WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Розміщення продуктивних сил Південного економічного району - Реферат

Розміщення продуктивних сил Південного економічного району - Реферат

заводі пластмас у Сімферополі, фабриці "Алустон" (м.Алушта), заводах "Полівтор" (Красноперекопськ), "Таврія" (Ялта) виробляють тару й інші вироби з пластмас. Еумові вироби продукують на заводах гумових виробів у Херсоні та Одесі, а також в АР Крим на заводі "Металіст" (містечко Леніне). Виробництво медичних виробів з полімерних матеріалів (одноразові шприци, крапельниці та ін.) налагоджено в акціонерному товаристві "Еемопласт" (м.Білгород-Дністровський).
Фармпрепарати та сировину для них виготовляють в Центрі біоме-дичних проблем (Сімферополь), НВО "Сплав" (Миколаїв), на вітамінному заводі (Одеса). Одеському підприємстві з виробництва бактеріальних пре-паратів та біофабриці "Біостимулятор" (Одеса). Мале підприємство Ітер/ БЕТА Інвест (Херсон) спеціалізується на виробництві низькокалорійного замінника цукру. Духи, косметику виготовляють на СП "Арома" (Бахчи-сарай); ефірні масла, екстракти - "Ефірмасло" (Сімферополь); ефірні масла, духи - комбінат "Кримська роза" (Сімферополь). Хімічну продукцію для косметики, парфумерії, мийні засоби, мило виробляє українсько-грецька фірма "Херсонес ЛТД"; лаки, фарби, оліфу, емалі - заводи "Спектр" (Се-вастополь), побутової хімії (Сімферополь).
Целюлозно-паперова промне повість зосереджена в Цюрупинську та Ізмаїлі. Спочатку вона орієнтувалася на власну сировинну базу (очерет), але така орієнтація була не зовсім виправданою (відсутність надійної техніки для збирання очерету), тому нині працює здебільшого на привізній сировині та паперовій макулатурі, частково на очеретяній сировині.
Промисловість будівельних матеріалів недостатньо розвинена, у зна-чних кількостях в районі добувають лише вапняк-черепашник. На заводах виготовляють залізобетонні вироби, м'яку покрівлю, лінолеум тощо. Цемент виробляють на Бахчисарайському (АР Крим), Ольшанському (Миколаївська область), Одеському та інших заводах.
Будівельний гіпс, вапно та вироби з гіпсу випускають Миколаївський глиноземний завод, мале підприємство ДАО (Миколаїв); керамзит -Одеський керамзитовий завод; блоки пустотілі й литі - керамічний завод (Одеса); бетонні вироби - заводи в Ялті та містечку Гаспрі (АР Крим); плитку облицювальну - завод керамічних виробів (Херсон); вироби з волокнистого цементу - "Силікальцит" (Одеса), Горячівка (містечко Красні Окни Одеської області), цементні вироби - українсько-німецьке спільне підприємство "Ялуниг" (Ялта).
На Одеському комбінаті дахових матеріалів виробляють дахові по-криття. Санітарні вироби із склоподібного фарфору, металу виготовляють заводи монтажних заготовок (Сімферополь) та "Сантехніка" (містечко Тарутине Одеської області). Скляний комбінат "Кварц" у Керчі виробляє скло, скловироби, скловолокно, ізоляційні матеріали з скла. Столярні вироби виготовляють на механічному заводі в Севастополі, двох деревообробних заводах в Бахчисараї. В Бахчисараї випускають також фанеру, дошки, збірні дерев'яні будинки.
У легкій промисловості виділяється текстильна галузь. Південний економічний район виготовляє близько 20% від загальної кількості тканин у країні. Найвідоміші підприємства -Херсонський бавовняний комбінат, Одеська конопле-джутова фабрика, вовняні фабрики Одеси й Татарбунар. Є трикотажні комбінати в Миколаєві, Одесі, Херсоні. Взуття виготовляють в Одесі, Сімферополі, Миколаєві; сумки, валізи, ремінці, пояси - на Одеському заводі хромових шкір та на Сімферопольській шкіргалантерейній фабриці. В районі працює до 20 швейних фабрик, у тому числі в Сімферополі спільна українсько-турецька фірма "Лачин ЛТД", українсько-німецька фірма "Сара". Музичні інструменти виготовляють на фабриці "Гама" (Одеса); парасольки - в Одесі; іграшки дерев'яні, металеві, пластмасові, механічні, електричні, електронні - в Одесі та Феодосії; металевий посуд- на Ізмаїльському Інструментальному заводі.
Харчова промисловість району працює на місцевій сировині. Широко розвинені консервна, молочна, ефіроолійна, рибна, м'ясна, тютюнова галузі. На харчову промисловість припадає майже половина продукції промисловості району. М'ясна промисловість представлена м'ясокомбі-натами в Одесі, Миколаєві, Херсоні, Ізмаїлі, Сімферополі, Керчі, Первомайську, Вознесенську. Маслоробна, сироварна галузі розміщені рі-вномірно по всій території регіону В Одесі працює потужний олійно-екстрактовий завод та єдиний в Україні завод олій з кісточок фруктів. Плодоконсервна промисловість включає два херсонських, три сімферопольських, ізмаїльський та одеський заводи. Рибоконсервні заводи є в Керчі, Генічеську, Ялті, Кілії, Білгород-Дністровському, Херсоні, Красноперекопську, Севастополі. У районі виробляється більшість вин України. Раніше тут працювало понад 20% виноробних підприємств, най-більші й найвідоміші з них - в Ялті, Алушті, Судаку, Сімферополі, Феодосії, Старому Криму, Одесі, Ізмаїлі, Білгород-Дністровському, Херсоні та ін. У період так званої "боротьби з алкоголізмом" частину з них закрили, виноградники вирубали, тару знищили. Нині виноробні й виноградарські підприємства та господарства починають відроджуватись.
У районі є великі елеватори (Миколаїв, Херсон, Одеса). Менше роз-винена цукрова промисловість, що зосереджена переважно в Первомайському, Вознесенському, Одеському районах. Кондитерська про-мисловість розвинена в Одесі, Сімферополі, Миколаєві, Херсоні.
Виробництвом тютюнових виробівзаймається Феодосійська тютюнова фабрика.
4.2. АПК Південного економічного району
Сільське господарство має зерново-тваринницький напрям з широко розвиненими садівництвом і виноградарством. У структурі сільськогосподарських угідь 81% ріллі, понад 13% пасовищ і 1% сіножатей. Майже половина посівних площ зайнята зерновими культурами (найбільша частка в структурі посівних площ України), 35,5%- кормовими, 10,4% - технічними, 4,4% - картоплею та овочами. Взагалі частка продукції сільського господарства в районі становить майже 17%.
За останні роки в структурі посівних площ району сталися помітні зміни, які виражені в підвищенні частки кормових і зменшенні частки зер-нових культур, дещо зросли посіви технічних культур. Собівартість основної продукції сільського господарства в районі нижча, ніж у середньому по Україні.
Землеробство району спеціалізується на вирощуванні пшениці (майже третина від збору в Україні), кукурудзи, соняшнику та ін. Соняшник вирощують повсюдно, цукрові буряки-у північній частині. Культивують також ефіроолійні (казанлицька й червона троянди, ірис, лаванда, шавлія мускатна); тютюн, гірчицю, лікарські рослини, південні коноплі та овочево-баштанні культури (томати, баклажани, кабачки, огірки, перець, дині, кавуни). На поливних землях вирощують рис, бавовник, деякі лікарські рослини.
У районі поширені сади та виноградники Найбільше плодів збирають в АР Крим та Одеській області Вирощують кісточкові - абрикоси, вишні, черешні, сливи; зерняткові - яблука, груші.
В АР Крим провідними культурами є озима пшениця, кукурудза, рис, соя і тютюн. Область займає перше місце в Україні за валовим збором рису та сої і друге-тютюну Значні площі зайняті посівами соняшнику й ефірно-олійних культур (рис. 29). За площею виноградників і валовим збором винограду область посідає друге місце в Україні.
У Миколаївській області головна зернова культура - озима пшениця Вирощують також ячмінь, кукурудзу; з технічних - соняшник, цукрові буряки (в північних районах), коріандр, рицину, сою. Овочівництво роз-вивається переважно на поливних землях. Значні площі під плодово-ягідними насадженнями, у південних районах - під виноградом.
В Одеській області основна зернова культура - озима пшениця,

 
 

Цікаве