Загрузка...